Su Hayattır: Gainward CoolFX

Ç.N.: Bu yazıda adı incelenen ürün, yazının çevirildiği tarihte Türkiye piyasasında yoktu. Bu yazı sadece referans amaçlı olarak yayınlanmaktadır.

Hiçbir soğutma sistemi, Nvidia’nın GeForce FX 5800 Ultra Referans tasarımı için sunduğu FXFlow çözümü kadar eleştirilmemiştir. 125 milyon transistor yongasının ürettiği yüksek ısı yüzünden, olağandışı soğutma yöntemlerine ihtiyaç var ancak Nvidia’nın çözümü de anormal derecede sinir bozucu ses üretiyor. Nvidia, 2D işlemler sırasında fanı tamamen kapatarak, 3D işlemler sırasında da fanın hızını düşürerek tasarımı geliştirmeye çalıştı. Ancak yine de sessiz bir çözüm elde ettikleri söylenemez.

 Gainward'ın CoolFX'i, Evercool'un su soğutma çözümüne dayanıyor.

Gainward’ın CoolFX’i, Evercool’un su soğutma çözümüne dayanıyor.

Chaintech, Abit ve Gainward gibi birkaç kart üreticisi bu yüzden GeForce FX 5800 Ultra kartları için kendi soğutma çözümlerini sunuyor. Bu alternatifler, belirli derecede düşük ses üretirken daha iyi bir soğutma performansı göstermesi için tasarlanıyor.

GeForce FX 5800 Ultra'nın GPU'su. Çalışırken, yonga çok ısınıyor, bu yüzden daha karmaşık fakat aynı zamanda daha gürültücü soğutma çözümlerine ihtiyaç duyuyor.

GeForce FX 5800 Ultra’nın GPU’su. Çalışırken, yonga çok ısınıyor, bu yüzden daha karmaşık fakat aynı zamanda daha gürültücü soğutma çözümlerine ihtiyaç duyuyor.

Gainward, prototipini CeBIT’te görebileceğiniz ve GeForce FX kartları için tam bir su soğutma kiti olan CoolFX’i kullanıcılara sunarak standardı bir kademe yükseltiyor. Evercool, bu setin ana bileşenini sağlıyor: Bu, 5.25″ sürücü formunda kombine bir radyatör/ pompa modülü. Bu modül aşağı yukarı bir DVD sürücüsü boyutunda ve PC kasasının normal sürücü yuvalarına takılabiliyor. Grafik kartı için ise, bellek ve GPU için soğutucu elemanlar mevcut. Bu yazıda, her bileşene ayrı ayrı bakacağız.

Bir cevap yazın