Test: Apple Snow Leopard, Windows 7’den Daha Hızlı

Microsoft’un hızıyla övündüğü Windows 7 işletim sistemi, testlerin çoğunda Apple’ın “kar leoparına” boyun eğdi.

Gelecek hafta hem PC’ler hem de Mac bilgisayarlar yeni işletim sistemlerine kavuşacak. Aslında Apple’ın Snow Leopard kod adlı işletim sistemi ağustostan beri var olmakla beraber Windows 7’nin de resmen çıkarılacağı 22 Ekim tarihinde tamamen yarışa hazır olacak.

Apple ve Windows sevenler birbirlerinin işletim sistemlerine pek ilgi göstermeseler de herkes merakla iki işletim sistemi arasındaki farkları görmek ister herhalde. Sonuçta Apple da Microsoft gibi Intel altyapısından güç alıyor.

CNet’in editörlerinden Dong Ngo 2008’in sonlarında duyurulan vidasız MacBook Pro modellerinden birini kapıp hem Snow Leopard 10.6.1 hem de Windows 7 64-bit RTM yükleyerek bazı deneyler gerçekleştirmiş. Makinanın donanımında 2.5 GHz Intel Core 2 Duo işlemci, 4 GB bellek ve 512 MB Nvidia GeForce 9600 GT ekran kartı bulunuyor (günümüzdeki çoğu dizüstü bilgisayarın dengi diyebiliriz).

Ngo’nun deney sonuçları bir hayli ilginç: Snow Leopard, Windows 7’yi oyunlar dışında (Nvidia’nın Windows sürücüleri bunda etkili) her testte mağlup etmiş. İşte sonuçlar:

– Snow Leaopard, Windows 7’den yaklaşık 6 saniye daha önce açılıyor veya kapanıyor.

Snow Leopard’ın MP3 biçimindeki 17 şarkıyı AAC biçimine dönüştürmesi 150 saniye alıyor. Windows aynı iş için 12 saniye daha fazla zaman harcıyor.

Snow Leopard’ın MP4 biçimindeki bir film dosyasını iPod biçimine çevirmesi 444.3 saniye tutarken, Windows 7’nin aynı işi yapması tam 723 saniye alıyor (yalnız QuickTime sürümleri farklı)

Pil ömrü deneyinde Windows 7 78 dakika dayanırken, Snow Leopard 111 dakika boyunca ayakta kalmayı başarıyor.

Windows 7’nin Cinebench R10 puanı 5777, OS X’in 5437

Windows 7, Call of Duty’i 26.3 kare/s ile oynatırken, Snow Leopard 21.2 kare/s ile oynatıyor.

Her ne kadar donanımlar aynı olsa da sürücülerin farklı olması iki işletim sistemi arasındaki farkı yaratan ana sebep olarak göze çarpıyor. Ayrıca Snow Leopard’ın Windows 7’ye göre daha az sistem yapılandırması olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Daha az yük, doğal olarak daha yüksek başarım olarak yansıyor. Bunun yanında Boot Camp 3.0 sürücülerinin arkasında da Apple olduğuna göre, komplo teorileri üretmek mümkün.

Sonuçta, çoğu MacBook Pro kullanıcısı OS X işletim sistemi dışında bir şey kullanmayı tercih etmez. Apple’a bir yığın para ödemelerinin sebebi de Mac’lerin bir bütün olarak PC’lerden daha üstün veya kullanışlı olduklarını düşünmeleridir. Ancak bunun yine de fikir verebilecek nitelikte ilginç bir deney olduğunu düşünmekteyiz. Keşke Apple, OS X’in PC’lere yüklenmesine izin verseydi de meseleyi bir de diğer taraftan ele alabilseydik.

Bir cevap yazın