Teknolojinin Patronları Ne Kadar Kazanıyor

Kriz bitti ve büyük teknoloji firmalarının yöneticilerinin maaşları arttı.

2010 yılında en büyük 150 teknoloji firmasının başındaki isimlerin maaşı diğer sektörlerin hepsini geride bırakarak %37 oranında arttı. Silikon Vadisi patronlarının hepsi iyi kazanıyor ama bazıları diğerlerinden daha iyi kazanıyor.

Patron Maaşları

Oracle’ın yöneticisi Larry Ellison %17’lik azalmaya rağmen 2010 yılında kazandığı 70 milyon $ ise hala listenin en tepesinde yer alıyor. Hayalinde canlandıramayanlar için küçük bir hesapla duruma açıklık getirelim; hafta sonları ve tatiller de dâhil olmak üzere Larry Ellison her gün 190,000 $ kazanıyor.

Atmel’in yöneticisi Steve Laub 19.4 milyon $ ile ikinci, Cisco’nun patronu John Chambers 18.9 milyon $ ile üçüncü sırada yer alıyor. Intel’in yöneticisi Paul Otellini ise geçtiğimiz yılı 15.5 milyon $ kazançla kapatmış.

Bu örneklerin tersine, yılda 14 milyar $ kazanarak Silikon Vadisi’nde en fazla kâr eden firma olan Apple’ın yöneticisi Steve Jobs sadece 1 $ maaş alarak listenin en altında yer alıyor. Jobs’ı kişisel servetininse 8.3 milyar $ olduğu tahmin ediliyor.

Steve Jobs’a benzer şekilde Google’un eski yöneticisi Eric Schmidt de sadece bir dolar alan yöneticilerden ancak Schmidt geçtiğimiz yıl 313,218 $ ikramiye almış.

Listenin en başında yer alan Oracle’ın patronu ise geçtiğimiz yıl sadece 1 $ maaş almayı kabul ettiği halde 6.4 milyon $ nakit ve 61.9 milyon $ değerinde de hisse almış.

Küresel kriz ekonomileri vurduğunda patronların maaşları 2008’de ortalama %6, 2009’da ortalama %5 azalmış. 2010’da elde ettikleri %37’lik artış ise ortalama bir çalışanın maaş artışından yaklaşık 20 kat fazla. Tabi bir de krizde işinden olup gelirinin tamamını kaybedenler var.

2 Yorum

Bir cevap yazın