Superonline Adil Kullanım Bölüm 2

Sizinle daha önce paylaştığımız bir haber vardı. Bu haberde; Superonline firmasının sınırsız diye lanse ettiği fiber optik üzerinden sağlanan internet paketlerine “ADİL KULLANIM” isminde bir çeşit kota uygulaması getirdiğini bildirmiştik. Superonline firmasının verdiği bu kararı birçok internet kullanıcısı yoğun tepkiyle karşılamıştı. Hatta Facebook’da grup kurarak Superonline’a olan tepkilerini dile getiren fiber optik hizmet sahipleri, isteklerine cevap alamayınca mahkeme yollarına bile düşmüşlerdi.

Bu sefer “Bölüm 2″ başlığıyla haber yapmamızın sebebi ise; sikayetvar.com sitesinde “ADİL KULLANIM” uygulamasına itiraz eden bir kullanıcıya, Superonline tarafından verilen cevabın yarattığı şaşkınlıktır. Bu şaşkınlığımızın sebebi şu şekilde size gösterirsek sanırız şaşkınlığımızın sebebini anlarsınız.

Değerli Müşterimiz ,

Adil kullanım uygulaması devam etmektedir. Ancak 15 Mart 2010 öncesi abonelerimizin talepleri göz önüne alınarak, adil kullanım koşullarından muaf tutulmaları konusunda karar alınmıştır. Aboneliğinizi herhangi bir sınır olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Saygılarımızla ,

SUPERONLINE

Bu cevaba göre artık Superonline firmasının bir 15 Mart öncesi, birde sonrası müşteri ayrımı olacak. Peki, 15 Mart öncesinden hizmet alan ama bu uygulama yüzünden üyeliklerini iptal eden ya da PRO pakete geçen (gerçek sınırsız ama pahalı paket) kullanıcıların itirazları ne olacak? Sanırız bir türlü müşterilerini mutlu edemeyen Superonline’ın bir sonraki hamlesinde yani “Bölüm 3″ de neler olacağını göreceğiz.

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  tam olarak ayrımcılık yapıldığı anlaşılıyor , ya eskileri de adil kullanıma almaları , yada yenileri de sınırsız yapmaları gerekir. 

  tabii bir de 4gb kotalı internet eziyeti çeken pek çok il var , ilave olarak birde sırf internete bağlanabilmek için telekoma aylık ödüyoruz , biz ne yapalım ?

 2. goro

  Açıkçası superonline’ı fiber altyapı kurduğu için takdir ediyorum, bu adil kullanım olayını ise şaşkınlıkla izliyorum, bir kullanıcı fiber hızı sonuna kadar kullanabiliyorsa gerçekten sıradışı yazılımlara ve bu konuda mesaiye sahiptir, insan ne kadar süre öyle devam edebilir ki, kaldı ki bu derece verimli kullanabiliyor uğraşıyorsa hakkıdır da. Birisine kota koyulunca bir çok kişi kota doldurma ihtiyacı hissediyor, boşa gitmesin gibi bir mantık, yani kota bunu körüklüyor.

   Bence sözün özü, kullanıcıların aşırı verimli internet kullanmalarını istemiyorlarsa, kota ve benzeri uygulamalara son vermeliler, en fazla 3 ay sonra tüm kullanıcılar benzer bant genişliği rakamlarına oturacaklardır, lüzumsuz ve anlamsız bir tedbir.

 3. Tahir Meylani

  Bende Superonline Fiber Optik hizmeti alıyorum. Şöyle söyleyeyim; yıllarca kablonet kullandıktan sonra (ki kablonet hizmeti ADSL göre daha sorunsuz) sorunsuz internet neymiş öğrendim.

  Benim yeni kota hizmetine itirazım şuydu; tarifeyi aldığım zaman geçerli olmayan bir kotayı nasıl bana dayatırsın?

  Eğer Superonline yeni üye olacaklara kotayı doğru düzgün açıklıyorsa ortada bir sorun yok. Sonuçta firmaların kendi pazarlama stratejilerini belirleme hakkı bulunuyor.

  Şu da bir gerçek; Superonline’ın kota tarifeleri ile artık eskisi kadar çekici olmadığı da ortada. Fakat Superonline için söylediğim ağır sözleri geri almak zorundayım çünkü eski kullanıcıların hakkını yemediler.

  Yeni kullanıcılarda kotalı ve kotasız tarifelere bakıp fiyatları ADSL ve Kablonet ile karşılaştıracaklar artık hangisi cazibse.

  • M. Gökhan Aktaş

   Bizimkileri yediler ama. Superonline’nın yaptıklarının karşılığında medeni ülkelerde olduğu gibi tüketici tepkisi verdik ve hizmetlerini sonlandırdık. Şimdi satın almaya kalkışsak bir daha, iki katı ücret ödemek zorunda kalacağız. Sırf o değil… 15 mart öncesi limitsiz paket alıp, sonra pro pakete geçenler iki kere kazık yediler?

   Birde bu haberi web sitelerinde de yayınlamıyorlar. Herşeyi gizli saklı yapıyorlar.

   Benim için fiber optik internet ise 56k modem sürecinden daha berbat geçti. ilk ay bağlandığımda 7 gün internet hiç gelmedi. Sonrada iki günde bir kesildi. Daha altyapısını yeni döşedikleri fiberleri bir ay bakıma almışmış superonlinecılar. Bunuda söylemiyor call centerdakiler.

   Superonline’ı değil, herkez gibi bende Tellcom ve fiber teknolojisini bir efsane olarak çocuklarıma anlatacağım. “Bir zamanlar 10 katı hızlı interneti gereçekten bize son teknoloji ile getiren, dürüst  bir firma vardu yavrucum…”

    

 4. manyaque

  bundan yaklaşık 3 yada 4 ay önce bu sitede superonline ı göklere çıkarıp telekomu yerden yere vuran bir yazı vardı al birini vur ötekine olmuş şimdi 😀 bazen bu site beni çok şaşırtıyor. diyeceksinizki 4 ay önce böyle olacağını nerden bilebilirdik. çok kolay superonline ın halihazırda vermeye devam ettiği ve o tarihlerdede verdiği hosting mail telefon ve benzeri hizmetlerdeki rezil polkitikalarını inetrnette bulmak bu kadar kolayken görünen köyün kılavuz istemiyeceğini bilmemek yada en azından yazının en azından bir yerinde superonlineın genel hizmet anlayışı ile ilgili yorum yapmamak bu site yazarlarına yakışmıyor bence.

  • M. Gökhan Aktaş

   3-4 ay önce sitede yayınlanan diye bahsettiğiniz yazı eğer “Türkiye’de Geniş Bant İnternet” başlıklı yazıysa o yazıyıda ben yazmıştım. Yazıyı bir daha okumanızı tavsiye ederim. Superonline’ı değil fiberoptik interneti göklere çıkardım ki o yazı bir blog yazısı, şuan yorum yaptğınız yer ise haber bölümü. Yani blog ile haber yazımı arasında üslup farkının olacağını biliyorsunuzdur. Bunun yanında eskiden superonline değil Tellcom’un quik netiydi şirket. Yani ben o yazıyı yazarken daha yeni superonline’a geçiş yapılıyordu.

   İşin kısası ben o tarihte kullanıcıyı üzen yada sevindiren kim ise firma gözetmeden yazacağımı yazdım ve yine aynısını yaptım. Bunu 4 ay içerisinde kim yanlış yaptıysa, haberini yaparak ve bu sayede sizinle beraber ispat ederek gerçekleştirmiş olduk demek ki.

   superonline’ı göklere çıkaran yazıdan alıntı:

   Burada bir firmanın körü körüne taraftarlığını yapmıyorum. Superonline yerine başka firmalar bu büyük adımları atıp son teknolojileri ülkemize getirseydi onun isimlerini de memnuniyetle burada anardım.

    

   Superonline kendi altyapısını kurduğu için ve ADSL müşterilerini kendisine çekmek istediği için şu an sunduğu; aynı fiyata 10 kat hızlı internet kampanyası, piyasada kendi müşterilerini yarattıktan sonra daha yüksek fiyatlara çekilebilir(?).

 5. manyaque

  yazınızın bitiş paragrafı yazınızın üstünde yazılmış olan herşeyi öldürmüyomu sizce

  “”Bu yazının amacı aslında internet kullanıcılarının daha yüksek hızları daha uygun fiyatlara alınabilindiğinin ispatı yazısıdır. Artık ülkemizde yüksek hızlara aşırı yüksek meblağlar ödemek zorunda değiliz. Bunun her internet kullanıcısı için geçerli olmasını umuyorum. Umutlarımızı arttıran şey ise “rekabet” ortamının oluşmasıdır. İnternet kullanıcılarının uzun süredir forumlarda paylaştığı şey tekelci internetten kurtulmanın senaryoları gibi başlıkların artık ortadan kalmaya başladığını görür gibiyiz.”””

  ki benim ana şikayetim fiyatın artması değil superonlineın müşterileri arkasından kuruluş tarihinden beri her hizmetinde dolap çevirmesine rağmen sizin olduğunu şimdi öğrendiğim yazıda superonlineın bu durumunun hiçte biliniyor gibi davranılmamasıdır. bende bu yüzden art niyet aramak yerine yazımda şu “yazının en azından bir yerinde superonlineın genel hizmet anlayışı ile ilgili yorum yapmamak bu site yazarlarına yakışmıyor bence.” cümlesini kullandım. Yani asıl şikayetim bu güne kadar yaptıkları hizmetlerde bu tarz durumları müşterilerine yaşatmayı seven bir firmanın nasıl olupta bir anda bizi canavardan kurtaran prens durumunda lanse edilmesidir. geçmişi neyki geleceği ne olsun.

  tellcom bir dolaylı yada dolaysız çukurova holding firmasıydı zaten sadece aynı çatı altında birleştiler.

  • M. Gökhan Aktaş

   Bu sizin dediğiniz bir bağımsız web sitesinin bir diğer şirketle uğraşması demektir. Yani superonline için iki tane haber yaptım ki bu iki haberde superonline firmasının hiçte lehine haberler değildi ancak..

   Yazının son paragrafı şunu der; ne kadar çok firma altyapı hizmeti sunarsa rekabet artar, kullanıcı kazanır. Bu her zaman tüketicinin yanında olma düşüncemi hiç bozmuyor. Sonuçta kendime almadığım şeyi kimseye övmem.

   Blog yazısı için, yine söylüyorum Türkiye için büyük adım olan fiber optik altyapıyı övmekti amacım. E tabi bunu superonline getirdiği için övgüler onada gitti. Bunun yanında şirketin müşterileri ile yaşadığı gerginlikleri buraya taşımam yanlış olur. Özellikle ben superonline ile şahsi hayatımda inanılmaz derecede kavgalı birisi olmama rağmen.

   Sizin isteğiniz yani şirketin müşteri odaksız çalışmasının eleştirilmesi ise üzgünüm ama yeri burası değil. En azından bizim için yeri burası değil. Siz istediğiniz eleştriyi zaten buraya silinmeden, engellenmeden ve değiştirilmeden yapabiliyorsunuz.

   Tellcom ne kadar aynı şirket grubu olsada kesinlikle hizmet anlayışları farklıydı. Superonline çatısı altına alınması kimsenin sevmediği bir hadise oldu.

 6. HAKAN ARIN

  Abonelerimizin talepleri doğrultusunda yazısı bir kere yaptıkları hukuksuzluğu kabul etmediklerini gösteriyor. Ayrıca hukuken yapılması gereken şey Pro Paket yerine Adil Kullanım paketi gibi ayrı bir isimle sınırlandırılmış yeni bir paket ve Sınırlandırılmamış başka bir paket oluşturup eski paket üyeliklerine dokunmadan bu paketi yeni abone alımına kapatmak olmalıydı.

  Artık şirketlerin yaptıkları bu sahtekarlıklar midemi bulandırmaya başladı. Bu şikretlere yaptıkları sahtekarlıklar yüzünden ciddi cezalar kesilmediği sürecede bu adil kullanım vb zırvalıklar yeni şirketler ve yeni alanlarda kendisini göstermeye devam edecek ve biz yine taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışacağız.

Bir cevap yazın