Teyp Sürücü Yerine Sabit Disk Kullanılır mı?

Modern bilgisayarların büyük büyük büyükbabası bir üniversitenin bilgisayar merkezinde geliştirildi: Schickard'ın arkadaşı Johannes Kepler için 17. yüzyılda geliştirdiği temel dört işlemi yapan bir hesap makinesi.

Modern bilgisayarların büyük büyük büyükbabası bir üniversitenin bilgisayar merkezinde geliştirildi: Schickard’ın arkadaşı Johannes Kepler için 17. yüzyılda geliştirdiği temel dört işlemi yapan bir hesap makinesi.

Elbette, okurlarımızdan çok çok azı terabayt seviyesindeki yedekleme konularına ilgi duyacaklardır. Ancak yine de burada sözü edilen sistemin altında yatan fikir oldukça etkileyici: Sadece IDE sürücüler kullanılarak geliştirilmiş 70 TB’lık bir yedekleme ünitesi. Kulağa iddialı geliyor değil mi? Evet!

CeBIT ziyaretimiz esnasında 3Ware firması bize RAID denetçileri ile geliştirdikleri sabit disk dizilerini izlemeye davet etmişti. 70 TB’a ulaşan kapasite ve yüzlerce sabit diskten oluşan bir RAID dizisi ve bunların “yedekleme” amacı ile kullanılması. Bu noktada deneyimli kullanıcılar IDE sabit diskler ile yedekleme kavramını yan yana getirmekte ihtiyatlı davranırlar. Bazıları “belki üniversitelerde, araştırma amaçlı olabilir” diyebilirler. Ancak bu sistem bir süredir kullanımda ve yedekleme işlemleri de üzerinde pekala gerçekleştirilmekte.

Veri yedekleme söz konusu olduğunda standart ekipman teyp yedekleme üniteleridir, hatta bu konuda bir yazımız da var. Bu sürücüler çeşit çeşit. Tekil olarak kullanılabildikleri gibi birkaç tanesini bir kabine yerleştirip robot sistemler ile kontrol etmek de olası. Eğer sabit diskleri yedekleme amacı ile kullandıysanız büyük ihtimalle SCSI diskler ile muhatap olmuşsunuzdur. Bu diskler daha uzun süre kullanım için tasarlanmışlardır ve üretici garantisi genelde 5 yıldır.

Bir yedekleme çözümünde en önemli soru “güvenilirlik”. Ve IDE arabirimli sürücüler bu konuda çok başarılı bir geçmişe sahip değiller. Daha da kötüsü geçtiğimiz sonbaharda üretici firmalar garanti sürelerini sadece bir yıla indirdiler. Bütün bunların ışığında, neden IDE sürücüler kullanılıyorlar?

Bir cevap yazın