Superonline’dan sınırlı sorumlu “genişbant” uydu hizmeti

Hızlı Internet hepimizin derdi; bu yüzden göz hapsine aldığımız teknolojilerden biri de uydu üzerinden Internet. Kullanıcılar çanak anten üzerinden çift yönlü (2-way) Internet’in hayalini kuradursunlar, VestelNet’in kurumsal kullanım ve eğitim ağırlıklı olarak uzun süredir devrede olan uydu Internet hizmeti Dexar’a bir rakip geliyor: SuperOnline’ın SkyRunner‘ı.

Dexar, bireysel kullanıcılara hizmet verse bile, bireysel kullanımı fazla teşvik etmezken, SuperOnline SkyRunner sistemini kurumsal kullanıcılar kadar doğrudan bireysel kullanıcılara yönelik olarak da pazarlıyor. Ne yazık ki iki sistem de “1Way” yani, sisteminize indirdiğiniz veriler için uydu kullanılırken, sisteminizden dışarı giden bilgiler (yazdığınız Web ve Internet sunucusu adresleri, gönderdiğiniz e-postalar, bir sunucuya upload ettiğiniz dosyalar) için yine 56K bir dial-up modeme ve telefon hattına bağımlısınız. Bu da uydu sisteminin yüksek maliyetine ek bir yüksek telefon faturası anlamına geliyor.

USB bağlantılı bir DVB kutusunu içeren SkyRunner, 512Kbit’lik bir “genişbant hizmeti” olarak ciddi bir soru işaretiyle geliyor:

Aylık kirası 69 milyon TL+KDV olan SkyRunner Silver Servis ayda 400MB veri indirme olanağı sunarken Golden Servis ayda 159 milyon TL+KDV’ye 1000MB indirme olanağı sunuyor. Bu da aslında dosya indirirken teorik 512Kbit/sn hıza erişebilirseniz, Silver Servis’i 1 ay içinde 1 saat 47 dakika süreyle, Golden Servisi ise 4 saat 27 dakika süreyle kullanabileceğiniz anlamını taşıyor. (Dexar’ın bireysel kullanıcı tarifelerinde ise, aylık kullanım süresi olarak 25 saat, 50 saat ve “sınırsız” seçenekleri bulunuyor.)

SkyRunner maliyetleri aşağıdaki kalemlerden oluşuyor:    * Skyrunner Silver (400 MB download) Ayda 69 milyon TL+KDV

    * Skyrunner Gold (1000 MB download) Ayda 159 milyon TL+KDV

    * İlk Kurulum Ücreti (bir kereye mahsus): 150 milyon TL+KDV Modem Ücreti + 110 milyon TL+KDV teknik servis kurulum ücreti.Sık Sorulan Sorular kısmında Digitürk aboneliğinin bir gereklilik olmadığı belirtilmesine karşın, aynı anten üzerinden veri alınacağı anlaşılan sistem için, apartmanınızda kurulu Digitürk anteni varsa teknik servis kurulum ücreti olarak 110 milyon yerine 50 milyon TL+KDV; bireysel Digitürk aboneliğiniz varsa 75 milyon TL+KDV alınıyor.


Bir cevap yazın