Test Drive Unlimited 2 İnceleme

Felaketin Artçı Şokları

Herhalde sizin de benim gibi bir yarış oyunundan beklediğiniz öncelikli şey, keyifli bir sürüş dinamiğidir. Zaten aksi bir durumda neden yarış oyunu oynadığınızı sorgulamanız gerekir diye düşünüyorum. Tekrar konuya dönersek, türü ister arcade olsun ister simülasyon yarış oyunları bize keyifli bir yarış dinamiğinin yanı sıra rekabet duygusunu da tattırmalıdır. Son anda kaybettiğiniz/kazandığınız aklınıza yer edecek yarışlar, çoklu-oyuncu modunda son viraja kol kola girdiğiniz arkadaşınızın sinirden söylediği garip sözler, rakip arabaları saf dışı etmenin verdiği heyecan… Yarış oyunları bir şekilde keyifli sürüş dinamiklerinin yanı sıra sizi ekran başında bir süre alıkoyacak kadar ilginç şeyler sunmalıdır.

Eden Games ise, yukarıda bahsettiğim tüm oyun yaklaşımlarına sırtını dönerek farklı bir şey denemek istiyor Test Drive Unlimited serisinde. Eden Games’in yapmaya çalıştığı şey bir çeşit MMO araba yarışı geliştirmek. Kulağa ilk başta güzel gelen bu yaklaşım, ilk oyunda ne yazık ki göze batan grafikler, rahatsızlık yaratacak kadar absürd sürüş dinamikleri ve zevksiz yarışlar yüzünden bir anlam taşımaktan çok uzak duruyordu. İkinci oyunda da bu durumun devam ettiğini ve Eden Games’in yukarıda saydığım unsurları iyileştirmek yerine daha fazla MMO yaklaşımına yöneldiğini görüyoruz.

Test Drive Unlimited 2 Paint

Oyunda araçlarınızı istediğinzi gibi süsleyebiliyorsunuz

Kuşkusuz, ilk oyunun fan kitlesi için bu durum olumlu karşılanabilir, ama araba yarışlarına benim açımdan bakan biri için bu durum kabul edilemez. En azından orta karar bir sürüş dinamiği bile oyuna bir şans vermem için itici güç olabilirdi, ama direksiyon hareketlerinizi bile algılamakta zorlanan bir oyuna bu krediyi vermem mümkün değil.

Şimdiye kadar anlattıklarımı biraz açmak istiyorum. Oyunun en kötü yanı sanırım keyifsiz ve gerçekçilikten bir hayli uzak “odunsu” sürüş dinamikleri; zira siz ne kadar yumuşak direksiyon hareketleri yapmaya çalışırsanız çalışın oyun, hareketlerinizi en kaba şekilde araca yansıtıyor. İlk başlarda klavyeden veya kötü PC portundan kaynaklandığını düşündüğüm bu rezil sürüş dinamiğini PS3’ten güç alan kapsamlı bir yarış simülatöründe de gördükten sonra bunun bir sorun olmadığını, oyunun kendisinde bir sorun olduğunu anlıyorsunuz. Oyundaki istisnasız tüm arabalar sağa sola yalpalama şeklinde direksiyon kırıyorlar. Oyunda bulunan sözde simülasyon için düşünülmüş “hardcore” zorluk seviyesi bile direksiyon hareketlerinizi gerçekçi yapamıyor maalesef.

Hardcore zorluk seviyesinin size sunduğu tek şey, biraz daha az yol tutuşu ve otomatik vitesli araçların daha yavaş hızlanması gerçeği. Bunun dışında kayda değer bir değişim bulmak mümkün değil.

Test Drive Unlimited 2 Harita

Gideceğiniz yeri belirlemek için haritayı kullanabilir, daha önce geçtiğiniz bir yola hemen ulaşabilir ve gitmek istediğiniz yeri GPS ile işaretleyebilirsiniz.

TDU2’deki sürüş dinamikleri bu kadar kötü olunca haliyle oyundaki Ferrari, Alfa Romeo, Wolkswagen, Aston Martin, Ford, Lotus, Audi, Mercedes gibi markaların süper otomobilleri de pek bir değer katmıyor oyuna. Aslında Eden Games’in araç lisansları için ödediği paralara acımadan edemiyorsunuz oyun sırasında.

Daha da kötüsü, oyundaki fizikler, sesler ve çarpışma efektleri ancak amatör bir oyun geliştiricisinin geliştirdiği bir araba yarışında karşılaşabileceğimiz kadar kötü. Hatta adı sanı pek duyulmamış oyun geliştiricilerinin bundan daha iyi işler çıkartabileceğine eminim. Saatte 200 km hızla giderken bir duvara çarpıp top gibi sektiğinizde, hele o anda ortaya çıkan iğrenç çarpışma sesi duyduğunuzda bana hak vereceğinize eminim.

Test Drive Unlimited 2 Gece

Aslında oyundaki efektlerin ne kadar kötü olduğunu göstermek için bu resimi çekmiştim, ama resimde bile daha iyi duruyormuş :).

Eden Games’in MMO yaklaşımı ise, oyunda hemen her yerde kendini gösteriyor. Gezmekle bitmeyecek kadar büyük bir adadayız ve harita boyunca yapabileceğimiz pek çok yarış ve atraksiyon bulabiliyoruz kendimize. İsterseniz şehirde bulduğunuz bir araba galerisinden bir arazi aracı satın alarak arazi yarışlarına katılabilir, istersek ve paramız yeterse lüks ve hızlı bir araç alıp daha hızlı yarışlarda bulabilirimiz kendimizi.

Yarışlar modları her araba yarışında karşılaşabileceğiniz türden; belli bir sürede belli bölgeye ulaşmanız gereken yarışlar, her turda sonuncu gelenin elendiği yarışlar, birebir yarışlar v.s. Klasik yarışların yanı sıra haritanın farklı bölgelerinde bulunan toplam 100 adet özel görevleri de yapabilirsiniz.

Haritanın farklı yerlerine konumlandırılmış araba galerileri, araç modifiye tesisleri, emlakçılar, estetik için bir merkez, modayı yakından takip eden mağazalar, berberler, sürücü kursları… Uğrayabileceğiniz o kadar çok yer var ki, sırf bunları keşfetmek bile bir hayli vaktinizi alıyor. Neyse ki, yarışlar kolay, ve gereksiz yere vaktinizi çalmıyorlar.

Tabi ki yukarıda saydığımız yerlerden hizmet veya ürün alabilmek için paraya ihtiyacınız oluyor. Oyunda farklı yollardan para kazabiliyorsunuz; belli bir ödülün verildiği yarışların yanı sıra şehirde dolaşan belli araçlarla iddiaya girerek para kazabilirsiniz. Çoklu-oyuncu modlarında kazandığınız paraları da tek kişilik senaryo da kullanabilirsiniz.

29 Yorum

 1. Ahmet Ünal Göçmen

  hadi ordan be.Gül gibi oyunu kötüleyemezsiniz oyunu kullanmayı öğrenin öyle değerlendirin.Benim gibi bilgisayar özürlüsü bir insan bile bu oyunu beğendiyse size pes doğrusu….

 2. lazboy

  cok yükleniyor remlere filan bu oyun bide araba kontirolu filan cok kotu ilk oyunda araba surmek cok zevkliydi bunda arabalarin goruntusu guzel sürüsleri cok kotu adami saga sola baktirirken cok iskence cekiyorsun arabanin icinde ilk oyunda karakter cok seriydi cok hizli saga sola bakiyordu bunda agir cekim gibi bakiyor saga sola evin icinde filan gezmekten hic bsy anlamadim bsyler yaparken ellerine yüzlerine bulastirmislar cok fazla gereksiz detay var cok üstün makinasi olan kisiler ancak acar bu oyunu orta sistem kulanici oyniyamaz bunu arabayi sürerken ufak döndürsem yoldan atiyor arba kendini:D bütün arablari ayni sürüs sistemi koymuslar:D Q7 le mustang ayni gidiyor yolda:D

 3. lazboy

  bu oyunu yapan adam hic ugrasmamis ilk oyun satti buda satar diye basmis oyuna girafigi bunu oynamak icin 10 gb rem lazim amk:D araba sürüsü filan rezalet yapan firmaya bir ton küfür ettim oynarken oyun ilk 15 dakika sonra insani sinir hastasi ediyor bu nebicim bir oyun adam herseyi oyun kassin diye yapmis

 4. lazboy

  TDU2 deki hic bsy yarşı oyunlarinda olmasin daha serri oyunlar yapsinlar diyer oyunlara göre yaris oyunlari makinaya cok yükleniyor ne diyim ellerinde kaliyor bu oyunlar yazik bosuna oyun cikariyorlar isim gücüm yok TDU2 icin sistem alicam:D

 5. lazboy

  dışı sizi ici beni yakar bir oyun:D dışı süslü içi boş derler ya işte bu oyuna ancak bu isim yakışır:D uzay cağı pc si lazim bunu oynamak icin her arabanın sürüs sistemi ayni:D

 6. Barış

  oyun bence gayet başarılı
  sesler de çok güzel
  çarpışma sesleri evet vasat
  ama onun dışında oyun gayet başarılı
  okuması oldukça sıkıcı bir inceleme olmuş yinede sonlarına doğru biraz anlatım toparlanmış…

 7. lazboy

  oyunda atmosfer yok diyorum sen sesler başarılı diyorsun ya kardes ferrari le en dandik arabanin sürüsü ayni diyorum sana ufacik dönemiyoruz oyunda araba hemen yolda cikiyor oyun cok fazla remlere yükleniyor asiri derecede yükleniyor remlere cok fazla görellik koymuslar bir araba yarisi icin fazla olan hersey var bu oyunda karater tipi gibi bsyler eklemisler cok hantal yapmis oyunu araba icinde saga sola bakmam agir cekim gibi yarisa girice kaza yapiyorsun paso oyunda görsellik yerine serri liğe onem verselermis daha guzel olucakmis bence son 10 yilin en kalitesiz yarış oyunu EA ya gülerken ondan bin kat beterine düştük

 8. İlker Cındık

  Oyunu çok kötülemişsiniz açıkcası, ancak zevkler ve renkler tabiki tartışılamaz. Güzel bir direksiyon setiniz varsa, oyundan biraz daha fazla zevk alınabiliyor (Hassasiyetini ayarlamam yarım saatimi aldı diyebilirm 🙂 ) Onun dışında oyunda simülasyon tadı var evet, araç modellemeleri bence gayet iyi, çok iyi hatta. Ancak araçların sürüş tarzı birbirine o kadar da yakın değil. Bir WV Touareg kullanmak ile Ferrari kullanmak arasında farklar var.

  Dediğiniz gibi müzikler süper ötesi.

  Açıkcası oyunda gereksiz birçok detay var, örneğin camların açılması küçük bir detay. Belki güzel bir detay, ancak araçlarımız neden hasar almıyor? Gerçeklik yok sayılmış oyunda, kaza sesleri, çarpışma efektleri cidden vasat.

  Ancak ben yine de bu oyundan zevk alıyorum..

 9. veterdem

  ya tam bir hayal kırıklığı bende çok iyi bilgisayar var görüntüler çok iyi herhangi bir kasma problemim yok. Yani o kadar sinir oldum ki oyuna anlat anlat bitmez gerçekçi sürüş sıfır. 90 mil hızla giden araba roket gibi uçması lazım need for speed deki gibi ama bunda gayet normal bir hızda gidiyormuş hissine kapılıyorsunuz. Aracı serbest sürüşte başarılı bir şekilde kullanırken eğitim bölümünde sürüş teknikleri öğrenme kısmında ise arabayı ne kadar yavaş kullanırsanız kullanın arabayı yolda tutmak mümkün değil. hatta şöyle bir örnek veriyim dümdüz yolda araba durmak üzereyken gaza bastım çılgınlar gibi olduğu yerde dönmeye başladı bu kadar kötü kontrolleri bu oyunu lisanslı almayı bir kenara koyalım korsanına verilen paraya bile acırım çok pişmanım

 10. lazboy

  bilmiyorum ben arabayi hic yolda tutamiyorum en yavas arabayi aldim en hizli arabadan farki yok just cause 2 gibi bundada sorun var araclarda bide cok kasinti oyun ya karater saga sola bakmasi cok yavas arba icinde paso kaza yapiyorum oyuna 10 üzerinden 1 veriyorum

 11. Pasific_ocean_ps3

  abartmayın..o kadarda değil..arabayı yolda tutamıyorsanız o sizin sorununuz..oyun süper..zaten Bir Gran turismo serisi gibi araba yarışı beklemeniz yanlış…100 araç kokpit ve güzel motor sesleri…

 12. Barış

  arkadaşlar dün oyunu saatlerce oynadım
  arabayı yolda tutamamanın tek sebebi otomatik yol yardımının FULL ASSİSTANCE SEÇİLMEDİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR yani gerçek araç gibi traction control veya stabilize sistemi kapatırsanız arkadan itişli tüm araçlarda bunu yapması çok normaldir yüklenince çünkü gerçek araç gibi hafif gaz diil tam gazla oynanıyor bu tarz oyunlar belki pedallıda farklıdır
  ayrıca direksiyonu sağa hafif basınca araç çok kendini sağa sola atıyor onunda çözümü sensitivy veya ekran görüntü çözünürlüğünü düşürünce düzeliyor ama yinede halen var
  ama belki işlemcim biraz yavaş kalıyordur
  core 2 duo 2.4 istiyor oyun minimum

 13. Ziyaretçi

  barış evet doğru diyorsun ama bi işlemcin kötü benimki core 3 diretx 11 ve windows 7 dir ve full assistancesi değiştirdiğimde bende zorluç çektim tüm arkadaşlara sesleniyorum!!! işlemciniz iyi arabanızın modu full assistance olsun birde öyle oynayın bakalım ayrıca ekran kartı ya 512 ya 1024 olacak galiba
  ben daha 10 yaşındayım ona rağmen bilgisayar uzmanıyın sorusu olan bana sorabilir tabi isterse saygılar…
  altay saygıvar.

 14. Ziyaretçi

  vallayı arabayı kontrol etmek süper kolay ilk baş zor ama kolay bu arada ben iyi oynayıcıyım A7 ALFA ROMEO NUN PAHALISINI A6 NİSSAN 370Z Yİ B4 TE LAND ROVER C4 LANCİA BUNLARI ALIN PALI AMA BİR MİLYON DOLAR VEREN YARIŞTAQ İŞE YARIYOR

 15. Ziyaretçi

  şuna bak be oyunu çok seviyorum ben.Barişin dediği gibi okuması da sıkıcı evet. Barışla aynı
  fikirdeyim.okuma sıkıcı diğerlari gayet Barişin dediği gibi’dir…güzel yani bu oyun, bende bu
  oyunun CD’si var. ben yükleyemiyorum ama benim
  ağabeyim bilgisayarcı o oyunu yapabilir sizde CD’si varmı haaa…!bende var ama ağabeyim daha
  yükleyecek’tir.Sizde varsa iyi eğlenceler…

 16. Kerem

  La lazboy demişsinki bu oyunu oynamak için uzay çağı makinası lazım
  ben bu oyunu core2duo e4400 2.00 ghz işlemci 2gb dd2 667mhz ram HD6570 ati ekran kartıyla full kasmadan oynayıp bitirdim azıcık kafayı kullansaydın gamebooster programı ile oyunu calıstırırdın…

 17. cagrı

  bırader core 2 duo 6420 2.13 ghz 2 gb ram amd reodan hd 6510 hard dskmde 80 gb oyun yarısını kaplıo zaten hıc uzay teknolojısıne grek yok bu ozllkle game bostr felanda grek yok fullda oynuorm.

 18. DarKLeqend

  Arkadaşlar yukardaki inceleme Cok gereksiz Bende 2 Tane Bilgisayar var Biri ddr5 1gb Ram diyeri ddr3 3 Gb ram 2 sindede oyun hiç kasmıyor oyunu zevkli kılan ise Logitech G27 İle Oynamak oluyor 🙂 Oyun Gayet güzel ilki Güzel değildi Fakat Bu serisi Cok guzel olmus . Barış Bu arada Direksiyon setinde olay farklı pedallar sağ olsun .

 19. OmiTR

  neden ben bu direksyon sorununu yaşamıyorum anlamadım gitti sanırım optiondan ayarlanan sensetiv ayarım iyi gerçi orjinal ayar kullanıyorum

  İlk başta en yüksek grafikte oynuyordum direksyonu geçtim araba takıkarak gidiyordu her şeyi en düşüğe çektim fastback mustangle bile rahat oynuyordum
  Toureng le faşan el freni ile virajları alıyorum

  Bence grafikleri harika kaçtane araba yarışında arabanın içine girince bu kadar detay bulabilirsin ki çoğunda böyle bir camera açısı yok bile

  Sinyal verme
  Selektor
  Korna
  Cam aç kapa
  Üst aç kapa efsane özellikler
  Oyun güzel bence

  Bence olan eksikler ;araba eksiği var
  ;modifiye eksiği var

  Bmw E30 E36 E46 E92 E60
  Yani bmw 3ler 4ler 5ler 6lar xler olmalı
  Mercedesden Cler Eler Sler olmalı
  Skyline serisinden bir sürü kasa olmalı
  Mazda rx7 rx8 mazda3 olmalı
  Toyota auris yaris corolla supra
  Honda typer s2000 civicler olmalı
  Wolkswagen passat jetta scrıco
  Lambolar olmalı
  Bently rollc royce maybach
  (Hatta bunlar için makam klasında görev yarış bile olmakı :D)
  Şahinde olsa olabilirdi
  E30 lancia şahin kapışırdık
  2.de masaratide yokmuş oda olmalı bence
  😄😄🤔🙄
  Navigator var öı bilmiyorum olmalı bence
  Escaleda de aynı şekilde
  Megane focus fiesta cupra leon

  Saymaya kalktın mı tdu gibi bi oyunun bence çok araba eksiği var

  Mıdifiyede düşünsenize air takıoz hoplatıoz basıoz araçları
  Neon takıoz nostalji yapıoz
  Tekerlerden n2o yada o gazı ufletıoz
  Nitro basıp hızlanıoz
  Kanat spoiler takabiloz
  Tampon manpon değiştiriebilioz
  Kaput değilimi falan ya efsane güzel olurdu be..

  Dediğim gibi herkes istediğini söyler ama haksızlık etme ek lazım bence oyunda iki eksik var MODİFİYE VE ARAÇ EKSİĞİ başkada bir şey yok

Bir cevap yazın