Teyp Sürücüleri İle Yedekleme: Önemli Olan Güvenlik

Teyp Sürücüleri İle Yedekleme: Önemli Olan Güvenlik

İki tür veri vardır. Daha önceden yedeklenmiş veriler ve henüz kaybedilmemiş olanlar. Güvenilir bir veri koruma sistemi bir firmanın belkemiğini oluşturuyor. German Industry Liability Association (HDI) tarafından gerçekleştirilen bir araştırma “yedekleme sistemi olmayan firmaların yüzde 40’ı bir sistem bozulması ile karşılaştıklarında en az iki yıl içerisinde yitip gidiyorlar” diyor.

Testimizde en hızlı ve en yüksek kapasiteli sürücü HP SDLT 320 çıktı. Tek kasette 320 GB tutabiliyor ve 2.8 saatte tamamını yazabiliyor. HP, 50 GB ve üzeri sürücülerde “Editörün Seçimi” oldu. 50 GB altı kategorisinde Tandberg SLR100 iyi performansı ve ayrıntılı ekipmanları ile altın madalyayı kazanıyor.

Sürücülerin arasındaki büyük farklılıklar işletim maliyetinde de ortaya çıkıyor. HP’nin testi kazanan modeli gibi 4000 dolarlık bir ürün aslında uzun dönemde daha ucuza gelebiliyor. Örneğin bu ürünle 1GB veriyi yedeklemek sadece 0.94 dolara geliyor. Diğer taraftan, Tandberg’in DLT VS 80 modelinin fiyatı sadece 1,300 dolar olmasına rağmen her bir Gigabaytın yedeklenmesinin maliyeti 2.48 dolar!

Transfer Hızları: Tutulmayan Sözler

Üretici firmalar bazen ürün özelliklerinde pratikte erişilemeyen veri hızları yazabiliyorlar. “Throughput” (işlem hacmi) genelde bir kaseti iki ile üç saat arasında tamamen yazacak şekilde ayarlanıyor. Ancak her iki kategoride de sözünü tutmayan ürünleri görmek mümkün. Örneğin Tandberg DLT VS 80 ve Exabyte VXA-2 bir kaseti tamamen doldurmak için iki saat 45 dakika zaman harcıyorlar. Onstream’in ADR2 120Si modeli ise testimizde tek bir kaseti yazmak için dört saat 10 dakika harcadı.

Ürünleri kategorilere ayırırken veri transfer hızını da bir kriter olarak kullanabiliriz. Transfer hızı saniyede 2.4 ile 3.0 MB olan sürücüler giriş seviye sunucular için uygun. Bu kategoride en fazla DAT (DDS 4), DLT1 ve VXA-1 kaset teknolojileri kullanılıyor. Net kapasiteler ise 20 ile 60 GB arasında geziniyor.

Orta seviye sunucular için üretilen tipik ürünlerin veri transfer hızları saniyede 4.0 ile 6.0 MB arasında. Bu kategoride ADR2, the SLR, DLT7000/ 8000, VXA-2, AIT-1 ve AIT-2 bulunuyor, net kapasiteler ise 35 ile 80 GB arasında.

Üst seviye sunucular için uygun olan SDLT, AIT-3 ve LTO teknolojileri 16 MB/s transfer hızlarına çıkabiliyorlar. Burada 100 ile 160 GB net kapasiteler söz konusu.

Testimizde ürünleri veri depolama kapasitelerine göre iki kategoriye ayırdık: Maksimum kapasitesi 50 GB’a kadar olanlar ve 50 GB üstüne çıkanlar. Bunu söyledikten sonra şunu da belirtelim: Kapasitelerde de bir “tutulmayan söz” durumu söz konusu. Buna ek olarak sunucularda da veri sıkıştırma genelde aktif olarak kullanılıyor. Bu yüzden verileri kasete transfer ederken daha fazla sıkıştırmak pek olası değil. Testlerimizde de bu gerçeği kanıtlıyoruz: Viper 200 kaset 110 GB’a gelince tam dolmuş oluyor.

Bir cevap yazın