Street Fighter X Tekken İnceleme

İki Farklı Evren, Tek Bir Amaç

Oyunun içeriğinden bahsetmeden önce yapımda hangi cepheden hangi dövüşçülerin olduğunu kısaca bir hatırlatalım. Street Fighter X Tekken’de SF cephesinden, Ryu, Ken, Chun Li, Cammy, Guile, Abel, Dhalsim, Sagat, Rolento, Ibuki, Poison, Hugo, Rufus, Zangief, Vega, Balrog, M Bison, Juri, Akuma karakterleri oyunun bütün versiyonlarında yer alacak. Bu karakterlerin haricinde Sakura, Blanka, Guy, Cody, Elena ve Dudley karakterleri ise PSVita’da ise oyunla birlikte gelirken, PS3’te ise indirilebilir karakterler olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca oyunu PS3’te oynayanlar Tekken cephesinden de ekstra dan Lars, Alisa, Bryan, Jack-X, Christie ve Lei karakterlerini de indirip karakter listelerini iyice genişletebilecekler. Street Fighter X Tekken’de bütün konsollar da karşımıza çıkacak olan Tekken karakterleri ise şu şekilde, Kazuya, Nina, Asuka, Lili, Heihachi, Kuma, Paul, Law, King, Marduk, Hwoarang, Steve, Bob, Julia, Yoshimitsu, Raven, Jin, Xiaoyu, Ogre.

Capcom tüm bu karakterler haricin de Mega Man, Pac Man, Toro, Kuro ve Cole gibi karakterleri de yine PS3 oyuncularına oynanabilir karakter olarak sunuyor.  Xbox360 sahibi arkadaşlar ortada büyük bir ayrımcılık olduğunu savunabilirler ki bu tezlerinde de son derece haklılar. Muhtemelen Capcom’un PS3 için ekstradan bu kadar karakter sunmasının sebebi, Sony ve Capcom’un Japon kökenli firmalar olmasındandır diye düşünüyorum.

Oyunumuzun içeriğine geçecek olursak, Street Fighter X Tekken’in menü tasarımlarından, hikaye anlatışına, karakter geçişlerinden, görsel efektlerine kadar Street Fighter 4’ün etkisi altında kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette arada farklılıklar yok mu? Tabi ki var. Fakat öyle uçuk farklılıklar beklemeyin. Sonuçta bu bir dövüş oyunu. Bir iki sene arayla çıkmış olan önceki sürümleri ile arasında uçuk farklar olması zaten abeste iştigal olurdu.

Capcom Street Fighter X Tekken’de, Street Fighter 4’te kine benzer bir menü planı üzerinde durmuş. Menüde her bir sekmeye girişinizde, ekranınızı farklı karakterlerin süslediğini görüyorsunuz. Genelde bu karakterlerden birisi Street Fighter cephesinden olurken, diğeri ise Tekken cephesinden oluyor. Oyunda bir dövüş oyununda görmeye alışık olduğumuz klasik menüler mevcut. Bu menülerden ilk olarak hikaye moduna değinelim.

7 Yorum

Bir cevap yazın