Terabaytlık Harici Sabit Diskler İncelendi

Terabaytlık Harici Sabit Diskler İncelendi

İnsanlar donanımlarını değiştirme konusunda oldukça hızlı davranırlar: İşlemcilerini veya ekran kartlarını ne zaman değiştireceklerini veya bilgisayarlarına ne zaman daha fazla bellek ekleyeceklerini iyi bilirler. Gün geçtikçe sayıları artan bu kişiler neyi nereden almaları gerektiğini veya en azından alacakları parçalar hakkında gerekli bilgileri nereden bulabileceklerini de bilirler. Bununla beraber çoğu kullanıcı depolama ve yedeklemeye gereken önemi göstermemekte ve verilerini depolayacak boş alan kalmayınca veya sabit diskleri bozulunca sap gibi ortada kalmaktadırlar.

Oysaki bu pazarda kapasiteleri birkaç gigabayttan bir terabayta kadar değişen sayısız ürün mevcut. USB Flaş belleklerin kapasiteleri 16 GB’a dayandı ve her yere anahtarlık gibi taşınabiliyorlar. Taşınabilir 2.5″ sabit diskler (40 ila 320 GB) de filmler gibi büyük dosyaları cepte taşımak için yeteri alanı sunmaktalar. Fakat günümüzde çoğumuz depolama ihtiyaçlarımızı hala emektar 3.5″ sabit diskler ile gideriyoruz. Bu tip diskler bugün 1000 GB (1 TB) depolama alanını çok uygun bir fiyata getiriyorlar. Yüksek kapasiteli sabit disklere sadece birer depolama aracı olarak bakılmamalı, aynı zamanda onları değerli bilgilerinizi yedeklemek amacıyla da kullanabilirsiniz: Depolama kapasitenizi arttırdığınız takdirde önemli bilgilerinizi nerede saklamalısınız?

Terabaytlık sabit diskler Hitachi, Samsung, Seagate ve Western Digital gibi tüm ünlü sabit disk üreticileri tarafından üretiliyorlar ve bu firmaların da çoğu bu sabit diskleri harici diskler haline çoktan dönüştürdüler bile. Sabit disk üreticilerinin harici disk modellerinin sayısı gün geçtikçe artıyor ancak bunları üretenler arasında fazla tanımadığınız bazı firmalar da var. Bu firmalar büyük üreticilere göre harcayacağınız para başına daha fazla kapasite, daha hoş bir tasarım veya daha iyi özellikler sunuyorlar. Buffalo, Freecom, Iomega ve SimpleTech gibi markalar teknoloji sevdalılarını düşünürlerken, Caldigit, LaCie ve Wiebetech gibi diğer firmalar ise özel uygulamaları veya şık tasarımlarıyla ön plana çıkıyorlar.

Bu incelememize Buffalo, Maxtor, Seagate ve SimpleTech’den dört harici sabit disk katıldı. Biri 750 GB diğer üçü 1 TB olan bu diskler gelişmiş özellikler ve yedekleme paketleriyle beraber geliyorlar.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın