Steam Takas Sistemi Yolda

Sevgili dostumuz Steam’den bir yenilik daha. Takas sistemi için beta testleri başladı.

Cazip indirimleriyle Torrent sitelerinin iflah olmaz sakinlerini bile orijinal oyun sahibi yapan Steam, yeni özelliğini duyurdu: Takas.

Şu an beta aşamasında olan bu takas özelliği ile satın aldığımız veya hediye gelen ancak henüz hiç açmadığımız oyunları (listemizde bile görünmemesi gerekiyor) diğer Steam kullanıcılarına gönderebileceğiz. Bu sistem Team Fortress 2 eşyalarında ve çok yakında Portal 2’de geçerli olacak.

Steam ayarlarından hesap sekmesine gelip Beta katılım durumunuzu değiştirerek şu an devam etmekte olan beta testine katılabilirsiniz. Beta teste katıldığınızda Topluluk sayfanızda diğer kullanıcılarla takas edebileceğiniz eşyaları görebileceğiniz bir envanter belirecek. 

Peki bunun Team Fortress 2’deki oyun iç takas sisteminden ne farkı var?

Her şeyden önce eşya takası yapmak istediğimizde artık oyunu açmak zorunda değiliz. Bununla birlikte tek seferde daha çok eşyayı takas etmemiz mümkün.

Beta testinde sorunlarla karşılaşıp eşyalarım kaybolursa (Allah muhafaza nadir bulunan bir şapka gibi) diye düşünmeyin. Steam bu konuda destek vereceğini taahhüt etmiş.

Gabe newell comic

Gabe Newell işini biliyor...

15 Yorum

 1. Ziyaretçi

  56k ile internete bağlandığım zamanlardan beri steam kullanmaya başladım. Herkes programın kastırmasından ve bir çok şey download ettirmesinden şikayetçiydi. Yerden yere vururlardı programı ama ben bu noktaya geleceğinden hiçbir şüphe duymadım. Gabe’in heykelini dikmem lazım

  • Sabertooth

   Steam o kadar eskimiydi yahu? HL2 ile birlikte mi ne çıkmışlardı yanlış bilmiyorsam. Hee eldeki imkanlar müsait olmaz ADSL falan yoktur yeni geçilmiştir o zaman başka tabi.

   • gouranga

    Valla counter 1.1 veya 1.3 ile falan çıktı, hl2 den de, adsl in yaygınlaşmasından da eski.

    Tabii 56k ile pek bir mana ifade etmiyordu, int. cafelerde falan vardı ama.

 2. Ziyaretçi

  Katılıyorum. Yeri geldi mi haklı eleştiriler falan alıyor ama Steam’in eşi benzeri yok. Olamaz da. Bu trade beta olayını kullanarak 3-5 şapka takas ettim. Keşke kullanılmış oyunları da takas edebilsek 😀

 3. Ziyaretçi

  ehem iyi güzel de pack halinde alınan oyunlar dışındakiler için pek kullanışlı gözükmüyor bu haliyle.yani kim hiç oynamayacağı (hiç diyorum,0,hadi çok fantastik indirim olur,denemek için alınır 1saat oynar kaldırırsın ama hiç?) oyunu alır ki?

 4. Ziyaretçi

  pack halinde alınan oyunlar dışında kullanışsız mı? Adamların kafasına esince istedikleri oyunu %75 indirimli satıyorlar. Ben bir çok oyunu $10 dolara aldım. Mesela mafia 2 yi 10 dolara aldım, dirt 2 yi 10 dolara aldım, batman’i 7.5 dolara aldım ayrıca Steam’i 2003 yılında kullanmaya başladığımda adsl bir çok yerde yoktu.

 5. Ziyaretçi

  bu arada steam half life 2′ den önce çıktı. Counter strike source hl2 den daha önce piyasaya sürüldü.

  Steam’in resmi olarak çıkış tarihi 12 eylül 2003. Bende 30 eylül 2003’ten beri üyeyim. Steam’in evrimine baştan sona tanıklık ettim.

 6. Ziyaretçi

  Steamda oynamdağım bir sürü oyun var.Takas sistemiyle istediğimiz oyunu alıp vercez.Bence böyle daia iyi.Originmiş yok bir şeymiş tanımam.Steam müşteri hizmetleri olsun her şeyde tek geçerim.

 7. Sabertooth

  Yanlız sistem biraz sözde kalıcak gibi duruyor. En azından oyunların takası konusunda. Bilemiyorum ben mi yanlış anladım haberi ama, zannediyorum çoğu steam kullanıcısı daha sonra yüzüne bakmasa bile en az bir kere oyunu çalıştırmıştır. Yani kafadan takas özelliği kaybediliyor. Zaten bizim kafamızdaki gibi bir takas sistemine yapımcı şirketlerin razı gelmesi de mümkün değil. Özellikle ortalıkta sırf bu şeyin önüne geçmek için konulan tek kullanımlık kodlar varken.

 8. Uğur Yurtsever

  Oyunu çalıştırmamış olmak yeterli değil. Sanırım ifade yanlış anlaşılmış. Oyuna satın aldıktan veya hediye geldikten sonra hiç dokunmamış olmamız gerekiyor. Yani listemizde yer almıyor olması lazım.

  • gouranga

   Saçmalık demek için bence erken.

   Evet haklısınız pek işe yarar bir sistem gibi durmuyor, en azından takas deyince aklımıza gelen şey bu değil. Ama demekki var böyle birşeye de talep.

Bir cevap yazın