Taşıması En Kolay Bilgisayar Bu Mu?

Zaten neyi biraz yumuşatsanız taşınması çok daha kolay oluyor.

Elbette bir şeye “en” demek için önce varolması gerekir. Dragan Trencevski’nin tasarımı eRoll da halen hayal ürünü ve konsept olarak da yeni değil. Mars Kızıl Gezegen filmini anımsayan varsa yaralı bir astronot için orada kullanılan bu tasarıma benzer, dokunmatik ekranlı, taşınabilir bir röntgen aygıtını da anımsayacaktır.

eRoll Rulo Bilgisayar - 2

eRoll Rulo Bilgisayar

Sony gibi öncü markaların geliştirdiği yeni teknolojiler bu tür ürünlerin yakında gerçekleşmesini sağlayabileceğinden eRoll‘u alıcı gözle incelmekte yarar var. Herşeyi bir rulo haline getirebilmek elbette taşınabilirlik açısından çok yararlı, ancak bu gündelik kullanıma ne kadar uygun?

eRoll Rulo Bilgisayar - 3

eRoll Rulo Bilgisayar - Sanki streç film açar gibi

Esnek ekranlar boyutlarına nazaran çok küçük yerlere sığabilmeleri açısından çok iyiler. Ancak bu kadar esnek bir ekranı altında sert bir yüzey olmadan gündelik olarakk kullanmak pek olası olmadığından tasarımcıların bu konuya da çözüm getirmeleri gerekiyor, ki katlanabilen bir aygıt için bu başlı başına dert.

eRoll Rulo Bilgisayar - 1

eRoll Rulo Bilgisayar - Ruloyken mobil yazıcı gibi duruyor.

eRoll konsept tasarımının caddelere inmeden önce katlanmış halini daha da küçültmesi gerekiyor. Evet elektronik bileşenler için yer gerekiyor ancak küçük olma iddiasındaysanız ve yeterince küçük olamazsanız ürününüzün doğmadan öleceği kesin. Örneğin kulağına neredeyse ufak bir dizüstü boyutundaki tuğlayı dayamak istemeyen tüketiciler, sanılanın aksine, ilk model Cep-PDA’lara hiç rağbet göstermemişti.

Bir cevap yazın