Stone Giant DirectX 11 Demosu Yayınlandı

Microsoft’un şimdilik bir “teselli” olmaktan öteye gidemeyen DirectX 11 teknolojisi, yeni bir oyun motoruna kavuşuyor. DirectX 11’in bütün nimetlerinden faydalanacak bir oyun motoruna… BitSquid Tech’e!

BitSquid Tech, geçtiğimiz hafta sizler için incelediğimiz Lead and Gold‘un yapımcısı Fatshark’ın sahipleriyle geçen yıl maddi sorunlar yüzünden kepenkleri indiren GRIN’in iki baş mühendisi tarafından kurulan İsveç merkezli BitSquid’in geliştirdiği yeni bir oyun motoru. Hatta oyun gündemini yakından takip eden arkadaşlar, Mart ayının sonlarında bu oyun motoruyla hazırlanmış Stone Giant isimli bir teknoloji videosunun yayınlandığını da hemen hatırlayacaklardır.

Bugün ise, Stone Giant’ın DirectX 11 teknoloji demosu oyunseverlerle buluştu.

Peki BitSquid Tech motorunun özelliği nedir diye sorduğunuzun farkındayım. Hemen şöyle özetleyebiliriz:

  • GeForce GTX 400 ve Radeon 5000 serisi gibi bütün yeni DX11 grafik kartlarına tam destek,
  • Shader 5 tabanlı derinlik hissi (depth of field) efektleri,
  • İleri seviye tesselation ile dinamik detay seviyesi,
  • Nvidia 3D Vision desteği

Stone Giant Demo SS

Sonbaharda PS3 ve Xbox 360 desteğine de kavuşacak BitSquid Tech motoru, önümüzdeki günlerde lisanslanmak için ilk müşterilerini bekliyor olacak.

BitSquid kurucularından ve Fatshark’ın CEO’su Martin Wahlund, bu yeni oyun motoru ve bu motorla yaratılan Stone Giant teknoloji demosu hakkındaki fikirlerini şu sözlerle açıklamış:

“Stone Giant’ta gördüğünüz görselleri Fatshark’ta hazırladık. Bugünün oyunlarında gördüğümüz geometrik sınırların olmadığı ve gelecek için öncü olacak bir teknolojiyle çalışıyor olmak muhteşem bir his.”

BitSquid motorunun bizlere neler sunabileceğiyle ilgili bir fikir edinmek istiyorsanız ve DirectX 11 destekli güçlü bir grafik kartınız varsa buraya tıklayarak Stone Giant teknoloji demosunu indirebilirsiniz.

Peki bu heyecan verici vaatler sunan yeni oyun motorunun, Unreal 3 ve CryEngine 3 gibi güçlü rakipler karşısında şansı var mı? Açıkçası bunu zaman göstecek. Yine de BitSquid Tech’in tamamen DirectX 11’in teknolojik getirilerine odaklanmış bir oyun motoru oluşu, gelecek oyun projeleri için yeni bir alternatif kapı olabilir. Her şey, BitSquid Tech’in vaatlerini gerçekleştirmede ve büyük ölçekli oyunlar tasarlamada ne kadar esnek ve kullanışlı olacağıyla alakalı. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın