Texas Instruments National Semiconductor’ı 6.5 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alıyor

Yarı iletken piyasasını değiştirecek dev anlaşma.

Bu hafta, Texas Instruments, 6.5 milyar dolar karşılığında National Semiconductor’ı satın almak için şirket ile anlaştığını duyurdu. Eğer bu satın alma gerçekleşirse, Texas Instruments Toshiba’yı geçerek dünyanın üçüncü büyük yarı iletken üreticisi olacak.

Bilmeyenler için hatırlatalım; Texas Instruments analog yonga üretimide uzmanlaşmış bir firma. Analog yongalar ısı, ışık ve ses sinyallerini dijital yongaların anlayabileceği veriye dönüştürüyor. 2010 yılında baktığımızda analog yonga pazarının 42 milyar dolar olduğunu görüyoruz.

Texas Instruments’ın CEO’su Rich Templeton, “National fevkalade bir geliştirici ekibe sahip, ve onların ürünleri ile bizim ürünlerimiz birleştiği zaman müşterilerimize analog pazarında çok daha geniş bir portföy sunuyor olacağız” diyor.

National Semiconductor şu an müşterilerine 12.000 farklı analog yonga sunuyor. Texas Instruments ise, yaklaşık 30.000 farklı analog yongaya sahip. İki şirketin birleşmesi gerçekleşirse, analog yonga sektöründe taşlar yerinden oynayabilir.

Texas Instruments

Texas Instruments

Bir cevap yazın