The Destructoid’e Açık Mektup

 

The Destructoid interneti sitesi geçtiğimiz günlerde bir Assassin’s Creed 2 incelemesi yayınladı. Görüş farklılığı, zevklerin değişkenliği veya kriter farklılıkların olmadığını bu incelemede yazarın tamamen art niyetli olarak oyuna 10 üzerinden 4.5 vermiş olduğuna inanıyorum. 20 yıllık oyun deneyimime dayanarak söylüyorum ki bu oyun kaliteli bir oyundur. Belki de 2009’nun en iyi oyunudur. Ufak, tefek hatalar yüzünden 4.5 verilemeyecek kadar kaliteli bir oyundur. Bu böyledir, aksini savunmak ancak art niyetle veya rakip dergi sizden önce bir inceleme yayınlayacağını duyduğunuz zaman, alel acele hazırladığınız bir incelemedir.

The Destructoid belki Dünya’nın önde gelen sayılı oyun sitelerinden biridir ama sırf Gamespot’dan önce Assassin’s Creed 2 incelemesi yazmak için yazılan bu inceleme ile oyun severler yanıltılmaktadır. The Destructoid ve Jim Sterling’i incelemeyi geri almaya, inceleme notunu 9.6’ya çıkarmaya, kütüphaneye gidip oyunlar hakkında kitaplar okumaya ve oyun severlerden özür dilemeye davet ediyoruz. Ayrıca malum incelemenin yazarı Jim Sterling’i oyun hakkında münakaşa yapmak için evime davet ediyorum.

Assassin’s Creed 2 incelemesinin, Türkiye’nin önde gelen iki oyun dergisi arasında nasıl kavga sebebi olduğunu daha önce yazmıştık. Dünyanın sayılı oyun sitelerinden The Destructoid’ın Assassin’s Creed 2 için 4.5 gibi düşük bir not vermesi, bir hayli eleştiri konusu oldu. Okuyucuların bir kısmı The Destructoid’i savunurken, bazılarıda böyle inceleme olmaz manasına gelen yorumlar atmışlar. Fakat hiç bir rakip oyun sitesi The Destructoid için açık bir mektup yazmadı.

Demek ki her şey kişilerin zevkine ve kriterlerine göre değişiyormuş. Demek ki ticari kaygılar sebebiyle yaygara koparmamalı ve değerlendirmeyi okuyucuya bırakmalıyız. Demek ki rakip dergiler için açık mektup yazarken mangalda kül bırakmazken, konu ile alakası olan bir haberde, isim bile vermeden sektördeki kavgadan da iki cümle ile değinen site için tekrar yaygara koparmamalıyız. Gamestop sitesinde düşük not verdiği oyun yüzünden işinden kovulan editör nasıl haberse, Türk oyun sektöründe ki önemli olaylarda haber değeri taşır. Yayın politikamız budur ve bu şekilde devam edecektir.

Ayrıca amacımız burada The Destructoid’i savunmak değil. Burada savunduğumuz şey: eğer bir incelemenin kalitesizliğine ve verilen düşük nota vurgu yaparak birilerini açıkça ve isim vererek hatta alay edercesine eleştiriyorsanız. Bu olayın haber değeri taşıdığını ve benzer bir durumda aynı eleştirilerin size de geleceğini aklınızdan çıkarmamanız gerektiğidir.

Not: İlk 2 paragraftaki mektup ciddi değildir. Sadece olayın traji-komik yönünü daha da vurgulamak için benzer bir mektuptan esinlenerek yazılmıştır.

 

10 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Fakat hiç bir rakip oyun sitesi The Destructoid için açık bir mektup yazmadı.

  Ayrıca yazıda söylemeyi unuttum. Konu başka oyun sitelerinde haber oldu ve bazı siteler durumu ayrıca yorumladılar.

 2. Talha Turhal

  😀 yani budur, iyi bir örnek olmuş Destructoid. Bizlerin demek istediği sektörel tartışmaların olmaması. Yanlışlar yapılır ancak işin içinde olanlar gerçeğin farkındadır. Sektörel tartışma, taraf olma, herkesi rakip görme ve bunun gibi bir çok önyargısal olayları  bir yana bırakıp işimizi yapsak ne güzel olur. Herkes kazanır, ben böyle düşünüyorum.

 3. Ziyaretçi

  sanki oyungezerin tepkisi oyunun oynanmadan sadece türkiyede ilk inceleyen kendileri olmasın diye incelenmesineydi… iki dergiyi de almıyorum ama ac2’nin level incelemesini okudum, gerçekten oynamışlar gibi durmuyordu nereden baksam.

 4. Tahir Meylani

  Zaten oyunlardan az çok anlayan birisi levelin Assassin’s Creed 2 incelemesini oynamadan ya da maksimum 1-2 saat oynanıp yazılmış bir inceleme olduğunu anlar. Level zaten bu yazıyla kendini iyice küçük düşürmüştür ama bırakın değerlendirmeyi okuyucu yapsın diye düşünüyoruz.

  Oyungezerin, Leveli oyun oynamadan inceleme yazıyorlar diye açıkça eleştirdiği açık mektuba tepki göstermiyoruz. Herkes istediği eleştiriyi yazabilir.

  Asıl bu blogu yazmamıza neden olay ise farklı:

  Bizim tepkimiz; Oyungezer ile Level arasında kim hangi oyunu ilk defa inceleyecek diye başlatılan yarışın sektöre getirdiği olumsuz havayı eleştirdiğimiz haber üzerine, oyungezerin ortak arkadaşlarımızı kullanarak bizi açıkça suçlaması.

  Her fırsatta eleştiriye ne kadar açık olduğunu söyleyen oyungezer, nedense o haberimiz üzerine açıkça bizi kendilerini karalamakla suçladı.

  Biz kimseyi karalamak amacında değiliz. Sadece sektör hakkındaki düşünce ve eleştirilerimizi okuyucularımızla paylaşıyoruz. Eğer oyungezer veya level bizi eleştirmek istiyorsa özel mesaj, yorum ve forumumuz kendilerine açıktır.

 5. Tahir Meylani

  Saçmalık diyorsunuz da neyin saçmalık olduğunu yazmamışsınız.

  Kaldı ki OGZ yazarları ile THG oyun yazarları arasındaki yanlış anlaşılmalar düzeltildi. Demek ki ortada saçmalık yok konuşulması gereken bir mesele var.

 6. MaRIkO

  Valla ben 2 dergiyide alıyorum. Seviyim sevmeyeyim alıyorum. Bunun nedeni öncelikle 20 seneyi aşkındır bilgisayar dergisi almanın verdiği bir alışkanlık olması sonrasında ise herzaman için kitap dergi gibi yayınlardan yazı okumayı internettekilere göre daha fazla tercih etmem.

  Yani iyi kötü bilgisayar dergiciliği konusunda tecrübe açısından bir okuyucu olarak fena sayılmam. Kimse benim ile aynı düşünceleri paylaşmak zorunda değil tabii ama bana göre Level konusunda yapılan yorumlar çok doğru. Oyunlar inceleniyormu incelenmiyormu o yazılar nasıl şartlarda çıkıyor bilmiyorum ama genel olarak 1, 2 yazarı dışarda bırakırsak alakasız yorumlar yazıyorlar. Sanki bazı yazıları inadına yazıyormuş gibi bir havaları var.

  OGZyi ise okumayı seviyorum. Yazıların çoğunluğu güzel en azından şu anda daha iyiler bir aralar onlarında denedği yanlış bir tarz oldu. Bu oyunlara yapılan yanlış yorumlar değilde yazıyı yazış şekliyle alakalı idi. Her neyse daha fazla detaya girmeden OGZ kimilerine göre iyi kimilerine göre kötü olabilir ama en azından bilgisayar oyunu dergiciliği yapıyorlar. Levelda ise bunu söylemek zor bana göre daha tam olarak oturtmak istedikleri konseptide oturtamadılar. Yazılar konusunda ise bence eleştirileri dikkate alarak baş başa vererek bir öz eleştiri yapmaları lazım.

Bir cevap yazın