Steve Jobs Apple’ın Başkanlığından Ayrıldı

Kendi isteğiyle görevi bıraktığı açıklandı.

Apple‘dan yeni gelen Steve Jobs‘un firmanın icra kurulu başkanlığından (CEO) ayrıldığı haberi şaşkınlıktan ağızları açık bıraktı. Son zamanlarda hayatını kaleme aldığı kitabıyla gündemde olan Steve Jobs’un böyle bir karar alacağına dair en ufak bir ipucu dahi gözlenmemişti.

Steve Jobs

Apple'ın kurucusu Steve Jobs

Kurucusu olduğu firmanın yönetim kuruluna bir mektup yazarak başkanlık görevini artık yerine getiremeyeceğini ve icra kurulu başkanlığına eski icra müdürü Tim Cook’u önerdiğini belirten Steve Jobs, uygun görülürse kurulun oturum başkanlığı görevini sürdürebileceğini de belirtmiş. Mektubun tam metni ise şöyle:

Apple’ın başkanlık görevlerini artık yürütemeyeceğim bir gün geldiğinde bunu ilk benden duyacağınızı hep söylemişimdir ve ne yazık ki o gün gelmiş bulunuyor.

Apple’ın icra kurulu başkanlığından (CEO) bu vesileyle istifa ettiğimi bildirmek isterim. Eğer icra kurulumuz beni yeterli görürse görürse, oturum başkanlığı görevine; bir Apple yöneticisi ve çalışanı olmaya devam etmek isterim.

Apple’ın yeni icra kurulu başkanı olarak yerime Tim Cook’u kuvvetle öneriyorum.

Apple’ın en parlak ve en yaratıcı günlerinin önümüzde uzandığını düşünüyorum ve bunu kendi gözlerimle görmek, bu başarıya yeni bir görevle katkıda bulunmak istiyorum.

En iyi dostlarımın birçoğunu Apple bünyesinde edindim ve bana sizinle yıllarca omuz omuza çalışma fırsatı verdiğiniz için içtenlikle teşekkür ederim.

Steve

Apple ise geciktirmeden yaptığı bir açıklamayla Tim Cook’un icra kurulu başkanlığına ve Jobs’un da kurul oturum başkanlığına (chairman) getirildiğini onayladı.

Her ne kadar istifanın asıl nedeni olup olmadığı kesin değilse de, Steve Jobs’un Ocak 2011’den beri sağlık sorunları nedeniyle görevinden aralıklarla uzaklaşmak zorunda kaldığı biliniyordu ancak sağlık durumuna ilişkin herhangi bir bir ayrıntı açıklanmamıştı. 2004 yılında bir tür pankreas kanserine yakalandığı anlaşılan Jobs’un erken teşhis ve başarılı bir ameliyat sayesinde sağlığına kavuştuğu söylenmiş, kemoterapi ve radyasyon tedavisine de gerek görülmemişti. Ocak 2009’da da sağlık sorunu nedeniyle görevine ara veren Jobs’a 2009 ilkbaharında karaciğer nakli yapıldığı sonradan ortaya çıkmıştı. Sağlık sorunlarından kaynaklanan tüm bu kesintiler sırasında başkanlık görevini her zaman vekaleten Tim Cook yürütmüştü.

Bugüne kadar Steve Jobs’un şahsıyla ilgili her haberin ve hatta söylentilerin bile hisse senedi fiyatlarını oldukça etkilediği düşünülürse, yatırım uzmanlarının görevden ayrılma haberine ve yakın zamanda satışa çıkacak yeni iPad ve iPhone modellerine Apple hisselerinin vereceği tepkiyi hesaplama derdine şimdiden düştüklerini tahmin etmek zor değil.

Bir cevap yazın