Stormrise

Stormrise

Özgür oynanışa sahip bilgisayar oyun türleri arasında sıralama yapmak gerekirse, ilk sıraya strateji oyunlarını koyarım. Strateji oyunları, PC oyunları içinde oldukça eski bir maziye sahiptir, yıllar içinde pek çok değişikliğe uğramasına ve strateji adı altında, pek çok ayrı tür barındırmasına rağmen, strateji oyunları genelde belli bir kalıptadır. Ayrıca strateji oyunları yediden, yetmişe, kadın, erkek herkesin oynayıp sevebileceği, PC başında uzun zaman geçirebilecekleri bir türdür. Eminim pek çoğunuz Red Alert veya Age of Empires oyunları başında sabahlamışsınızdır. Strateji oyunlarında çabuk düşünmemiz, hızlı hareket etmemiz, düşmanı yenmek için farklı taktikler geliştirmeniz gerekir.

Stormrise

Strateji oyunlarında, kimi zaman ikinci dünya savaşının korku dolu atmosferini solurken, kimi zaman orta çağın kanlı savaşlarında devasa ordularımıza hükmederken, kimi zaman uzayın sonsuz boşluğunda uzay gemilerimizi kontrol ederken bulduk kendimizi ve zamanın nasıl geçtiğini çoğu zaman anlayamadık bile. Stormrise ise felaket sonrası konulu bir strateji. Dünya, nedeni belirsiz bir şekilde büyük bir felakete uğrar. İnsanlar önceden yapılan dev sığınaklara kaçar ama bazıları o kadar şanslı değildir ve sığınaklara kaçma fırsatı bulamadan, kendilerini korunaksız bir şekilde bulurlar ve mutasyon geçirirler. Stormrise, işte bu mutasyona uğramış insanlarla, sığınaklardan çıkmaya başlayan, insanlar arasında ki mücadeleyi anlatıyor.

Robot düşerse baştan başlıyoruz o yüzden dikkatli oynayın.

Robot düşerse baştan başlıyoruz o yüzden dikkatli oynayın.

Yazının konusu olan Stormrise, daha çok konsollar hedef alınarak tasarlanmış. PC için çıkardıkları Total War oyunları ile tanıdığımız Creative Assembly firması, bu sefer ana platform olarak Xbox360 ve Playstation 3 konsollarını düşünmüş. Konsolların klavye ve fare ikisiyle barışık olmadığını biliyoruz, bunun farkında olan Creative Assembly çalışanları, oyun çubuğu ile oynanabilecek bir strateji oyunu geliştiririz diye düşünmüşler ve bugüne kadar hiçbir strateji oyununda görmediğim bir kontrol sistemi geliştirmişler.

Nişancılar

Nişancılar

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın