Super Street Fighter 4’e Türk Karakter

“Abi geçim mi?”

Bu sözü duyup da yıllar öncesine, atari salonlarının Street Fighter’ın öncülüğünde birer fenomen halinde yayıldığı o görkemli günlere dönmeyen yoktur. Jetonlar su gibi akıp giderken akşam yemeği saatinin geçtiğini unuttuğumuz ve sağ kulağımızın çekile çekile kepçe olduğu o güzel günler.

Capcom, Street Fighter IV ile geçtiğimiz yıla damgasını vurmuş ve bizlere o özlediğimiz nostaljik anları tekrar yaşatmayı başarmıştı. Tabi her başarılı Street Fighter oyunu gibi bir devam oyununun duyurulması da gecikmedi: Super Street Fighter IV.

27 Nisan’da PS3 ve Xbox 360 için (PC versiyonu da bir süre sonra duyurulacak muhtemelen) raflarla buluşmaya hazırlanan Super Street Fighter IV, önceki oyunun kadrosuna eklenecek 10. ve son yeni dövüşçüsüne de kavuştu. Üstelik haberimiz, zamanında “yahu şu oyunda bir de Türk bayrağı görseydik” diye iç geçiren oyunseverleri sevindirecek cinsten. Evet,  zaten başlıktan da anladığınız gibi bu yeni dövüşçü bir Türk: Hakan…

Super Street Fighter 4 Hakan 2

Hakan, mangal partilerinde kırmızı et yemekten ten rengi kırmızıya dönmüş;  vücudundaki tüyleri alıp saçını maviye boyattıktan sonra da (muhtemelen) ailesi tarafından evden kovulmuş bir Türk genci. Dövüşmeye başlamadan önce yağlanmasını ve dövüşürken kullandığı tekniği göz önüne alırsak, Hakan için  geleneksel sporumuz güreşin Er Meydanı’ndaki en sıradışı temsilcisi desek abartmış olmayız sanırım. Özellikle göbeği üzerinde kayarak gerçekleştirdiği saldırılar, kaygan vücudunda rakiplerini fırıldak gibi çevirebilmesi ve en az Zangief kadar iri olması Hakan’ı diğer karakterler arasında da en dikkat çekici isim yapıyor.

Aslına bakarsanız Hakan’la ilgili çizimler ve söylentiler bir süredir ortalarda dolaşıyordu. Ancak bunlar büyük oranda sahte ve kötü bir şaka olarak algılandı. Ne var ki, benzer olaylar Street Fighter IV’ün sıradışı karakteri Meksikalı El Fuerte’nin de başına gelmiş, El Fuerte de oyun çıkana kadar bir şaka karakter olarak algılanmıştı.

Sözün özü, sonunda Street Fighter serisi bir Türk karaktere kavuşuyor. Şimdi kalkıp da bu nasıl bir Türk demeyin. Bu yalnızca bir oyun ve eminim Hakan, en az diğer karakterler kadar renkli ve eğlenceli olacak. Eğer Hakan’ın kırmızı teni ve mavi saçları sizi rahatsız ettiyse bir süre Brezilyalı Blanka’ya bakın derim. 🙂

Bu arada çok yakında yazar arkadaşlarımla beraber atari salonlarını keşfe çıkıp biraz nostalji yapacağız. Elbette güzel bir yazıyı ve eğlenceli videoları da sizlerle buluşturacağız. Takipte kalın.

http://www.youtube.com/watch?v=XxJ4V7k_MSo

18 Yorum

   • alpyre

    Selam Tahir,

    Öyle deme, sahte DukeNukem Forever videolarından sonra neye inanacağımızı şaşırdık artık 🙂 

    Belki de karakter onaylanmamıştır, çünkü sitede yeni karakterler listelenmiş, NEW yazıyo bazılarında…

   • Talha Turhal

    Capcom resmi basın sitesi içerisinde Hakan bültenleri yayımlandı. Ben gözlerimle gördüm, merak etme yani 🙂

   • Tahir Meylani

    Selam alpyre,

    Haklısın, bazen öyle sahte resimler ve nadirde olsa videolar yapıyolar ki biz de şaşırıyoruz ama genelde o dediğin videolar farklı görüntülerin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkıyor.

    SF4 Hakan videosu ise öyle farklı sahneleri birleştirerek oluşturabilecek bir  video değil… Sence de öyle değil mi?

 1. Uğur Yurtsever

  Aslına bakılırsa bütün bunlar, Capcom’un daha önce, nadiren de olsa, SF oyunları için oyuna hiç koymacakları karakterler hakkında çizimler ve videolar yayınlamış olmasından kaynaklanıyor.

  Zira Hakan ve diğer yeni Super Street Fighter 4 karakterlerinden bazılarının (mesela Juri) resimler, uzun süredir yabancı sitelerde dönüyordu ve birçok insan bunları yeni bir Capcom şakası olarak nitelendirdi. Tabi Capcom da bu tür yaramazlıkları seven bir firma ve bu konuda yorum yapmaktan uzun süre kaçındılar.

  En son Street Fighter 4’te Meksikalı El Fuerte’nin de bir şaka olduğu düşünülmüş ve oyun çıkana kadar da kimse bu karakterden emin olamamıştı.

 2. Ziyaretçi

  bence hakanın kırmızı olmasının sebebi türk bayrağının kırmızı olması çünkü brezilyalı blankada yeşil ve brezilya bayrağıda yeşil bn öyle düşünüyorum.

 3. ismail sağlı

  bence, street fighter gibi dünyaca ünlü bir oyunda türk karekter olması çok güzel.ayrıca bu nasıl bir türk eleştirilerine katılmıyorum,zira bu bir oyun ve yapabileceklerinin en iyisini yapmışlar bence zaten türk deyince yabancının aklına il olarak yağlı güreş gelir bu yüzden onları eleştirmek yersiz ben helal olsun diyorum.umarım hakan karekteri efsane haline gelir.

 4. kuzey

  arkadaşlar size katılıyorum oyunda bi türk karakterinin olması çok güzel ama ne yazıkki yabancı ssf4 hayranları bunu öyle görmüyor ben yorumları okudum herkes affedersiniz ama sx hakkında ve hakanın sapık olduğunu yazmış:(tamam çok güzel ama hakan biraz özenle hazırlanabilirdi en azından dalga geçmemeleri için ://

Bir cevap yazın