Steam Ubisoft Oyunlarını Kaldırıyor Mu?

Ubisoft DRM Assassin's Creed II

Ubisoft’un, Silent Hunter V ve Assassin’s Creed II ile PC dünyasına tanıttığı yeni DRM sisteminin aldığı eleştirileri ve yoğun tepkileri anlatan bir sürü haber yaptık. Ne var ki bu haberimizin konusu, Ubiosft’un oyunlarını orijinal olarak satın alanlara çektirdiği bu yeni Çin işkencesi değil.

Bugün erken saatlerde İngiltere’den gelen bir haber, “oyun dünyasında yeni bir deprem mi oluyor” sorusunu gündeme getirdi. Zira günün ilk saatlerinde hızla yayılan bu haber, Steam’in Ubisoft’la olan anlaşmasını DRM sistemi yüzünden iptal ettiği yönündeydi. Yani bu habere göre artık Steam platformunda, Ubisoft’un bu yeni DRM sistemini kullanan oyunlar (Silent Hunter V, Assassin’s Creed 2) satılmayacaktı.

Ancak kısa bir süre sonra bu durumun yalnızca İngiltere bölgesiyle sınırlı olduğu anlaşıldı. Zira Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve ABD’den gelen haberler, bu oyunların hala Steam platformunda satıldığını gösteriyordu. İngiliz kullanıcılar ise, “bu oyun sizin bölgenizde mevcut değildir” uyarısıyla karşılaşıyorlardı.

Ortada sansasyonel bir DRM uygulaması ve Valve patronu Gabe Newell’ın DRM korumalarıyla ilgili daha önce verdiği olumsuz demeçler olunca, söylentilerin de kısa sürede yürüyüp gitmesi de son derece doğaldı. Ne var ki akşam saatlerinde yapılan bir açıklamayla, bu uygulamanın DRM sistemi yüzünden değil; Steam UK ve Ubisoft arasındaki iş çıkarlarının uyuşmaması yüzünden alınmış olduğunun altı çizildi.

Olsun, biz yine de Ubisoft ve pek sevimli DRM sistemi için bu minik videoyu seçtik…

http://www.youtube.com/watch?v=wptsxgLRXcI

Bir cevap yazın