Steam Yeni İçerik İndirme (Download) Sistemini Duyurdu

… birazcık geç de olsa.

Geçtiğimiz hafta sona eren Steam yaz indirimlerinde sepetinizi oyunla doldurduysanız, bu oyunları bilgisayarınıza indirirken çeşitli problemler yaşamamış olmanız neredeyse imkansız. Steam sunucularının çok yoğun olduğunu haykıran hata mesajlarından ve indirme işlemlerinin kendi kendine durmasından bahsediyorum… Hız sorunlarını söylemeye bile gerek yok sanırım.

Aslına bakarsanız bu tip problemler çok uzun süredir Steam kullanıcılarının ve dolayısıyla Valve’ın başını ağrıtıyor. Lakin görünüşe bakılırsa Valve, bütün bu sorunları tarihe gömecek yepyeni bir içerik indirme sistemiyle geliyor.

Valve, bugün Steam ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla daha iyi, daha güçlü ve daha hızlı olarak tanımladığı yeni içerik indirme sistemini duyurdu.

Buna göre veriler artık HTTP aracılığıyla gönderilecek. Bu aynı zamanda mevcut sisteme göre güvenlik duvarlarıyla (firewall) daha uyumlu çalışacak ve internet servis sağlayıcılarının kullandığı web proxy önbelleğinden de otomatik olarak faydalanacak.

Bununla birlikte bu yeni sistemde indirme yükümüz de daha hafif olacak. Eski sistemde güncellenen dosyalar yeniden indiriiliyordu. Yani 50 mb’lık bir dosya için 1 mb’lık bir güncelleme söz konusu olduğunda 50 mb’ı baştan çekmek zorunda kalıyorduk. Bu, özellikle büyük boyutlu dosyalarda indirme yükümüzü hatırı sayılır oranda artırıyordu. Yeni sistemle birlikte bu gereksiz yük tamamen ortadan kalkıyor. Artık yalnızca eski ve yeni dosyalar arasındaki farklı kısmı indireceğiz.

Bu kadar mı? Elbette değil.

Steam, bu yeni sistemle birlikte kullanıcıların çok uzun süredir talep ettkileri bazı özellikleri de sunma imkanı yakalıyor. Zamanlamalı indirme, veriyolu ayarlama ve indirilen içeriklerin hangisinin önce indirileceğine karar verme gibi… Aynı zamanda bir oyunu oynarken aynı sırada güncellemesini de indirebileceğiz. İndirdiğimiz güncelleme ise oyundan çıktığımızda Steam tarafından otomatik olarak kurulacak.

Steam şimdilik bu yeni sistemi denememiz için 720p oyun videolarından oluşan geniş bir liste sunuyor. Lakin çok yakın zamanda oyunları ve güncellemeleri de bu sistemle indirmeye başlayacağız. Bir de müjde verelim yeri gelmişken. Evet, merakla beklenen DOTA 2’yi de bu sistemi kullanarak indirebileceğiz.

2 Yorum

Bir cevap yazın