The Darkness II İnceleme

2007’de The Darkness’ı oynamaya başladığım zaman oyunun tarzına hayran olmuştum. Sağ ve sol omzundan iki tane devasa “dişli solucan”ın çıktığı ve bir yandan bu solucanlarla düşmanlarının kafasını koparırken diğer yandan silahlarla delik deşik eden bir karakteri, 21’inci doğumgününde kimsenin almadığı, oldukça karanlık bir hediye alan İtalyan Amerikan Jackie Estacado’nun hikayesini anlatan The Darkness, FPS, aksiyon ve macera türlerini o kadar iyi harmanlamıştı ki… Oyun aslında yaklaşık on saat kadar sürmesine rağmen bittiğinde sanki otuz saatlik, olabildiğine uzun bir hikayenin başından kalktığınızı hissediyordunuz. Zira oyun kendi döneminin konsolların kaslarını göstermesine yarayan, içerik anlamında pek bir şey sunmayan oyunlarının aksine içerik anlamında ciddi anlamda doyurucuydu.

Aynı zamanda oyunun detay seviyesi ciddi anlamda yüksekti: Bir metro istasyonunda, yerdeki bir televizyonda Otto Preminger’in 1955 yapımı filmi The Man With The Golden Arm’ın tamamını veya kızarkadaşınızla televizyon izlemeyi seçerseniz Robbert Mulligan’ın 1962 yapımı filmi To Kill a Mockingbird’ün tümünü izleyebiliyordunuz. Ne yaptığını bilen bir ekibin (The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay ve pek özenilmemiş devam oyunu The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena’nın yapımcısı Starbreeze Studios), yalnızca kaynak materyal olan Top Cow çizgi romanlarına bağlı kalmadan ancak serinin çizgisinin de çok dışına çıkmadan, sanat yönetimi konusunda özgürce davrandığı, tutkuyla tasarlanmış bir oyundu The Darkness ve bunu oyunun her bir kısmında görebiliyordunuz.

The Darkness II 3

Ne yazık ki The Darkness’ı herkes sevmedi, eğer sevseydi tahmin edebileceğiniz gibi bu devam oyununu seneler sonra değil, çok daha erken raflarda görürdük. Silahların ve Darkness güçlerinin kullanımının zor olduğunu düşünenler (oyunu oynamayı beceremeyenler demek lazım ama neyse) tarafından verilen notlar ve oyun için iki dolarlık reklam bütçesi  ayrılması The Darkness’ın olması gerekenden çok daha az popüler bir oyun olmasına sebep oldu.  Bana kalırsa The Darkness’ın tek suçu farklı bir şeyler yapmaya çalışması ve “FPS oynayacağım” diyerek konsolun başına oturan oyuncudan “nişan al ve ateş et”ten daha fazla efor istemesiydi. Böylece The Darkness orjinal, başarılı ancak bilinmeyen ve bu sepeten dolayı finansal başarı elde edemeyen oyunlar kervanına katıldı.

The Darkness II 5

Peki nasıl oldu da ikinci oyun piyasaya çıktı? Benim tahminim dağıtıcı firma olan 2K Games’in çizgi romanın lisansını birden fazla oyun için satın aldığı yönünde, şanslarını, The Darkness’ı popüler bir seri haline getirmeyi bir kez de ikinci oyunla denemek istemişler bana kalırsa. Zira The Darkness II’ninstili ilk oyuna kıyasla çok daha fazla geleneksel bir FPS’ye benziyor. Peki sıradanlığa daha yakın olması The The Darkness II’yi kötü bir oyun mu yapıyor? Gelin, birlikte değerlendirelim.

12 Yorum

 1. Sabertooth

  İnceleme için teşekkürler Tom’s Oyun ve Sayın Dim. Darkness II yi PC de oynarken ilk oyunu merak edip, PS3 te başladım şu ana kadar oynadığım en zor kontrollü konsol FPS si. Ama zor olan herşey aynı zamanda güzel de. Ayrıca 2. oyundaki middle button kullanışsızlığı konusunda haklısın. Ama senstivity ayarı ile bir derece düzeltilebiliyor.

  • onur_

   Beleşe dergilerden kaliteli içerik bulursunuz laf edersiniz. Adamlar reklam koyar daha iyi hizmet verelim diye laf edersiniz. Adamlar sizinle aynı fikirde olmaz küfür edersiniz. Kuzum siz nasıl mahlukatlarsınız. Aynı havayı solumak bile canımı sıkıyor. Nasıl parazitlersiniz siz ya. harbi adammış bir de. adam olsan kaç kuruş eder. haftalardır attığın yorumlara bakıyorum 11 yaşında mısın nesin. Ben böyle bir şey görmedim.

 2. harbi adam

  ben hakarette bulunarak konuşmadım terbiyezlik yapma bizim gibi insanlar eleştirecek ki site düzgün yere gelsin önceki reklamları güzeldi son yaptığı reklam üstüne gidince açılınca insanın sinirini bozuyor yıllardır alıştığımız oyun bölümü değişince tabiki yorum yapıcam sen parazitin ne olduğunu bilyon mu konuyla alakası yok sen git ders çalış hadi çocuklar okula

 3. nutella'nın gizli tarifi

  Hop sakin. Sitenin yeni tasarımı güzel olmuş şimdi ona laf söylemeyin. Oyun tat vermedi bu arada. Bir tek bana mı vermedi derken incelemeyi okudum. Aynen katılıyorum.

 4. ceki

  Oyun güzeldi ilk oyunu oynamadığım için kıyaslama yapamıyacam.Beni şaşırtan ise Son da işte istediğim son bu derken farklı bir sonuç çıktı.Bu konuda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.Onun haricinde fena değildi….

 5. Erdi

  Oyun on numara zevkler ve renkler tartışılmaz tam aradığım oyundu. Oyun sürükleyici ve şaşırtıcı bir son ama kısa sürmesi heyecanı yarıda kesti 3 seri sabırsızlıkla bekliyorum inş. çıkar oyun incelemesi de gayet iyi ellerine sağlık kardeşim.

 6. emrah

  oyunun ilkini oynamadım ama ikincisi bence güzel şu kolları kullanmaya ancak son sahnelerde tam anlamıyla hakim olabildim
  bence onlar da kısa olduğunun farkında insanlar tekrar oynsın diye iki alternatif bitiş yapmışlar ama ben kısa oyunları seviyorum hele bu oyunda yeni bir kullanım tarzı var tam alıştım dedim oyun bitti

Bir cevap yazın