Team Bondi ile Rockstar Yollarını Ayırıyor

L.A. Noire’in arkasındaki ekibi Team Bondi’yi hatırlıyorsunuz değil mi? Hani Rockstar’ın bahsetmekten ısrarla kaçındığı, promosyon materyallerinde bile ismini göremediğimiz, sanki oyunun yapımında yer almamışlar gibi davranılan Team Bondi’den bahsediyorum. Anlaşılacağı üzere Rockstar Team Bondi’ye Rockstar San Diego’ya yaptığını yapmaya çalışmış: Günde 12, haftada 100 saat çalışmak gibi kabul edilemeyecek iş koşullarına proje süresince boyun eğmiş olan ekip en sonunda üst düzey Rockstar yetkililerin davranış şeklinden sıkılmış anlaşılan.

İsmini vermek istemeyen ancak olayların içinde olduğunu belirten başka bir kaynak da olaya Rockstar’ın açısından bakmış ve Rockstar’ın projeyi kurtadığını belirtmiş.

Her ne kadar Team Bondi L.A. Noire’i kendi başarısı olarak değerlendirse de Rockstar bu projeyi kurtardı. Rockstar ve Team Bondi arasında uzun süredir bir çekişme vardı ve zaten Rockstar’ın Bondi’nin bir sonraki oyununun dağıtımını üstlenmeyeceği belliydi. Rockstar projeye hiç durmadan para yatırdı ve pazarlama teknikleri muhteşemdi.  Eğer Rockstar’ın desteği olmasaydı proje bir kaç sene önce iptal olacaktı.

Aynı zamanda Rockstar, özellikle gelişim sürecinin son iki senesinde oyunun gelişimine de katkıda bulundu. Bu süreçte Team Bondi’yi, verdikleri delice kararlardan vazgeçirdiler ve oyunun her anlamda ayakları üzerine basmasını sağladılar.

Aslında olaya her iki tarafın açısından bakmak daha doğru olsa da ben Team Bondi’nin tarafına daha çok sempatiyle bakıyorum zira Rockstar projeye ne kadar emek verirse versin günde 12 saat çalışmak kadar büyük bir emek olamaz. Buna rağmen Rockstar’ın Team Bondi’nin ismini promosyon materyallere yazdırmamış olması, sanki Team Bondi gelişim sürecine yer almamış gibi davranması bana kalırsa kabul edilemez davranış şekilleri. Ne diyelim, umarım Team Bondi bir sonraki oyununda daha az işlerine karışan ve kendilerini daha çok kaale alan bir yayımcı ile çalışır. Bu şekilde kaynağın da haklı olup olmadığını, Team Bondi’nin Rockstar’ın denetimi olmadan cidden projeyi batırıp batırmayacağını da görümüş oluruz.

2 Yorum

  1. Sabertooth

    Programlama,grafik tasarım ..vb mesleklerin en kötü kaderi projelerde çalışma saatlerinin çok ama çok esneyebilmesi. Kardeşimden biliyorum. Sevilmeden yapılcak iş değil hakikaten.

Bir cevap yazın