Taşınabilir DirectX 9, Bölüm 1: nVidia GeForce FX Go 5600’lü Toshiba Satellite 5205-S705

Intro

Aylar önce, CeBIT fuarında (13 Mart 2003) ATi, DirectX 9 uyumlu Mobility Radeon 9600 GPU’sunu, nVIDIA ise GeForce FX Go 5600’ünü tanıtmıştı.

Dizüstü bilgisayar üreticileri bu yongaları Mayıs 2003’e kadar ürünlerinde kullanmaya başlayacaklarını bildirmişlerdi, ancak ilk örnekler raflardaki yerlerini Temmuz ortasında alabildiler. nVIDIA’nın yongası şu an için sadece Toshiba Satellite 5205-S705 (Avrupa’da: Satellite 5205-S705) modelinde mevcut. ATi’nin MR9600 yongası ise Avrupalı üreticilerden Gericom’un, ayrıca da Peacock ve Packard Bell’in dizüstü bilgisayarlarında kullanılıyor.

Bu gecikmenin nedeni sorulduğunda, nVIDIA ve ATi’nin üretim sorumluları bize “teknik” problemler olduğu cevabını verdiler. Bazıları daha da ileri gidip ısınma sorunları yaşandığını belirttiler. Ancak kimse resmi bir açıklama yapmaya hazır değildi.

“Isınma sorunları” dendiğinde, bir dizüstü bilgisayarın grafik işlemcisi için en önemli iki kritere yönelmek gerekir: Enerji kullanımı/ güç tüketimi ve 2D/ 3D performansı. Sonuçta grafik altsistemi sürekli tam güçte çalıştığı için kısa bir sürede pili emip bitiriyorsa, en hızlısı olsa bile ne yararı var ki? Bu yüzden akıllı bir güç yönetim sistemi, mobil bir CPU için olduğu kadar GPU için de şart.

İki üreticinin grafik işlemcilerinde kullanılan güç yönetim sistemleri prensipte benzer: Dinamik saat hızı ayarlama ve işlemcinin kullanılmayan bölümlerini dinamik olarak kapatıp açma (dynamic gating) yöntemleri, kullanılan uygulamaya bağlı olarak hızın olabildiğince yavaş olmasını veya GPU’nun sadece gerekli bölümlerinin aktif çalışmasını sağlıyor. Bu, etkili güç tasarrufunu sağlamanın tek yolu. Eğer uygulama daha fazla grafik performansına ihtiyaç duyarsa saat hızı otomatik olarak artabilir ve gerekirse GPU’nun diğer birimleri aktif hale geçebilir.

Performans ve güç tasarrufunun dikkate alınması gereken iki faktör olması, THG’yi iki ürünün karşılaştırmasını yapmaktan vazgeçirdi, çünkü test sürecinde piyasada tam karşılaştırılabilecek ürünler yoktu. Bu yüzden bu yazıda sadece GeForce FX Go 5600’lü Toshiba Satellite 5205-S705’i test edeceğiz. Birkaç gün içinde de ATi’nin “gizli silahı” Mobility Radeon 9600’e sahip bir taşınabilir PC’yi inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın