The Elder Scrolls V: Skyrim İnceleme

Kuzeye Gidiyoruz, Skyrim’e…

Skyrim ss 4

Karşıki tepelerden geldiğime inanmak çok zor...

The Elder Scrolls V: Skyrim ile serinin önceki oyunlarına da ev sahipliği yapan Tamriel kıtasının kuzey bölgesine konuk oluyoruz. Sislerin arasında bembeyaz bir örtüyle kaplı sarp dağları, gürleyerek akan nehirleri, uçsuz bucaksız bitki örtüsü ve çetin hava koşullarıyla sert ve güçlü Nord’ların memleketi Skyrim’e…

Oblivion krizinin üzerinden geçen iki yüzyıl boyunca Tamriel’in halkları göreceli bir barış içinde yaşamış olsalar da, dünya üzerindeki her şey gibi bu barışın da sonsuza kadar sürmesi mümkün değildir. Skyrim Kralı’nın bir gün aniden öldürülmesi, bu göreceli barışın sonu olur. Bu olayın hemen ardından Cyrodiil’in (Arena ve Oblivion burada geçiyordu hatırlarsanız) imparatorluk güçleri, Skyrim üzerinde hak iddia etmeye ve dahası Nord’ların asırlardır süregelen yaşam tarzlarını tehdit etmeye başlar. İleri gelen komutanlar yakalanır, çiftçi ithal tohuma mahkum edilir, hayvancılık bitirilir, bikinili reklam panoları aile hayatını tehdit ediyor gerekçesiyle kaldırılır (!)… Bütün bu olanlar karşısında yerel isyancı gruplar Ulfric Stormcloak önderliğinde bir araya gelir, Skyrim’i İmparatorluk’un elinden tamamen kurtarıp özgürleştirmek için. Bir yandan da yerel soylular arasında lobi faaliyeti yürütmeye başlarlar. Ülke hızla umutsuz bir iç savaşa doğru sürüklenirken, Elder Scrolls’un satır aralarında unutulup gitmiş kadim bir kehanet, binlerce yıllık uykusundan uyanmak üzeredir. Alduin… Ejderha tanrı. Diğer adıyla Yıkımın Tanrısı, “Dünya Yiyici” (böyle yazınca pek tatmin etmedi nedense).

Tahmin etmenin pek zor olmadığı gibi ağzına kadar kötülükle dolu bu kadim kehanetin karşısına dikilecek, bir başka deyişle bütün bu kargaşanın ortasında şamar oğlanına dönecek kişi de biz oluyoruz…  Bir Dovahkiin. Yani Ejder Doğumlu.

Kabul edelim; Elder Scrolls oyunlarının asıl güçlü yanı hiçbir zaman ana hikayesi, anlatımı veya üzerimizde yarattığı sinematik etki değildi. Hatta Morrowind dışında hemen hepsi bu açıdan korkunç derecede başarısızdı desek abartmış olmayız. Skyrim, serinin bu göreceli olumsuz şöhretinden büyük ölçüde sıyrılmayı başarıyor açıkçası.

Tabii siz yine de süper sinematik bir anlatım falan beklemeyin derim. Mesela diyalog seçeneklerinin daha uzun hale gelmiş olması ve oyunun artık diyalog esnasında tamamen durmuyor oluşu (evet arkadaki insanlar falan hareket ediyor artık), serinin kanayan yarası haline gelen diyalog sisteminin kütüklüğüne pek derman olamamış gibi. Lakin kesin olan bir şey varsa, bu kez ana hikaye çok daha merak uyandırıcı, çok daha sürükleyici ve çok daha özenli yazılmış. Her ne kadar dünyanın kaderini değiştirecek kahraman olma hissi yine tam anlamıyla verilememiş olsa da… Yine de bunun Oblivion’daki kadar sahte ve ucuz bir his olmadığı da kesin.

Skyrim ss 15

Devlerle mamutların bu tedirgin edici yakın ilişkisini çözemedim yalnız. Geceleri ateş yakıp etrafında toplanmalar falan! Ne iş!?

Tabii bütün bunlar, Skyrim’in yalnızca ana hikayeye odaklanan bir oyun olduğu anlamına gelmiyor. Tam aksine ana hikaye akışı, oyunun bize sunduklarının yalnızca küçük bir parçası, tıpkı serinin önceki oyunlarında olduğu gibi. Tek bir farkla. Bu kez çok daha kaliteli ve yoğun bir içerik, çok daha keyifli bir keşif duygusu, çok daha başarılı bir anlatım, kısacası çok daha doyurucu ve heyecan verici bir serüven bekliyor bizleri.

Kimi sarp bir tepenin eteklerine, kimi gürleyerek akan bir çağlayanın üzerine, kimi yemyeşil ağaçların arasına, kimi de deniz kıyısına kurulmuş; farklı politik oyunlarla, dini baskılarla, etnik ayrımcılıkla, ihanetle ve türlü sahtekarlıklarla çalkalanan tamamen farklı dokulara sahip şehirleri ve sislerin arasında uzanan heybetli sıradağların parçaladığı eşsiz doğasıyla Skyrim’in 40 kilometre karelik oyun dünyası, sonsuza kadar uzanıyormuş gibi görünüyor. Öyle ki onlarca saatin sonunda bile bu gizemli dünya korkunç derecede büyük ve yabancı gelmeye devam ediyor. Daha da önemlisi; ana hikayeyi bitirdikten sonra da yeni yerler keşfetmeye, yeni karakterlerle tanışmaya ve yeni görevleri kucaklamaya devam edebiliyoruz. Oblivion’a 100-150 saat gömmüş oyunseverler 200-250 saatlerini hazır etseler fena olmaz…

20 Yorum

 1. Serkan YILDIRIM

  Açıkcası Shout’ları ilk kullandığımda kralın ve çevredekilerin “Bunu nasıl yaptın” veya “Ah kulaklarım” vb nidaları inanılmaz hoşuma gitti.

  • Ziyaretçi

   Al benden de o kadar. 30 saat falan oldu Greybeardlara yeni gidebildin. Bi de yolda başıma gelmedik kalmadı. Sözde köydekiler sadece kurt murt çıkar dedilerdi. ejderha bile geldi.

   istatistik sistemi biraz bozuk çalışıyor ama ya da bana öyle mi geldi ne. daedric sword falan kullanmama rağmen hala fi tarihinden kalma elf kılıcı gözüküyor. en azından bu favori silah milah kısmı yanılabiliyor gibi geldi. Hele o arayüz ne öyle ya te allam fecayat.

   Bu arada oyundan bahsetmedik. Bence bu yılın en iyi oyunu. 😀 Batmani Uncharted’ı falan oynamadım hoş ama bu kadar dolu dolu mu sanmam. Yazı da uzun zamandır okuduğum en eğlenceli güzel yazılardan biri olmuş. Elinize sağlık. Paraya çok sıkışık olmasam düşünmeden alırdım. şimdilik malum yollara devam kusura bakma bethesta

 2. Technolog

  Evet oyun zevkli ve deli gibi sarıyor ancak 2 Worlds 2 da tepelere çıkıp manzaraya bakıpda vaybe ne güzel manzara derdim, burada çıkıyorum 1920X1080 de her şeyi full açmama rağmen uzaktaki şeyler öyle dandik görünüyorki manzara falan yok.

  Üstelik dagın tepesinde sürekli sis ve kar var zaten adam gibi göremiyorsun… Sonra alçakta olsan bile uzaktaki su, nehir vs resmen paint ile çizilmiş gibi duruyor. Buna bi ayar çekmeleri lazım kesinlikle, yoksa yakındaki objeler falan güzel, bazı kaplamaların dandik olması dışında

  Konrolleri klavye fare ile oyunayip hiç denememişler herhalde, menüler falan deli ediyor, ayrıca hotkeyler sadece 1den8e kadar mı yoksa ben mi bulamadım?

  ayrıca kendi büyülerini yaratamamak tam bir hayal kırıklığı ve ayrıca özel güçlerini günde 1 kere kullanabiliyorsun ve bunun bi kalan süreyi gösteren bi progress barı falan neden yok, bi daha ne zamana kullanabileceksin belli degil…

 3. art of trolling

  Oyun güzel eskileri gibi sıkıcı değil. Grafiklerde, evet kaplamalar kötü görünüyor ama genel olarak güzel. Bunu da oyunu uzun geliştirme sürecine bağlıyorum. Fps gibi hikayeyi boş ver sadece haritaya bak oyunu değil ki bu.
  Bu arada tilkiler yol gösteriyor gibi geldi bana 🙂

  Birde bu var http://youtu.be/WaUo1t-FcEI

 4. Ziyaretçi

  100 saat kadar oynadım ve daha ana görevleri pek yapmadım. En büyük mmorpg’den daha büyük bir oyun. Muhteşem bir iş başarmışlar. İnceleme de güzel olmuş teşekkürler. Satın alamamış arkadaşlar indirim mindirip bişeyler yakalayıp mutlaka sahip olsunlar. O arada Ati yeni sürücü çıkarmış 11.11 bi de 11.12 preview 1 var galba. Sorun yaşayan varsa bir göz atsın.

 5. onerealife

  Bu oyunun dil dosyasını bulup google translate ten türkçeye çevirip tekrar altyazı dosyasına kopyalamak mümkün değilmi en azından tam anlaşılmasada fikir vermezmi yada benim zannetiğim kadar kolay değilmi

 6. Ziyaretçi

  Ha ha ha….

  “Asırlardır süregelen yaşam tarzlarını tehdit etmeye başlar. İleri gelen komutanlar yakalanır, çiftçi ithal tohuma mahkum edilir, hayvancılık bitirilir, bikinili reklam panoları aile hayatını tehdit ediyor gerekçesiyle kaldırılır (!)… Bütün bu olanlar karşısında yerel isyancı gruplar Ulfric Stormcloak önderliğinde bir araya gelir, Skyrim’i İmparatorluk’un elinden tamamen kurtarıp özgürleştirmek için. Bir yandan da yerel soylular arasında lobi faaliyeti yürütmeye başlarlar. Ülke hızla umutsuz bir iç savaşa doğru sürüklenirken”….!
  Sanki ben bu oyunun içindeymişim geldi bi an?!

 7. onur_

  Daha düzgün bir UI olaymış kusursuza yakın olabilirmiş. Tabi ki beğenilmeyen yanları vardır olabilir ama bu yılın en iyi oyunu bence budur. 150 saat ve hala devam. ana hikayeyi bitirmedim faction görevlerini yapıyorum daha. Bi defa da yazın oynarım baştan sona. İncelemede güzel tebrikler.

 8. can

  127 saatlik bir oynayışın ardından bitirdim oyunu, girmedik delik, kırmadık kemik bırakmadım.hernekadar “bug” lardan geçilme; ana görevi bile komut yazmadan ilerletemesek de oyun oynadığım en güzel oyundu, incelemeninde ondan aşağı kalır tarafı yok 🙂

Bir cevap yazın