Test Drive: Unlimited 2 Sistem Gereksinimleri Belli Oldu

Test Drive efsanesinin merakla beklenen son üyesi, sevgili PC’lerinizde çalışacak mı?

2009’un sonlarına doğru Eden Games’in yeni bir Test Drive oyunu üzerinde çalıştığı ortaya çıkmış ve bir süre sonra da bu oyunun Test Drive: Unlimited 2 olduğu açıklanmıştı. İlk oyunu hiç beğenmemiş birisi olarak, bu devam oyunu da beni heyecanlandırmamıştı açıkçası; araçlar için hasar sistemi, gece gündüz döngüsü ve devasa çoklu oyuncu gibi hoş özelliklere rağmen. Zira problemin kaynağı sürüş dinamiklerindeydi ve Eden Games’in de bunu adam edebileceğini pek düşünmüyordum.

Ne var ki Nisan ayının sonlarına doğru yayınlanan Test Drive: Unlimited 2 videosu, benim gibi düşünen birçok insanın önyargılarını kırmayı başardı ve deliler gibi olmasa da oyunun yolunu gözlemeye başladık (videoda gördüğümüz çıtırların veya oyunun Ibiza ortamlarında geçecek olmasının bu durumla bir ilgisi yok valla).

Bugünse Test Drive: Unlimited 2 denkleminin bilinmeyenlerinden biri daha açıklığa kavuştu: Oyunun sistem gereksinimleri.

Minimum:

 • Windows XP SP3/ Vista SP2/ 7
 • Intel Core 2 Duo 2.2 GHz / AMD Athlon X2 4400+ İşlemci
 • 2 GB bellek
 • Nvidia GeForce 8800 / Ati Radeon HD 3870
 • 14 GB sabit disk alanı
 • DirectX 9.0C destekli ses kartı ve diğer ıvır zıvırlar
 • ADSL bağlantısı, Microsoft NET 3.5

Önerilen:

 • Nvidia GeForce GTX 280 / Ati Radeon HD 4870
 • Gerisi aynı 🙂

Test Drive: Unlimited 2, PC platformunun yanı sıra Xbox 360 ve PlayStation 3 için de raflarda olacak. Oyunun çıkış tarihi ise 24 Eylül.

38 Yorum

 1. gscot

  yarış oyunlarından az buçuk anlayan biri bu oyunu hiç beğenmediğini söyleyemez söylüyor ise anlamıyor demektir 😉
  ilk oyun kesinlikle bir baş yapıttır ve insanı bağımlı hale getiren bi işleyişi vardır 2. side aynı şekilde olacaktır bundan şüphe yok 😉
  hem daha 2. sinin demosu çıkmadan 1. sini sürüş dinamikleri yüzünden sevmeyen insan 2. si hakknıda bu kadar garip beklentilere sahip olur çok garip…x)

 2. Uğur Yurtsever

  Fikirlerinize saygı duyuyorum elbette.

  Ancak ne zamandan bu yana yarış oyunlarından anlamanın kriteri Test Drive: Unlimited gibi vasatın altında sürüş gerçekçiliği ve tamamen yanlış işleyen fizik mekanikleri sunan sıradan bir oyun oldu?

  Bir oyunu başyapıt yapan şey, oyuncuyu havucun peşinden ne kadar iyi koşturduğuysa bilemem. Ancak kendi adıma konuşacak olursam bu numaraları yemeyi 15 sene önce bıraktım.

  Kendi beğenileriniz veya hayranlıklarınız sizi bir oyuna büyük bir aşkla bağlamış olabilir tabii. Buna bir şey diyemeyiz. Ancak karşıdaki insan için veya fikirleri hakkında bir yoruma varmadan önce, şu oyunları aile şirketimizin malıymışçasına sahiplenmeyi bir kenara bırakmamız gerekiyor. 🙂

 3. GürcanBey

  TD Unlimited’in ilk screenshotları yayınlandğında otomobil modellemeleri mükkemmel görünüyordu.Fakat oyun çıkınca oyundaki araçların o resimdekilerle alakası olmadağını görünce hüsrana uğramıştım.Sürüş dinamikleri ve kendini tekrar etmesi bi süre sonra sıkıyordu.Ama bir potansiyeli vardı .Bu tip oyunların en iyisi Bizarre firmasının Pgr serisidir bence.

 4. XaeRo

  oyunun sürüş dinamiğine laf eden arkadaşa katılmıyorum.. çünkü test drive kesinlikle %100 gerçekçi bir oyun olacak diye bir iddaa da bulunmadı. TDU arcade ile similasyon arasındaki o ince çizgiyi çok iyi tutturmuş bir oyundu. artı oyunu bitirirseniz eğer Hardcore mod diye yeni bir mod açılıyor ve oyun biraz daha gerçekçi sürüş dinamiğine sahip oluyordu. grafiklerine laf atan arkadaşada tavsiyem 1920×1080 de full ayarda bir oyunu oynamayı denesin? bilgisayarımda hala mevcut bu oyun ve günde ortalama 2 saat oynarım. kendi yaşadığım şehrin yollarını bilmezken, TDU da istediğim yere GPS kullanmadan gidebilecek seviyedeyim 🙂 oyunu beğenmeyenler büyük ihtimalle oyuna fazla şans vermeyenlerdir. zira oyunu bitirip Hardcore Mod u açınca ve  yukardaki bahsettiğim çözünürlükte güzel bir direksiyon setiyle gerçektende en azından pc platformundaki en iyi yarış oyunlarının başında geliyor (bence)

  • gscot

   dostum sana katılmamak elde deil oyunu yeteri kadar oynamamış yani senin değişinle sanş vermemiş olanlar atıp tutuyor 😉
   bende en az senin kadar bu oyunun fanatiğiyim;)

   İşin acısıda ilk oyuna çemkirenler 2. sini bizden daha fazla beğenmiş şimdiden x) yazik ya n diyim..

 5. Ziyaretçi

  Biraz sert bir yorum olabilir ancak Codemasters dışında yarış oyunu yapabilen bir firma yok bence. Özellikle EA nın Nfs serisi çocuklar için yapılmış sanki. Hiç bir gerçekçiliği yok. Hasar modellemeleri rezalet, araba kontrolü çok basit.

  Arcade yarış oyunu oynamak isteyen NFS oynayabilir ancak gerçekçi bir deneyim istiyorsanız.

   

  1. Toca Race Driver 3

  2. Grid Race Driver

  3. Dirt 2

 6. GürcanBey

  Poligon fakiri araçların olduğu Test Drive Unlimited’i öven arkadaşlar;Forza Motorsport 3,Project Gotham 4 ve Midnight Club:La gibi oyunları oynayıp öğrensin.Adamlar otomobil yarışı nasıl yapılır diye bedava ders vermiş.Kimi kandırıyorsunuz?

 7. XaeRo

  ya allah aşkına bu saydığınız oyunları pc platformunda oynayabiliyormusunuz? forza pc için varmı? ya project gotham? yada midnaght clubın en son hangisi pc ye çıktı? biz TDU i savunurken pc platformunu göz önüne alırsak dedik değilmi? değilse bu saydığınız oyunların atası babası var eyer platform ayrımı söz konusu olmasaydı? GT serisi! yok ders veriyorlarmış yok işte nasıl yapılırmış. sizin saydığınız oyunlara dersini kim veriyor? GT serisi! tamam oyunu eleştirebilirsiniz. beğenmeyebilirsiniz. ama eleştirirkende yerden yere vurmayalım lütfen. siz nezaman haklı olursunuz biliyormusunuz? forzayı project gothamı pc de oynarsınız, işte ozaman bu saydığınız oyunlarla tdu yu kıyaslar ve yerden yere vurursunuz. değilse sizin yaptığınız karalamadan öteye geçmez. pc zaten üvey evlat muamelesi görüyor. birde siz üstüne adam gibi bir elin 2 parmağını geçemicek sayıda güzel oyun çıkıyor onuda tutup pc platformuna ancak 2500 yıl sonra çıkacak oyunlarla kıyaslamayın!

 8. Uğur Yurtsever

  Pardon ama PGR veya Forza’nın PC’ye gelmiyor oluşu, TDU’yu iyi bir oyun yapmaya yetmiyor ne yazık ki. Bu bakış açısının pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim.

  “Aşşaa mahallede TDU’ya laf etmişler, bunu nasıl yaparlar vay kör olasıcalar” gibi bir tavır takınmak işin doğrusu biraz garip kaçıyor. Zira ortaya sunulacak hiçbir argüman TDU’yu vasatın üstünde bir “sürüş” oyunu yapmaya yetmez. Özellikle de o sürüş ve çarpışma mekanikleriyle…

  Tabii ki bu oyundan zevk alıyorsanız, size kimse karışamaz. Ancak dikkat ederseniz buradaki tartışma, oyunu ailesinden birinin yaptığını sanan bir arkadaş tarafından ortaya atıldı. 🙂 Açıkçası bu tip bir yaklaşım da ne yazık ki mizahtan başka bir işe yaramıyor.

  Kaldı ki son 5 yıla bakarsak da PC platformuna gayet iyi oyunların geldiğini söyleyebiliriz. Burnout: Paradise, Grid, Toca 3, GTR: Evolution, Race 07′ ve WTCC, Dirt serisi, Race-On ve hatta NFS: Shift… Yani PC platformunun yarış oyunları konusunda kısır olduğunu iddia etmek pek anlamlı değil. TDU’nun da iyi bir oyun olduğunu, hatta ve hatta bir başyapıt olduğunu iddia etmekse; dünyada yalnızca İtalya’daki 5-6 pastane gerçek anlamda tiramisu yapabiliyorken, çıkıp da sokağın köşesindeki pastanedeki Oruç ustanın çok güzel tiramisu yaptığını iddia etmekle aynı şey. Evet yenmeyecek gibi değil, ama başarısız bir çakma. 🙂

 9. XaeRo

  koskoca thgtr editörünün takındığı usluba bak.  e normal tabi. okulda, “okuduğumuzu anladıkmı” dersinde, dersi dinlemek yerine arkadaşlarınızla haylazlık yaparsanız sonuç ortada! benim yorumumu dikkatlice okursanız, oyunun bir baş yapıt olmadığını, ama pc platformuna çıkmış en çok iyi oyunlardan biri olduğunu (kendi düşüncemi belirterek!), oyunu beğenmeye bileceğinizi, eleştire bileceğinizi, ama yerden yere vurulmayı haketmediğini, oyunu beğenmeyenlerin büyük ihtimalle, oyuna fazla şans vermediklerinden kaynaklandığını ilk mesajımda anlatmaya çalıştım ama malesef olmadı.ama sizin yaptığınız yoruma ve savunma şekline bakarmısınız? pc ye gelmeyişi tdu yu iyi bir oyun yapmaya yetmiyor? tabi szde haklısınız. sadece pc de oyun oynamak zorunda olan siz değilsiniz. her efsane oyunun yenisi yapıldığında , pcye çıkması için aylarca beklemek zorunda kalmak yada, pcye de çıkması için dua etmek zorunda kalmıyorsunuz. bizde biliyoruz konsollardaki best yarış oyunlarını. bizde biliyoruz xboxun forzasını, ps3ün gt serisini. ama tdu nun bu tür oyunlarla kıyaslanamayacağını, çünkü o oyunların pcye gelme ihitimalinin neredeyse imkansız olduğunu anlatmaya çalıştım. sizin bahsettiğin o tüm pc yarış oyunlarının hangisinde 1000 km karelik haritada geçiyor? o bahsettiğiniz yarış oyunlarının hangisinde ev satın alıyorsunuz? hangisinde karekterine kıyafetler alabiliyorsunuz?  hangisi özgürce yarış güzelliğini veriyor? o oyunların hepsinde 3-5 km lik pistlerde dönüp dönüp duruyorsun. kısaca yapılan eleştirinin ağır olduğunu, tdu nun pc platformundaki kendine has bir tarzı, eğlencesi, ve güzelliği olduğunu, bu zamana kadar pc ye çıkmış hiç bir oyunda olmayan özgürlükler ve yenilikler barındıran bir oyun olduğunu anlatmaya çalıştım ama başaramadım. haklısınız. TDU benim babamın şirketine ait idi ve ben savunmak zorunda kaldım. ama şunu unutmayın. nasılki bir oyunu sevenlerin, sevmeyip eleştirenlere saygı duymak zorunda olduğu gibi, aynı şekilde sevmeyip eleştirenlerinde, oyunu sevenlere saygı duyması gerektiğini bilmelidir! size konsollarınızda o bahsettiğiniz diğer cool oyunlarınızla başarılar.

 10. Uğur Yurtsever

  “Ancak dikkat ederseniz buradaki tartışma, oyunu ailesinden birinin yaptığını sanan bir arkadaş tarafından ortaya atıldı. 🙂 Açıkçası bu tip bir yaklaşım da ne yazık ki mizahtan başka bir işe yaramıyor.”

  Sanırım siz de yazılanları ilk mesajdan bu yana dikkatlice okumuyorsunuz ve tartışmaya yalnızca kendi pencerenizden bakarak yanıt veriyorsunuz. Aksi taktirde yazılanların büyük bir kısmının bir “kişiye yönelik” olmaktan ziyade, farklı insanlar tarafından ortaya sunulmuş “fikirlere yönelik” olduğunu anlamış olurdunuz. Böylece yazılanları da kişiselleştirmeyip, “okuduğumuzu anlayalım dersi” gibi samimiyetsiz tespitler yapmazdınız.

  Bu arada ben de sizler gibi oyunların çok çok büyük bir kısmını PC’de oynuyorum. Ancak genel olarak dualarımı daha farklı alanlarda kullanmayı tercih ediyorum. 🙂

 11. gscot

  xaero “koskoca thgtr editörünün takındığı usluba bak” demişsin komik buldum yanlış anlamayın gamespot dan bi akrabam yok ;)yada gamespot aile şirketimiz deil =)
  oyunlar genel yapılış itibariyle keyifli zaman geçirmek için yapılmış olmalılar heleki bu yapıtlar bu keyfi sıkmadan sağlayabiliyorlar ise gerçek manada başarılıdırlar ve kimi insanlar tarafından baş yapıt olarak değerlendirilebilirler.Ama efendim araba çarptı isteğim efekt yoktu şurası istediğim mukavvamette deilmiş yamulmadı kafamda sürüş dinamiği diye birşey var ona uymuyor yok olmamış oyunun tamamını inceledim 2-3 gün kafa yordum(ki tdu için konuşmak için şart) ama bu oyun feyk(tiramisu) hadi ordan..
  Bide grid le kıyaslanmış neremle güldüğümü söylemek istemiyorum:(
  Grid i tamamen bitirmiş biri olarak konuşuyorum oyun grafik motoru olarak çok iyi bir çalışma ama sıkıyor ve o virajlar(supersonic esp) ve fren(paraşüt var sanırsız) editörün 15 sene önceki oynamış  olduğu oyunlardaki gibiydi..pistlerde dön dön çok keyifliydi 1000 km lik ada neymiş canım… 

 12. Orjinal Adam

  arkadaşlar bir araba yarışında gerçkeçi sürüş hissi istiyorsanız debriyaj 6 iler 1 geri ve 900 derece dönüş özelliklerini desteklyen bir oyun alın ve logitech g25 yada g27 alın bn alcam ps 3 ile sorun yaşmak istemiyorsanız ps 3 de oynayın garntili bn çinden getirtiyorum babamın kardeşi yollıycak çine gidince orjinal ps3 ve logitrech g27 ikiside orjinal olcak herhalde

 13. Muratti

  Oyun gerçekten farklı gerek Mağazalar gerekse araçların satıldığı mekanlar ikinci bir oyunda yok. Oynanış süresi Harita Genişliği rakipsiz. Oyun Bence Hakettiği yerde değil. Oyuna editörlerin kaç puan verdiği umrumda değil. Biz Oyuncular ne puan rezaletleri gördük. Oyun bence birçok oyuncu için inanılmaz deneyim olarak karşımıza çıkacaktır… Bence Beğenenn arkadaşlarımızın beğenilerine ve emeğe saygı duyalım. birisi sürüş dinamiğini beğenmediyse bu sürüş dinaminin kötü olduğu anlamına gelemez. Kötü olmak farklı Beğenmemek farklı ayrımı yapalım lütfen. Ama tarz olarak bir tarafa yaslanabilirdi. Ya arcade yada Simulasyon. oyun ikisini ortasındaydı…

 14. Ümit EROĞAN

  Ben TDU 2de gördüğüm mağzaları evi evdeki koltukları vs leri başka bi oyunda görmedim bence oyun 1 veya 2 sürüm sonra süper olucak sürüş dinamiğini düzeltirler sonrada kaza olayını bunlar düzeldikten sonra hangi oyunla karşılaştırcaksınız

  • gouranga

   İşlemcin eğer tutuyorsa en düşük ayarlarda oynayabilirsin, 8600gt dx10 a sahip bir kart, açar ama ne kadar performans verir bilemem, özellikle kartın bellekleri gddr3 değil de ddr2 ise.

 15. ALSaD

  TDU kaza efeklerini vermemesinin tek sebebi araba firmalarının arabalarının kazalı hallerini kullanıcıların görmemesi yoksa yapamayacakları birşey değil adam değ bayır uğraşmışlar onamı ödenek ayıramayacaktı.. ayrıca sürüş dinamiği dediğin 200 le viraja girip dokunmadan çıkmaksa bunun gerçekcilikle hiç alakası yok ayrıca klavyeyle oynarken gaza sağa sola bastığın zaman bunun diplemek olduğunu bilmek gerek sen arada gazın dibine kadar basarsan gene aynı şeyi yaşarsın…

 16. Osman

  İşletim Sistemi : Windows 8.1 pro 64 bit(6.3. Yapı 9600)
  Marka: Casper
  BIOS:phoenix BIOS SC-T v2.2
  İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-3210M CPU@ 2.50Hz (4CPUs).2.5Hz
  BELLEK: 16384 MB RAM
  Disk belleği dosyası:4913MB kullanıldı 13741MB kullanabilir
  DirectX Sürümü: DirectX 11
  Ekran Kartı: Intel(R) HD Graphics 4000

  ARkadaşlar bu oyunu açarmı benim pc

Bir cevap yazın