Tara, Kopyala, Yaz ve Faksla: Çok Fonksiyonlu Cihazlar

Tara, Kopyala, Yaz ve Faksla:  Çok Fonksiyonlu Cihazlar

Ç.N.: THG’den çevirdiğimiz bu yazıda geçen bazı modeller henüz Türkiye’de bulunmayabilir. Verilen fiyatlar ABD satış fiyatlarıdır. Türkiye’de satılan ürünlerin fiyatı, birkaç alış-veriş sitesi kontrol edilerek Özellikler Tablosu’nda belirtilmiştir.

500$’ın altındaki on adet çok fonksiyonlu cihazı (Multifunction Device: MFD) test ettiğimizde, gelişen yazma ve tarama teknolojileri sayesinde, önemli performans artışları getirdiklerini gördük. Bir de kullanımı çok kolay hale getiren optimize edilmiş yazılım paketleri var tabii. Tüm cihazlarda, yazdırma, tarama, kopyalama ve faks fonksiyonları arasında geçiş yapmak için gereken tek şey, sadece bir fare tıklaması.

Bir yazıcının, tarayıcının, kopyalayıcının ve hatta bazen bir faks makinesinin tek bir cihazda birleşmesi sayesinde, bu kombine ürünün fiyatı, ürünlerin ayrı ayrı toplam maliyetinden daha düşük olmakta. Üstelik bu cihazlar daha az yer kaplıyorlar; ayrıca faks (eğer varsa) ve kopya modlarında bir bilgisayar olmadan bile çalışabiliyorlar. Bunun tek istisnası, bir PC olmadan kullanılamayan Lexmark X75.

HP, PSC 2110 ve 2210 modellerine ilk kez HP PhotoREt IV teknolojisini dahil etmiş. Bu genelde yüksek sınıf inkjet yazıcılarda bulunan bir teknoloji, fakat burada da işe yaramış görünüyor çünkü HP PSC 2210 bu testin tartışılmaz şampiyonu. Ayrıca, HP OfficeJet D145 dışında, direkt fotoğraf çıktısı için birçok medya slotu barındıran tek test adayı. Lexmark X125 ise ödediğiniz fiyata göre en iyi değeri veren cihaz. Bu giriş seviyesi model sadece 149.99$ ve hem renkli hem de siyah beyazda kabaca 7 sentlik işletme ve bakım maliyeti ile ekonomik seçimimiz olmayı hak ediyor.

Bir cevap yazın