The Elder Scrolls V: Skyrim İnceleme

Skyrim ss 1“…Ve eski parşömenler haykırmıştı geleceğini soğuktaki siyah kanatların,

Gelip çattığında kardeşlerin savaşı,

Alduin, Kralların Felaketi, kadim gölge serbest kaldı,

Büyük bir açlıkla yutmak için dünyayı”

Skyrim ss 2                                                                                          19. Heartfire, Loredas- 4E 201

Sevgili günlük, 

Korkuyorum. Neredeyse bir haftadır aynı zindanda kısılıp kaldım. Artık geri dönmem imkansız. Devam etmekten başka çarem yok. Lakin ilerledikçe içerdeki o kesif koku daha da katlanılmaz bir hal alıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sığındığım loş oda da artık pek tekin değil gibi. Özellikle günün belli saatlerinde dışardan garip garip sesler yükseliyor. Karanlık dehlizlerinden uyanan yeni bir ölü ordusu mu? Kimbilir, belki de… Lakin ne iksirim, ne de savaşacak gücüm kaldı. Günlerdir domates, havuç ve çiğ lahanadan başka bir şey yemiyorum. Soğuk taşın üstünde uyuyorum ve bir pet şişeye işiyorum. Keşke daha tedarikli gelseydim buraya, günlük. Belki lazım olur diye yanıma aldığım bir sürü tabak, çanak ve kadehten başka bir şeyim yok. Korkuyorum… Sanırım köşedeki markete gidip biraz alışveriş yapmanın ve pencereyi açıp odayı havalandırmanın vakti çoktan geldi…

Kabul edelim ki bir Elder Scrolls oyunu hayata veda etmek gibidir. Derin ve devasa bir keşif hissiyle dolu bu gizemli dünyaya ilk adımı attığınızda gerçek hayatla ilgili hemen her şey, onlarca saat boyunca aklınızdan çıkar. Tamamen… Öğrenciyseniz dersleriniz aksar, çalışıyorsanız işiniz sekteye uğrar, üstüne üstlük bir de evliyseniz salonda uyumak zorunda kalırsınız.

Bir oyun editörü olmak da durumu kurtarmaz ne yazık ki. Özellikle de birçok iddialı yapımın topluca raflara çıktığı bir dönemden geçiyorsanız…

Lafı fazla dolandırmayacağım. İlk birkaç yılı gayri resmi olsa da, 5 yılı aşkın bir süredir büyük bir merak ve iştahla beklediğimiz beşinci Elder Scrolls oyunu Skyrim de serinin 15 yıllık “meşhur” geleneğini bozmuyor.

Skyrim ss 16Peki en son Oblivion’ın hikaye, anlatım, keşif hissi, dövüş mekanikleri, görev kurgusu ve karakter geliştirme sistemi açısından ağızlarda bıraktığı sevimsiz tadı düşünürsek, Skyrim beklediğimizi verebiliyor mu? Doğrusunu söylemek gerekirse bu özünde bir Oblivion aslında. Hatta içine birazcık da Fallout 3 hissi katılmış bir Oblivion. Ancak sanmayın ki Bethesda aynı hataları tekrar ediyor. Tam aksine, bugüne kadar yaptıkları en iyi oyunla karşımızdalar.

20 Yorum

 1. Serkan YILDIRIM

  Açıkcası Shout’ları ilk kullandığımda kralın ve çevredekilerin “Bunu nasıl yaptın” veya “Ah kulaklarım” vb nidaları inanılmaz hoşuma gitti.

  • Ziyaretçi

   Al benden de o kadar. 30 saat falan oldu Greybeardlara yeni gidebildin. Bi de yolda başıma gelmedik kalmadı. Sözde köydekiler sadece kurt murt çıkar dedilerdi. ejderha bile geldi.

   istatistik sistemi biraz bozuk çalışıyor ama ya da bana öyle mi geldi ne. daedric sword falan kullanmama rağmen hala fi tarihinden kalma elf kılıcı gözüküyor. en azından bu favori silah milah kısmı yanılabiliyor gibi geldi. Hele o arayüz ne öyle ya te allam fecayat.

   Bu arada oyundan bahsetmedik. Bence bu yılın en iyi oyunu. 😀 Batmani Uncharted’ı falan oynamadım hoş ama bu kadar dolu dolu mu sanmam. Yazı da uzun zamandır okuduğum en eğlenceli güzel yazılardan biri olmuş. Elinize sağlık. Paraya çok sıkışık olmasam düşünmeden alırdım. şimdilik malum yollara devam kusura bakma bethesta

 2. Technolog

  Evet oyun zevkli ve deli gibi sarıyor ancak 2 Worlds 2 da tepelere çıkıp manzaraya bakıpda vaybe ne güzel manzara derdim, burada çıkıyorum 1920X1080 de her şeyi full açmama rağmen uzaktaki şeyler öyle dandik görünüyorki manzara falan yok.

  Üstelik dagın tepesinde sürekli sis ve kar var zaten adam gibi göremiyorsun… Sonra alçakta olsan bile uzaktaki su, nehir vs resmen paint ile çizilmiş gibi duruyor. Buna bi ayar çekmeleri lazım kesinlikle, yoksa yakındaki objeler falan güzel, bazı kaplamaların dandik olması dışında

  Konrolleri klavye fare ile oyunayip hiç denememişler herhalde, menüler falan deli ediyor, ayrıca hotkeyler sadece 1den8e kadar mı yoksa ben mi bulamadım?

  ayrıca kendi büyülerini yaratamamak tam bir hayal kırıklığı ve ayrıca özel güçlerini günde 1 kere kullanabiliyorsun ve bunun bi kalan süreyi gösteren bi progress barı falan neden yok, bi daha ne zamana kullanabileceksin belli degil…

 3. art of trolling

  Oyun güzel eskileri gibi sıkıcı değil. Grafiklerde, evet kaplamalar kötü görünüyor ama genel olarak güzel. Bunu da oyunu uzun geliştirme sürecine bağlıyorum. Fps gibi hikayeyi boş ver sadece haritaya bak oyunu değil ki bu.
  Bu arada tilkiler yol gösteriyor gibi geldi bana 🙂

  Birde bu var http://youtu.be/WaUo1t-FcEI

 4. Ziyaretçi

  100 saat kadar oynadım ve daha ana görevleri pek yapmadım. En büyük mmorpg’den daha büyük bir oyun. Muhteşem bir iş başarmışlar. İnceleme de güzel olmuş teşekkürler. Satın alamamış arkadaşlar indirim mindirip bişeyler yakalayıp mutlaka sahip olsunlar. O arada Ati yeni sürücü çıkarmış 11.11 bi de 11.12 preview 1 var galba. Sorun yaşayan varsa bir göz atsın.

 5. onerealife

  Bu oyunun dil dosyasını bulup google translate ten türkçeye çevirip tekrar altyazı dosyasına kopyalamak mümkün değilmi en azından tam anlaşılmasada fikir vermezmi yada benim zannetiğim kadar kolay değilmi

 6. Ziyaretçi

  Ha ha ha….

  “Asırlardır süregelen yaşam tarzlarını tehdit etmeye başlar. İleri gelen komutanlar yakalanır, çiftçi ithal tohuma mahkum edilir, hayvancılık bitirilir, bikinili reklam panoları aile hayatını tehdit ediyor gerekçesiyle kaldırılır (!)… Bütün bu olanlar karşısında yerel isyancı gruplar Ulfric Stormcloak önderliğinde bir araya gelir, Skyrim’i İmparatorluk’un elinden tamamen kurtarıp özgürleştirmek için. Bir yandan da yerel soylular arasında lobi faaliyeti yürütmeye başlarlar. Ülke hızla umutsuz bir iç savaşa doğru sürüklenirken”….!
  Sanki ben bu oyunun içindeymişim geldi bi an?!

 7. onur_

  Daha düzgün bir UI olaymış kusursuza yakın olabilirmiş. Tabi ki beğenilmeyen yanları vardır olabilir ama bu yılın en iyi oyunu bence budur. 150 saat ve hala devam. ana hikayeyi bitirmedim faction görevlerini yapıyorum daha. Bi defa da yazın oynarım baştan sona. İncelemede güzel tebrikler.

 8. can

  127 saatlik bir oynayışın ardından bitirdim oyunu, girmedik delik, kırmadık kemik bırakmadım.hernekadar “bug” lardan geçilme; ana görevi bile komut yazmadan ilerletemesek de oyun oynadığım en güzel oyundu, incelemeninde ondan aşağı kalır tarafı yok 🙂

Bir cevap yazın