Tek Yongada Çift GPU İlk Intel’den Gelebilir

Intel’in 2011’in ilk aylarında piyasaya süreceği yeni işlemci mimarisi Sandy Bridge, dahili GPU ile beraber gelecek; bunu biliyoruz. Bilmediğimiz şey, Sandy Bridge ile Intel’in tek yongada çift GPU’yu birleştirebilecek ilk firma olma olasılığıydı. Fudzillanın haberine göre; Intel, iş ortaklarına gönderdiği yol haritasında, Sandy Bridge’in tek yongada çift GPU barındıracağı ortaya çıkmış.

Daha önce ATI ve Nvidia’nın bu yönde planları olduğunu duymuştuk fakat bu hiç bir zaman doğrulanamadı. Zaten ATI ve Nvidia, Crossfire ve SLI teknolojisi ile iki GPU’yu daha fazla başarım için birbirine bağlayabiliyor. Ayrıca GPU tasarımının CPU’ya oranla daha karmaşık olduğunu biliyoruz. SLI ve Crossfire oturmuşken, ekran kartı üreticilerinin tek yongada iki GPU gibi bir hedefleri olmaması anlaşılabilir.

Fakat Intel için durum biraz farklı. Intel, sadece dahili GPU üretiyor ve Sanda Bridge’de de bu durum değişmeyecek. Değişen tek şey CPU ile GPU’nun tek yongada birleştirilmesi. O yüzden Intel, tek yonga içinde iki GPU’yu birleştirebilen ilk firma olursa, pek sürpriz olmaz benim için.

Bir cevap yazın