Steam’den Sonra Kim Geliyor?

İlk olarak bir kaç gün önce editörlerimizden Uğur’un haber olarak geçtiği Steam Dijital Oyun Dağtımının %70’ini Elinde Tutuyor’a bakmanızı öneriyorum. Baktınız, işte bu büyük istatistiki bilgi hem sükse yaptı hem ortalığı karıştırdı. Steam liderlik tahtında oturuyor peki peşi sıra kim geliyor? Oyunları satın al ve indir içeriğine sahip ünlü dijital yayın Direct2Drive ve GamersGate siteleri bir birine girmiş durumda.

NPD Group’a göre pazar payı bazında ise Steam’i Blizzard ve EA izliyor. Dördüncü sırada Direct2Drive var. Ancak Blizzard ve EA sadece kendi yayınladıkları oyunları satıyorlar. Bu yüzden tartışmalara uzaklar. Asıl tartışma yukarıda adları geçtiği gibi tüm oyunların satışını yapan dijital yayıncı siteler arasıdna gerçekleşiyor. Uğur’un haberinde bahsettiği ve Steam’in pazar payı istatistiğini açıklayan Stardock’un araştırma şeklide bu tartışamada eleştirilenler arasında. Umarız firmalar bir birine girmesi oyunlarımıza yansımaz…

1 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Direct2Drive iddiası şu: Eğer Valve’nin kendi yaptığı oyunları saymazsak Steam dijital pazarın %70 sahip olmaktan çok uzak. Aynı şekilde Impulse’da kendi geliştirdiği oyunları hesaba katarak dijital satışta ikinci olduğunu iddia ediyor. Direct2Drive, Steam ve Impulse’dan farklı olarak herhangi bir oyun geliştirmiyor. O yüzden Direct2Drive, firmaların kendi geliştirdiği oyunların hesaba katılmadığı, genel satışları göz önüne alan bir istatistiğin daha doğru olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın