Steam’de Güvenlik İhlali, Hesaplar Çalınmış Olabilir

Görünüşe bakılırsa hacklenen sadece Steam forumları değil.

Geçtiğimiz Pazar günü Steam forumları hacklenmiş ve Valve da forumları kapatıp bakıma almıştı. Gabe Newell’ın biraz önce yaptığı resmi açıklama ise çok daha büyük bir problemle karşı karşıya olabileceğimizi gösteriyor. Zira görünüşe bakılırsa hacklenen yalnızca forumlar değil.  Milyonlarca kullanıcının kişisel Steam hesapları, şifreleri ve hatta kredi kartı bilgileri de tehlike altında…

Gabe Newell’ın açıklaması şu şekilde:

Sevgili Steam ve Steam Forumu Kullanıcıları,

6 Kasım Pazar akşamı forumlarımız bir saldırıya uğradı. Olayı araştırdığımızda ise güvenlik ihlalinin forumların da ötesine geçtiğini gördük.

Saldırganların forumların yanında Steam veritabanına da sızdığını öğrendik. Bu veritabanı kullanıcı isimleri, şifreler, oyun alımları, e-posta adresleri, fatura adresleri ve şifrelenmiş kredi kartı bilgilerini içeriyor. Bu şifreli kredi kartı bilgilerinin saldırganlar tarafından çalınıp çalınmadığını ve çalındıysa bu numaraların kırılıp kırılmadığını bilmiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor.

Şu an için kötüye kullanılmış bir kredi kartı olup olmadığı konusunda bir bilgilimiz yok. Yine de kredi kartı aktivitelerinizi yakından takip etmeniz gerekiyor.

Şimdilik sadece birkaç forum hesabının ele geçirildiğini biliyor olsak da, forumlara bir sonraki girişinizde şifrenizi değiştirmeniz gerekecek. Eğer Steam forum hesap şifrenizi başka hesaplarda da kullanıyorsanız, onları da değiştirmelisiniz.

Henüz  çalınmış bir Steam hesabı kaydedilmediği için Steam hesap şifrelerini değiştirmeyi zorunlu kılmayı planlamıyoruz ( zira bu hesap şifresi forum şifresinden ayrı). Ancak her ihtimale karşı Steam hesap şifresini de değiştirseniz fena olmaz, özellikle de bu şifre Steam forum hesabı şifrenizle aynıysa.

Forumları mümkün olan en kısa zamanda tekrar açacağız.

Bütün bu olanlar için gerçekten çok üzgünüm ve yaşanan rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Gabe.

Gelişmeleri takip ediyor olacağız. Hesap hareketlerimizi yakından takip etmeyi ve şifreleri değiştirmeyi ihmal etmeleyim…

5 Yorum

 1. Drazel

  herkeze geçmiş olsun banada steam i açınca şöyle bir uyarı geldı [Bu hesap, diğer Steam kullanıcılarının hesaplarının çalınmasıyla ilişkilendirilmiş] yani çok saçma bir durum bir bilginiz varsa pls paylaşın 😀

 2. Anvello

  Aynı bildirm banada geldi lütfen yardım

  Bu hesap, diğer Steam kullanıcılarının hesaplarının çalınmasıyla ilişkilendirilmiş.

  Bu hesap Steam Destek tarafından diğer kullanıcıların Steam hesaplarını çalma nedeniyle işaretlenmiştir. Bu eylem Steam Servis Sözleşmesi Koşullarına aykırıdır. Satın alma, hediye gönderme, takas yapma, CD anahtarı kullanma ve Steam Topluluğuna erişim devre dışı bırakıldı.

  Hesap işlevselliği sınırlandı.

  Eğer bu mesajı yanlışlıkla aldığınızı düşünüyorsanız, lütfen size yardımcı olabilmemiz için Steam Destek ile bağlantı kurun.

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi burada mevcut: Steam Servis Sözleşmesi Koşulları.

Bir cevap yazın