Terabaytlık Harici Sabit Diskler İncelendi

Buffalo DriveStation Turbo USB 1 TB

Buffalo DriveStation Turbo USB 1 TB

Buffalo’nun harici terabaytlık diskinin adı DriveStation Turbo USB çünkü üretici firma Turbo USB’nin bildiğimiz USB 2.0’dan %37 kadar daha hızlı olduğunu iddia ediyor ancak bunu nasıl becerdiği hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Evet, disk 32 MB/s okuma ve 27 MB/s yazma hızıyla gerçekten göz dolduruyor. Bununla beraber bu değerler yine de USB 2.0 arayüzünün başarım sınırının altında kalıyor.

DriveStation Turbo USB’nin plastik çerçeveli kabı alüminyumdan yapılmış ve böylece daha iyi soğutma sağlıyor. Öte yandan bu ürünün biçimlendirilmiş bir Hitachi Deskstar 7K1000 sabit diski kullandığını tespit ettik. Bu aygıtı dik şekilde kullanmak oldukça mantıklı olur çünkü ısınmış hava aygıtın tepesinden daha hızlı dışarı çıkar. Beş manyetik plakadan oluşan Hitachi Deskstar 7K1000, disk dik tutulsa bile oldukça ısındığından, ürünle beraber gelen soğutucuyu takmanızı öneriyoruz. Bu soğutucu, diskin plastik çerçevesi üzerinde mükemmel bir şekilde oturan 40 mm’lik küçük bir fan ve bu fanın güç bağlantısı diskin arka tarafındaki prize takılarak yapılıyor.

Disk harici güç kablosundan güç sağlıyor ve arkada bir güç açma/kapama anahtarının olmasını memnuniyetle karşıladık. Birçok harici disk ürünü kullanıcıların elle aygıtı kapayıp açmasına olanak tanımıyor ve onun yerine yazılımsal kapama (soft-off) veya uyku kipini kullanıyor. Ayrıca Buffalo güç kiplerinin otomatik veya elle kontrol edilmesini sağlayan bir anahtar da koymuş. Manuel kipi kapatma zamanlayıcısını ayarlamamızı veya uyandırma ayarlarını elle yapmamızı sağlarken, auto kipi her şeyi otomatikman hallediyor ve USB kablosu çekilen diski kendiliğinden kapatıyor.

Buffalo, istendiği takdirde diskin bir yere sabitlenmesini sağlamak amacıyla plastik çentikler de yerleştirmiş. Tüm yazılımlar ise diskin içinde değil CD ile geliyor ki bizce bu daha mantıklı: Diğer üreticilerin yaptığı gibi bu programları disk içinde sunsa, diski parçalara ayırdığınızda veya biçimlendirdiğinizde bu dosyaları kaybedecektiniz. Diskin dış görünümü teknolojik bir ürün olduğunu kanıtlıyor ancak plastik ve alüminyum harmanlamasının çok tarz gözüktüğünü söyleyemeyiz.

Plastik çentikler DriveStation Turbo USB'yi bir yere sabitlemenizi sağlıyor.

Plastik çentikler DriveStation Turbo USB’yi bir yere sabitlemenizi sağlıyor.

Buffalo DriveStation Turbo USB 1 TB

Fanlı soğutucu DriveStation Turbo USB'nin tepesine takılıp ektin soğutma sağlıyor.

Fanlı soğutucu DriveStation Turbo USB’nin tepesine takılıp ektin soğutma sağlıyor.

Buffalo DriveStation Turbo USB 1 TB

Buffalo, çabuk kurulum rehberi, elkitabı, güç kablosuyla beraber güç kaynağı, kurulum diski ve USB kablosuyla beraber geliyor.

Buffalo, çabuk kurulum rehberi, elkitabı, güç kablosuyla beraber güç kaynağı, kurulum diski ve USB kablosuyla beraber geliyor.

Buffalo DriveStation Turbo USB 1 TB

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın