TFT Rehberi – 2. Bölüm: Bakış Açısı Teknolojileri

TFT Rehberi’mizin Düz Panel Ekranlar başlıklı 1. Bölüm’ünde düz ekranlar hakkında temel bilgiler ve pazarın genel durumu hakkında bilgi verdik. Yazımızın bu bölümünde ise teknik konulara ilgi duyan okurlarımız için bakış açısı teknolojileri ve tepki süresi üzerinde duracağız.

Bugünkü Durum

Klasik tüplü monitörler ile karşılaştırıldıklarında, TFT düz panel ekranların iki önemli dezavantajı var:

(1) Bir TFT’ye yandan baktığınızda ekran parlaklığında bariz bir kayıp ve renklerde de bozulma göreceksiniz. Eski düz panel ekranlarda 90 derecelik (her kenardan 45 derece) bir bakış açısı vardır. Tek kullanıcı olduğu sürece problem oluşturmaz. Ama diyelim ki bir şey göstermek için ya da çift kişilik oyun için ikinci bir izleyiciyi daha olaya kattığınızda derhal kötü görüntü kalitesinden şikayet alacaksınız.

(2) Video oynatımları ya da oyunlarda sıkça karşılaşılan hızlı görüntü değişimleri için bugünün yavaş sıvı kristallerinin performansı yetersiz kalıyor. Bunun sonucunda oluşan görüntü bozuklukları ve çizgilenmeler, ekranda bir kayar bant (mesela borsa bilgileri) ya da bir aksiyon oyununda hızlıca giden bir uçak gibi örneklerde kolayca görülebilir.

Düz panel üreticileri de armut toplamıyor ve bu aksaklıkları gidermek için teknoloji üretiyorlar. İlerleyen bölümlerde aktaracağımız bu yeniliklerin en önemlileri TN+Film, IPS (diğer adıyla Super TFT) ve MVA.

Bir cevap yazın