Taşınabilir DirectX 9, Bölüm II: ATi Mobility Radeon 9600

Intro

Sadece birkaç hafta kadar önce piyasada DirectX 9 uyumlu grafik işlemcilerine sahip, dolayısıyla güncel masaüstü sistemleriyle 3D konusunda rekabet edebilecek kapasitede dizüstü bilgisayarların sayısı oldukça azdı. Ama yüksek hızlı mobil grafik çözümleri yavaş yavaş momentum kazanıyor ve yeni GPU’ları kullanan ilk modeller piyasada boy göstermeye başlıyor. Bunun anlamı, grafik işlemcisi üreticilerinin performans vaatlerini ve hangi notebook üreticilerinin kendilerini seçtiği ile ilgili övünmelerini dinlemek zorunda kalmayacağımız; onun yerine işin ilginç kısmına, yani gerçek testlere geçebiliriz.

Bugünkü adayımız Targa Visionary XP10; ATi’nin mobil grafik işlemcisi Mobility Radeon 9600’ü (M10 olarak da adlandırılıyor) kullanan ilk taşınabilir bilgisayarlardan. Voodoo gibi şirketler de bu işlemciyi kullanan modellerinin önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceğini duyurdular.

En sonunda Mobility Radeon 9600 tüm dünyaya nasıl bir teknoloji içerdiğini ve nVIDIA marka rakibini yenip yenemeyeceğini gösterecek. Hatırlarsanız GeForce FX 5600 önceki testimizde etkileyici bir performans sergilemişti. ( Taşınabilir DirectX 9, Bölüm 1: nVidia GeForce FX Go 5600’lü Toshiba Satellite 5205-S705).

Bir cevap yazın