Sulu Soğutmayla Yorkfield 5 GHz’e Erişebilir Mi?

Sulu Soğutmayla Yorkfield 5 GHz'e Erişebilir Mi?

Intel’in 45 nm’lik Penryn işlemcileri piyasaya damgasını vurdu ancak tam olarak yayılabilmiş değil çünkü ünlü işlemci devi şu an sadece aşırı derecede pahalı olan QX9650 adlı modelini satışa sunmuş durumda. Çoğu meraklı bilgisayar kullanıcısı ucuz modelleri dört gözle beklerlerken, birkaç hızaşırtma uzmanı bu işlemcileri sıvı azot gibi abartı soğutma teknikleriyle 6 GHz’in ötesine taşıdılar bile.

İlk Penryn makalemizden hatırlayacak olursanız, bu işlemcilerle beraber gelen en büyük avantajlar çekirdek boyutunun küçülmesi sayesinde tek bir silikon plakasından daha fazla işlemci elde edilmesi ve yeni dielektrik malzeme sayesinde kaçak akımın azaltılmış olması. Bu avantajların her ikisini bir araya getirdiğinizde karşınıza daha ucuz ve çok daha az enerji tüketen işlemciler çıkıyor. Kalıp boyutunun küçültülmesi her zaman daha yüksek hızları elde etmemizi sağlamıştır ve daha serin çalışan dört çekirdekli Yorkfield kod adlı işlemciyi sadece havalı soğutma kullanarak 4 GHz’e çıkarmayı başarmıştık.

Deli gibi hızlar söz konusu olduğunda soğutma çok büyük bir öneme sahip olmakta ancak Intel daha çok sistemin “yeşil enerjisine” (carbon footprint) ve bileşenlerin ömrünü uzatmak vasıtasıyla çalışma maliyetine odaklanmış durumda. Bunlar gerçekten güzel hedefler ancak çoğu kullanıcının satın alabileceği kadar ucuz olan işlemcileri ne kadar zorlayabileceğimizi çok merak ediyoruz.

Daha Fazla Soğutmaya Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

Bu yeni işlemciler sıradan bir soğutucu blok ve fanla bile çok serin çalışabilirken, mümkün olan en yüksek hızlara ulaşmak yine de mümkün olan en etkili soğutmaya bağlı. Yüksek hızaşırtma elbette normalden daha yüksek çekirdek gerilimiyle gerçekleşir ve yonganın doğal çalışma şartlarının değiştirilmesi gerekir. Fazla gerilim yüksek ısı meydana gelir, ısı kararsızlığa sebep olur ve kararsızlığı yenmek adına gerilimi daha da yükseltmek aşırı ısınma ve sistem çökmesine yol açabilir. Bu kısır döngünün önüne geçmek için yapabileceğiniz tek şey soğutma kapasitesini arttırmaktır.

Hızaşırtma uzmanları abartı soğutma teknikleri (kuru buz ve hatta sıvı azot ile) kullanmaktalar ancak bunların hiçbiri günlük yaşantıda kullanılabilecek cinsten değil. Günlük yaşantıda kullanılabilecek şu an en etkili yöntem kaskad tipi faz değişmeli (refrigeration) birimlerle soğutma uygulamak fakat bu birimler çok pahalı, karmaşık ve çoğu kullanıcının sahip olmadığı beceriler gerektiriyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı sıradan bir meraklının iyi bir sulu soğutma çözümü dışında şu anda başka bir alternatifi yok. Nitekim birçok deneyimizde kullandığımız Swiftech’in Apogee GT su bloğu, MCP-655b pompası ve üzerinde 120mm çapında üç büyük fan taşıyan ısıyayarı ile oldukça güzel sonuçlar elde ettik.

Sulu Soğutmayla Yorkfield 5 GHz'e Erişebilir Mi?

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın