Street Fighter X Tekken Duyuruldu: Bir Rüya Gerçek Oluyor

Çocukluğumuzun dövüş oyunu karakterleri Street Fighter X Tekken ile karşı karşıya geliyor.

Tam da dövüş oyunları artık eskisi kadar popüler değil mi, soruları artık yüksek sesle dillendirilmeye başladığı sıralarda piyasaya sürülmüştü Street Fighter IV. Ve Street Fighter IV; bize oyunseverlerin hala sağlam bir dövüş oyununa hayır demiyeceklerini, hatta  yıllardır sağlam bir dövüş oyununa ne kadar da hasret çektiğimiz gösterdi.

Street Fighter IV’den sonra yeni Mortal Combat oyunun da duyurulduğunu şahit olduk fakat açıkcası bu haber bizi oldukça sevindirdirse de pek şaşırtmadı; zira ne zamandır yeni ve sağlam bir Mortal Combat oyununun da hasretini çekiyorduk. Dövüş oyunu sevenleri asıl sevindirecek ve bu bir rüya olmalı dedirtecek haber ise Comic Con’dan geldi: Street Fighter X Tekken.

Evet, yanlış okumadınız. Street Fighter ile Tekken oyunlarının karakterleri ortak bir dövüş oyununda buluşuyor. Son aylarda okuduğumuz en güzel oyun haberi bu değildir de nedir?

Muhtemelen aklınıza hemen şu soru gelecektir: “sakın sulandırmasınlar, karakter dengeleri nasıl olacak?” ve daha bunun gibi onlarca soru… Ama Street Fighter IV ile Capcom’un dersini ne kadar iyi çalıştığını hatırlayınca bu iki oyunun da ortak bir yerde buluşmaması için hiç bir sebep yok gbi… Şöyle bir düşünüyorum da dengeli bir oyun gayet mümkün geliyor bana.

Peki oyun hakkında ne biliyoruz hemen sıralayalım:

 • Ryu, Kazuya, Nina, Chun-Li karakterleri şimdiden doğrulandı (diğer önemli karakterleri de göreceğiz tabi ki).
 • Xbox 360 ve PS3 platformları için geliştiriliyor (muhtemelen daha sonra PC).
 • Tekken ve Street Fighter’ın iki ayrı oyun olarak piyasaya sürülecek: Street Fighter X Tekken Capcom tarafından, Tekken X Street Fighter da Namco tarafından geliştiriliyor.
 • Görünüşe göre, her firma kendi dövüş mekaniklerini misafir dövüşçülere göre yeniden ayarlayacak.
 • İki oyunun da çıkış tarihi belli değil. Ama kısa süre içinde bu oyunları görme şansımız yok. (en az bir yıl diyorum ben).

Açıkcası iki oyunu da severek oynayan biri olarak ortaya çıkacak işleri gerçekten merak ediyorum. Hele Capcom’un geliştireceği oyunu ayrıca merak ediyorum çünkü en son Street Fighter oyunu ile Capcom dersine ne kadar iyi çalıştığını bizlere göstermişti.

Tarih yeniden yazılıyor beyler…

“Ryu mu döver yoksa Ken mi” sorusunun yerine artık “Abi Ryu mu döver yoksa Eddy mi?” alacak gibi. Ama Ryu da döver yani 😛

Son olarak Street Fighter X Tekken’in tanıtım ve ilk oynanış videolarını aşağıda bulabilirsiniz. Street Fighter X Tekken için yayınlanan ilk resimlere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Resim: thetanooki

10 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Gerçekten son aylardaki en güzel gelişmelerden biri. Dövüş oyunlarına ilgisi olan oyuncular daha önce Capcom ve SNK’nın benzer oyunlarını hatırlayacaklardır. Millenium Fight gibi. Bu da benzer bir proje ve çok daha büyük bir prodüksiyon olacağa benziyor.

  Capcom ve Namco arasında yıllardır dostça bir rekabet olduğunu ve birbirlerinin satışını baltalamak istemeyeceklerini düşünürsek Tekken X Street Fighter’ın 2012’den önce çıkması çok zor. SF X Tekken ise 2011 sonlarında çıkar sanırım. Zira yeni Marvel vs Capcom 2011 ilk çeyrekte çıkıyor.

  SF ve Tekken, bir kapışma da Samurai Shodown’la yapsa da Tachibana Ukyo’yu alıp (Hattori Hanzo da olur) Ryu ve Eddy’i kafa kafaya tokuştursak.

 2. Ziyaretçi

  İnşallah Tekken grafik motoru yada daha gelişmiş bir motor üstünde yapılır oyun. Street Fighter’ı sevsem de çizgi film gibi grafiklerden pek haz etmiyorum açıkçası 🙂

 3. stoic

  Gerçekten güzel bir haber. PC ye cıkmasını beklediğim bir diğer dövüş oyunuda bu olucak gibi (diğeri de SSFIV)
  not: Ryu Eddy’imi döver yoksa Eddy Ryu’yumu bilemem ama Akuma (kimi yörelerde Gouki:D ) ikisinide döver bence :p

 4. Ziyaretçi

  uğu arkadaşım samurai shadown la tekken değilde daha çok soul caliburla beraber çıksa bence daha güzel olur. sonuçta her ikiside kılıç üstüne kurulu 🙂 gerçektende buzamana kadar duyduğum en iyi haberdi. bekleme sıkıntım yok zaten askere gideceğim için, geldiğimde çıkmış olur. askerlik yorgunluğumu bu oyundan başkasıda alamaz benden 🙂 inşallah pc yede çıkar değilse buzamana kadar “anti konsolcu” biri olaraktan konsol almak zorunda kalacağım sırf bu oyun için. soul calibur için iyi direndim konsol almamak için ama sanırım bu oyun aldıracak 🙂

 5. Barış

  Bunu öğrendik herşey iyi hoş ama bizi en çok ilgilendirecek olaylardan biri de Pehlivanımızın da bu oyunda olup olmayacağı.. 🙂 Umarım hakanı da bu oyunda görürüz..

 6. SF_Master

  Uzun zamandır bu oyunu bekliyordum MArt’ta çıkacak bakalım ben yine street fighter takımındanım ,) SF4 e göre epeyce azalmış karakter sayısı ama olmayanların yerine tekken takımı yerleştirildi. RYU ve KAZUYA kapışmasını sabırsızlıkla bekliyorum =)

Bir cevap yazın