The Binding Of Isaac 500,000 Satış Barajına Dayandı, Kuzuların Gazabı Geliyor

Genişleme paketi de yolda!

Düşmanlarını gözyaşlarıyla boğan acıların çocuğu Isaac’in ürkütücü yaratıklar, acayip bölüm tasarımları ve garip hazinelerle dolu tuhaf serüveni The Binding of Isaac, geçtiğimiz yılın en ilginç ve rahatsız edici derecede keyifli deneyimlerinden biriydi kesinlikle.  

Super Meat Boy’un yaratıcılarından Edmund McMillen ve bağımsız oyun tasarımcısı Florian Himsl’in İshak peygamberin hikayesinden esinlenerek yarattıkları bu tuhaf oyun, özellikle klasik Zelda oyunlarına olan benzerliği ve roguelike (öldüğümüzde sürekli olarak en baştan başladığımız oyunlar) oynanışıyla da sıradışı bir yapım olmayı başarmıştı.

Görünüşe bakılırsa oyunun satışları da hiç fena gitmemiş. Zira Edmund McMillen, IndieGames sitesine verdiği röportajda oyunun satışlarının 450,000’e çok yaklaştığını belirtmiş. Bu hiç kuşkusuz tuhaf bir tasarıma sahip ve ölünce baştan başlamak zorunda olduğumuz bir oyun için beklenmedik bir başarı. Edmund da aynı fikirde:

The Binding of Isaac SS 2

Oyunu geliştirmeye başladığımda bu oyunu parayla satmanın doğru olup olmayacağından emin bile değildim. Çünkü insanların bu oyunu isteyeceğini düşünmüyordum. Bir süre başka geliştiricilere danışıp “sizce bu oyunu satabilir miyim?” diye sormam gerekti. Zira oyunun oldukça garip olduğunu düşünüyordum; içerik rahatsız edici ve ürkütücüydü. İnsanları fazlasıyla kızdırabilirdi ve dahası oyun tasarımı da birçok insanın zevk alabilmesi için fazla hardcore‘du.

Sürekli ölüyor olmak oldukça cesaret kırıcı bir durum. Bu yüzde roguelike oyunlar çok küçük ölçekli oluyor ve onları oynayan insan sayısı oldukça az. Bir başka önemli nokta daha vardı: Piyasadaki roguelike oyunların çoğu ücretsizdi. Sonunda oyunun fiyatını 5$ olarak belirlemeye karar verdim. İnsanlar oyunu beğenmezlerse satın almal zorunda değildiler. Ancak sonra oyun tam anlamıyla patladı. Bunu beklemiyordum.

Edmund, oyunun satışlarının böylesine yüksek olmasında Super Meat Boy’un da payı olduğunu gizlemiyor. Ayrıca bir projeyle ilgili bir uktesini de paylaşıyor bizlerle:

Bunu Tommy ile yapmak isterdim (Super Meat Boy’u geliştirdiği arkadaşı). Yanlış anlamayın Florian ile olmadı demek istemiyorum. Sadece bu oyunu Tommy ile yapmak istiyordum, ama o dönemde müsait değildi.

Öte yandan Edmund, Wrath of the Lambs (Kuzuların Gazabı) adında bir genişleme paketinin de müjdesini veriyor. 3$’a satılacak bu genişleme paketinde 50’den fazla yeni eşya, 20 tane biblo (ki bu yeni bir şey), yeni yaratıklar ve daha çeşitli ve şaşırtıcı olaylar yer alacak. Ayrıca Edmund, oyunun her anında daha fazla rastgelelik olacağının da sözünü veriyor.

Kısacası Isaaac, birkaç on saatimizi daha alacak gibi görünüyor.

Ne diyelim merakla bekliyoruz.

binding of isaac game-1

Bir cevap yazın