Steam 30 Milyon Kullanıcıyı Aştı Paraya Para Demiyor

Steam rekorlara doymuyor ve gittikçe büyüyor.

Gabe NewellValve, Steam’in 30 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Steam kullanıcı sayısı %178, oyun satışları %200 artış durumda. Ve, şu ana Steamworks destekli 200 oyun geliştirildi ve bu sayılar gittikçe artıyor.

Steam platformuna hergün altı milyon eşsiz kullanıcı giriş yapıyor. Bir anda en yüksek eşsiz kullanıcı sayısı ise üç milyona yaklaşmış durumda.

Yaklaşık 1.200 farklı oyunun (tam sayısını onlar bile bilmiyor :)) satıldığı Steam platformunda bu muzzam talebi karşılamak için Valve, 400 Gbps bant genişliği sunuyor kullanıcılara.

Valve’e göre, Steam Wallet, DLC, MAC açılımı gibi faktörler Steam’in altı yıllık tarihindeki en büyük büyüme oranlarını yakalamasında büyük rol oynadılar.

Gabe Newell baba, Steam’in daha da büyüyeceğini, oyun satış rakamlarının ve kullanıcı sayısının artacağını, yeni satış ve pazarlama teknikleri görebileceğimizi ve oyun geliştiricilerine daha fazla imkan sunacaklarını söylüyor.

Birde Newell’ın söylemedikleri var; Steam neredeyse tüm rakiplerini saf dışı etti. Steamworks destekli olmayan oyunları almak istemeyen yeni bir oyuncu kitlesi oluştu. Daha pahalı olsa da Steam’den oyun alan hatırı sayılır bir kesim var. Ve, belki çok kısa bir süre içerisinde perakende PC oyun satışlarının önemli bir kısmı Steam’e kayacak.

Merak ediyorum; Amerika’da şöyle bir şey konuşuluyor mudur? “Zamanında babam Valve’nin yarı hissesini satın alacakmış, amcam engel olmuş ona. Lan şimdi paraya para demezdik” 😛

1 Yorum

  1. CodeMachine

    sırf steam de yok diye pes 2011 i almadım. Gidip perakende alıp her oyunu açacağımda dvd takacağıma, yada kurulumlarda key gireceğime alırım mis gibi steam den ne dvd derdi ne key derdi. Açınca steam i bütün oyunlar önümde istediğine tıkla oyna…

Bir cevap yazın