Taşınabilir, Tak& Çalıştır, Yüksek Performanslı Su Soğutma: Corsair Hydrocool200

Ç.N.: Burada incelenen Corsair Hydrocool200 inceleme sırasında Türkiye’de bulunmamaktaydı. Bu yazı sadece referans bilgi olarak çevrilmiştir.

Taşınabilir, Tak& Çalıştır, Yüksek Performanslı Su Soğutma: Corsair Hydrocool200

Kuşkusuz bazı okurlar şaşıracaklar: Corsair su soğutma sistemi mi yapıyor? Hızlı bellek modülleri ürettiklerini sanırdım, diyecekler. Bu prensipte doğru, ancak bu Corsair’in nevi şahsına münhasır bir ürün yapmasına da engel değil. Ortalama bir kullanıcının bile birkaç dakikada monte edebileceği güçlü su soğutma sistemlerinden bahsediyoruz. Modüler bir tasarıma sahip olduğu için (PC içinde CPU soğutma bloğu [water block] ve kontrol kartı, PC dışında pompa radyatör ve su haznesi), Hydrocool200 aynı zamanda LAN partilerinin müdavimlerine de uygun. Maksimum soğutma kapasitesi 200 W olan sistem, gelecek nesil işlemcilerin üreteceği ısılarla da başa çıkabilecek nitelikte.

Hydrocool200, Corsair’in, temelde otomotiv sektöründe hizmet veren Delphi ile işbirliği sonucu geliştirilmiş bir ürün. Delphi air-condition üniteleri yapıyor ve güçlü soğutma sistemlerinin üretiminde uzmanlaşmış bir firma. Ürünün fikri, tasarımı, elektronik mekanizması ve programlaması Corsair’e ait; Delphi ise işlemci soğutma bloğunun ve radyatörün tasarımına odaklanmış – diğer bir deyişle şirket, bu sistemin, “soğutma” alanındaki uzmanlığı ile doğrudan ilgili tüm bileşenlerine odaklanmış.

Hydrocool200 kullanıma hazır, sorunsuz bir ürün.

Hydrocool200 kullanıma hazır, sorunsuz bir ürün.

Sonuç hiç fena olmamış. Test etmemiz için gönderilen ürün, bir kullanıcının kullanıma hazır bir işlemci soğutma sisteminden bekleyebileceği her şeyi içeriyor. Üretici anlaşılması kolay bir kurulum ve kullanım kılavuzu da eklemiş. Hydrocool200 rakiplerinin ya sunmadığı ya da opsiyonel olarak sunduğu bazı özelliklere sahip:

  • İşlemci soğutma bloğu üzerinde ısı sensörü;
  • harici ünite üzerinde dört basamaklı LCD gösterge;
  • iki soğutma modu (Whisper/ Turbo) arasında otomatik/manuel geçiş;
  • sıcaklık eşikleri aşıldığında sesli alarm (Alarm 1);
  • kullanıcının belirlediği maksimum sıcaklığa erişildiğinde (Alarm 2) PC’yi otomatik kapama;
  • aydınlatmalı akış ölçer;
  • su haznesinde su seviyesi sensörü;
  • düşük su seviyesi göstergesi;
  • farklı sıcaklık göstergesi seçenekleri (Celsius/ Fahrenheit).

1 Yorum

Bir cevap yazın