Steam ve EA Arasındaki Buzlar Eriyor Mu?

EA’in yeni oyunu Kingdoms of Amalur: Reckoning Steam’de ön satışa çıktı!

Oyun dünyasını yakından takip ediyorsanız, son aylarda Steam ve EA arasında esen soğuk rüzgarlardan haberiniz vardır muhtemelen. Hatırlarsanız EA geçtiğimiz Haziran ayında verdiği ani bir kararla Crysis 2 ve Dragon Age 2 gibi oyunlarını Steam’den çektiğini duyurmuş ve birçok oyunsever, bunu EA’in yeni dijital platformu Origin ile Steam arasında başlayan sessiz savaşın ilk roundu olarak yorumlamıştı. Ne var ki EA, bu duruma gerekçe olarak Steam’in yayıncılara güncelleme ve indirilebilir içerik yayınlama konusunda bazı kısıtlayıcı şartlar koymasını göstermişti. Hatta aynı nedenle Need For Speed: The Run’ın ardından Mass Effect 3’ün de Steam’de satılmayacağı açıklanmıştı geçtiğimiz günlerde. Ancak EA, bu açıklamalara rağmen başta Need For Speed, The Sims serisi olmak üzere Alice: Madness Returns ve Command & Conquer serisi gibi eski oyunlarını Steam’den çekmemişti.

Görünüşe bakılırsa 38 Studios ve Big Huge Games’in ortaklaşa geliştirdiği, dağıtımcılığını ise EA’in üstlendiği yeni rol yapma oyunu Kingdoms of Amalur: Reckoning de EA’in son dönemde yaptığı açıklamalara bir istisna teşkil edecek. Zira oyun bugün Steam üzerinden ön satışa açıldı, hem de Team Fortress 2’ye özel sürprizlerle (merak edenler için ön satış fiyatı 59.99$). Ayrıca oyunun demosunu da yine Steam üzerinden indirip denemek mümkün.

Peki sessiz sedasız karşımıza çıkan bu gelişme ne anlama geliyor? Özellikle de Steam’de satışa çıkan son EA oyununun üzerinden 7 ay geçmişken…?

Elbette bu soruya kesin bir yanıt vermek pek mümkün değil. En nihayetinde firmalar arasındaki anlaşmanın içeriğine vakıf değiliz. Ancak şöyle bir düşününce, EA’in bu yeni fikri mülkü daha geniş kitlelere ulaştırmak istediği sonucuna ulaşabiliriz. Öte yandan EA’in Steam hakkında öne sürdüğü “yayıncıları kısıtlıyorlar” bahanesinin de zaten pek samimi durmadığını söylemek gerek. Zira hepimiz biliyoruz ki bu açıklamaların altında “müşteri memnuniyetinden” ziyade satılacak DLC’lerden Steam’e pay kaptırmamak yatıyor. Yani anlayacağınız ne Crysis 2 ve Dragon Age 2 Steam’e geri dönecek, ne de Star Wars: The Old Republic, Battlefield 3 ve Mass Effect 3 gibi oyunları yakın zamanda Steam’de görebileceğiz…

Kingdoms of amalur reckoning ss 6

2 Yorum

Bir cevap yazın