The Darkness II İnceleme

Karanlığa Gel, Jackie!

Her ne kadar bir önceki sayfanın son cümlesiyle size The Darkness II’nin sıradan bir oyun olduğunu düşündürtsem de The Darkness II hiç sıradan bir oyun değil, sadece ilk oyunun inanılmaz derecede sıradışı olduğu düşünülünce bu oyun biraz daha sadece Modern Warfare oynayan bir kitlenin anlayabileceği tarzda tasarlanmış. Önceki oyun, oyuncunun New York sokaklarında, bir-iki cadde de olsa özgürce gezmesine izin vererek çok daha fazla bir maceranın içinde olduğunu  hissettiriyordu . The Darkness II’de ise “ilerle, ateş et, parçala, kazandığın puanlarla yeni yetenekler al, ilerle, ara sahneyi izle, ilerle” tarzı bir oynanış söz konusu. Elbette bu ve oyunun sanat stilindeki değişimlerde yeni yapımcı Digital Extremes’in (kendilerini Bioshock 2’nin çokluoyuncu modundan hatırlayabilirsiniz) payı oldukça büyük.

Evet, önceki oyunu oynayanların ekran görüntülerinden anladığı üzere The Darkness II’nin sanat stili ilk oyuna göre çizgi romana çok daha fazla sadık kalmış, sonuç olarak önceki oyunun karanlık ve gerçekçi havası gitmiş, daha çizgi romansı bir hava gelmiş. Sizi bilemem ama bu durum, özellikle demoda beni oyundan oldukça soğuttu açıkçası. Bir de ilginçtir, oyunun hiç bir kısmında önceki oyundan hiç bir sahne kullanmamışlar, önceki oyunun hikayesini anlatırken bile çizgi romandan kareler kullanmayı tercih etmişler.  Yeni yapımcılarda “önceki oyunu adamdan saymıyoruz” tarzında bir yaklaşım sezdim nedense, ilginç bir durum açıkçası. Açık konuşmak gerekirse önceki oyunun sanat yönetimi ve tarzı bundan çok çok daha iyiydi ve orjinaldi. “Biz kaynak materyale bağlı kaldık ve doğrusu budur” tarzında bir mesaj mı göndermeye çalışıyorlar Starbreeze’e, anlayamadım.

The Darkness II 2

Serinin görsel tarzı ikinci oyunla tamamen değişmiş.

The Darkness II’nin önceki oyundan bir diğer farkı ise ilk oyuna göre göze görülür oranda kısa olması. İlk oyun yaklaşık 10, hatta biraz zorlarsanız 11 saat sürerken; The Darkness II, zor seviyede yaklaşık 4,5 saat sürüyor. Evet, şaka yapmıyorum, çok ciddiyim. Eğer coop oynamayı düşünmüyorsanız 4,5 saatlik eğlence için 50 dolar ödeyeceksiniz, bu da saat başına 11 dolar ödediğiniz anlamına geliyor. Kaldı ki Coop’da her biri yirmi dakikadan oluşan 4-5 bölümden oluşuyor ve 1 saat sürüyor.  Sayın yapımcılar ve özellikle dağıtımcılar, şu kısa oyun saçmalığına son vermenin zamanı gelmedi mi? Skyrim’in nasıl sattığını, Kingdoms of Amalur’un aslında vasat olmasına rağmen sadece içerik sayesinde nasıl iyi notlar aldığını görmüyor musunuz? Korsan, SOPA’yla, demirle engellenmez; oyunların içeriğini arttırarak, kullanıcıya dişe dokunur bir şeyler sunarak engellenir. Kullanıcı kendini keriz gibi hissettiği, kazıklandığını düşündüğü sürece elbette korsana yönelecek. Bunu anlayamayan insanlar olduğunuzu düşünmüyorum açıkçası. Bunun yerine kurnaz olduğunuzu ve bazı konularda layığınızı fazlasıyla bulduğunuzu düşünüyorum. 🙂

12 Yorum

 1. Sabertooth

  İnceleme için teşekkürler Tom’s Oyun ve Sayın Dim. Darkness II yi PC de oynarken ilk oyunu merak edip, PS3 te başladım şu ana kadar oynadığım en zor kontrollü konsol FPS si. Ama zor olan herşey aynı zamanda güzel de. Ayrıca 2. oyundaki middle button kullanışsızlığı konusunda haklısın. Ama senstivity ayarı ile bir derece düzeltilebiliyor.

  • onur_

   Beleşe dergilerden kaliteli içerik bulursunuz laf edersiniz. Adamlar reklam koyar daha iyi hizmet verelim diye laf edersiniz. Adamlar sizinle aynı fikirde olmaz küfür edersiniz. Kuzum siz nasıl mahlukatlarsınız. Aynı havayı solumak bile canımı sıkıyor. Nasıl parazitlersiniz siz ya. harbi adammış bir de. adam olsan kaç kuruş eder. haftalardır attığın yorumlara bakıyorum 11 yaşında mısın nesin. Ben böyle bir şey görmedim.

 2. harbi adam

  ben hakarette bulunarak konuşmadım terbiyezlik yapma bizim gibi insanlar eleştirecek ki site düzgün yere gelsin önceki reklamları güzeldi son yaptığı reklam üstüne gidince açılınca insanın sinirini bozuyor yıllardır alıştığımız oyun bölümü değişince tabiki yorum yapıcam sen parazitin ne olduğunu bilyon mu konuyla alakası yok sen git ders çalış hadi çocuklar okula

 3. nutella'nın gizli tarifi

  Hop sakin. Sitenin yeni tasarımı güzel olmuş şimdi ona laf söylemeyin. Oyun tat vermedi bu arada. Bir tek bana mı vermedi derken incelemeyi okudum. Aynen katılıyorum.

 4. ceki

  Oyun güzeldi ilk oyunu oynamadığım için kıyaslama yapamıyacam.Beni şaşırtan ise Son da işte istediğim son bu derken farklı bir sonuç çıktı.Bu konuda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.Onun haricinde fena değildi….

 5. Erdi

  Oyun on numara zevkler ve renkler tartışılmaz tam aradığım oyundu. Oyun sürükleyici ve şaşırtıcı bir son ama kısa sürmesi heyecanı yarıda kesti 3 seri sabırsızlıkla bekliyorum inş. çıkar oyun incelemesi de gayet iyi ellerine sağlık kardeşim.

 6. emrah

  oyunun ilkini oynamadım ama ikincisi bence güzel şu kolları kullanmaya ancak son sahnelerde tam anlamıyla hakim olabildim
  bence onlar da kısa olduğunun farkında insanlar tekrar oynsın diye iki alternatif bitiş yapmışlar ama ben kısa oyunları seviyorum hele bu oyunda yeni bir kullanım tarzı var tam alıştım dedim oyun bitti

Bir cevap yazın