StarCraft II: Wings of Liberty İnceleme

Özgürlüğün Kanatları

Öyle sanıyorum ki, artık herkes StarCraft II’nin hikaye bağlamında bir üçleme olacağını ve Wings of Liberty’nin de bu üçlemenin Terran’lara odaklanan ilk parçası olduğunu biliyor. Kısacası Wings of Liberty’nin tek kişilik senaryosunun büyük bir kısmında Terran’ları kontrol ediyoruz (sürprizi bozmak gibi olmasın ama hikayenin ufak bir bölümünde Protoss’ları da kontrol etme şansını yakalıyoruz).

StarCraft 2 Sarah Kerrigan

Kerrigan'ın başına gelenleri de öğreneceğiz...

StarCraft II: Wings of Liberty, bizleri Brood War’da yaşananların dört yıl sonrasına götürüyor. Zerg’lerin Char’a çekilerek ortadan kaybolması Protoss’ları pasif rol almaya itmiş; Dominyon ise bir kez daha Koprulu sektöründe tek egemen Terran gücü haline gelmiştir. Bir zamanların savaş kahramanı mareşal Jim Raynor ise, Dominyon’un katı hegemonyasını kırmak adına bir özgürlük savaşçısına dönüşmüş ve eski “dostu” İmparator Arcturus Mengsk tarafından çocuk katili bir terörist olarak ilan edilmiştir. Ne var ki Zerg’ler de uzun süre suskun kalmaya niyetli değildir ve ani saldırılarla Dominyon’u birçok Terran sisteminden geri çekilmeye zorlarlar. Jim Raynor’ın Terran kolonilerini Dominyon baskısından kurtarmak adına giriştiği bu özgürlük mücadelesi, kısa süre içerisinde kadim bir kehanetin izinde tüm evrenin kaderiyle kesişecektir…

Wings of Liberty, özünde bir devam hikayesi olsa da seriyle yeni tanışacak oyuncuları kısa sürede hikayenin içine çekecek öğeler de barındırıyor elbette. Bu her şeyden önce bir Blizzard oyunu ve sanırım Blizzard’ın hikaye anlatımı ve sunumundaki üstün başarısının oyunlarla alakası olmayan insanları bile etkileyebileceğini uzun uzun anlatmamıza gerek yok. Zaten oyun daha kurulurken anlatılmaya başlanan destansı StarCraft hikayesi saniyeler içinde etkisi altına almayı başarıyor bizleri.

StarCraft 2 Tychus Findlay

Wings of Liberty'de Raynor'ın eski dostu Tychus'la da tanışma fırsatı yakalıyoruz.

Tek kişilik senaryo, oynanış olarak gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunlarının geleneksel mekaniklerinden fazla uzaklaşmıyor. En nihayetinde bu hala bir StarCraft oyunu ve ana amacımız yine mineral ve gaz kaynaklarıyla haşır neşir olarak düşmanı okşayacak güçlü bir ordu yaratmak. Bu bağlamda oyunun kontrollerine, arabirimine, kamera açısına ve hatta artistik dizaynına bile dokunulmamış. Ancak Blizzard, geleneksel mekanikleri bozmadan oyuna modern strateji oyunlarının dinamizmini katmayı da ihmal etmemiş.

Bu dinamizm kendini ilk olarak görev tasarımlarında gösteriyor. Genellikle tek bir ana görevden ziyade haritanın çeşitli yerlerinde bizi bekleyen çeşitli ekstra görevlerle karşılaşıyoruz. Yapılması zorunlu olmayan bu görevler oyunun zorluk derecesini hatırı sayılır ölçüde artırıyor olsa da genellikle ana görevimize oldukça faydaları dokunuyor. Ayrıca oyunun bu şekilde çok daha derin bir taktiksel boyut kazandığı da şüphe götürmez. Kaldı ki bir hayli geliştirimiş yapay zeka ve dengelenmiş zorluk dereceleri sayesinde tam dişimize göre adrenalin dozu yüksek bir kapışma için fazla uğraşmamız gerekmiyor.

26 Yorum

 1. i0z

  Starcraft gibi strateji oyunlarını beğenmeyen insanlar bugün tarayıcılarda strateji oynuyorlar.

  farmville gibi “boş adam” oyununda insanlar günlerini öldürüyorlar.

  Biz starcraft ile belki 7 saat süren oyunlar oynadık, sabahladık, kaydedip sonradan devam etmek istemedik.

  dünyadaki oyun kültürüne bu kadar etki eden pek az oyun vardır. Starcraft en azından bu yönüyle bile dünyayı etkilemiştir.

  Sadece bilimkurgu filmlerde izlenen araçlar bugün elimizde. Eksik kalan uçan arabalar vs ışınlanma ama bkalım oyunlarda yer alan ütopik araçlar ne zaman hayatımıza girecek? bir “space marine” çok uzak değil. askeri açıdan değilsede ortopedik ürünleri mevcut.

 2. Ziyaretçi

  95 iyiymiş ya.Yeni başladım ben de ama daha pek bir olayını göremedim açıkçası (diğer rtslerden farklı olarak).İlk oyunun senaryosunu falan biliyorum,temelde dow çakması olsa da iyi kurgulanmış gerçekten,bu oyun da öyledir gibi.Bakalım artık.

 3. Ziyaretçi

  Muhteşem bir inceleme olmuş ellerinize sağlık. Türk yabancı okuduğum en iyi inceleme gerçekten. Çok çarpıcı noktalara değinmişsiniz (üniforma falan). Oyunu çıktığı gün aldım ve bir solukta bitirdim. İşten fırsat buldukça battlenetten oynamaya çalışacağım artık (ne yazık ki izinim dün bitti). gerçekten parmın karşılığını son kuruşuna kadar aldım.

  Bu arada dow çakması derken ne denmek istediğini anlamadım. Dawn of War StarCraft’tan çok çok daha yeni bir oyun. Bugün ne kadar rts oyunu varsa hepsi starcraft’tan mutlaka birşeyler almıştır.

 4. ziyaratör

  SC2 yi beklerken yaş 30 oldu, (genç arkadaşlar alınmasın ama) sc2 nin eski oyuncuları şimdi biraz kelli felli adamlar oldular, o zamanlarda sc nin yaratmış oldugu etkiyi yeni neslin anlamasını beklemek pek mantıklı olmayacaktır. 

  o yüzden yeni neslin bu oyunda ne var ki işte sıradan vs demesine çok sinirlenmemeye çalışıyorum.

   

  oyunla alakalı söyleyecegim tek şey; efsanenin devamı çok başarılı olmuş. Evet grafikler daha başarılı olabilirdi ancak dediğim gibi, şu an işinde gücünde olan erişkinlerin kaçının evinde son sistem oyun makinesi var? 

 5. Ekrem

  “”Ancak senaryo yalnızca Terran’lara odaklandığı için Zerg ve Protoss’lara gelen yeni birimleri tecrübe etme şansımız oldukça kısıtlı kalıyor…”” Demişsiniz.  :/

  Fakat senaryo da once terran sınıfını bitirmemiz gerekiyor.Bitirince sırasıyla protoss ve zerg sınıflarının senaryolarını oynayabiliyoruz..İlk oyunda da boyleydi.. Bilgilerinize …

 6. hotmetal

  bu oyunu bitirdik, oyun sonderece basit ve son zamanların en iğrenç strateji oyunu olduğunu söylilebilirim…. 

   

  bunu söyliyen,

  command end conquer serilerini,

  ground control serilerini (ki dünyanın en iyi grafiklerine sahiptir),

  homevorld serilerini,

  dune 2000 ve sonranını oynamış….

 7. Üzeyir Hoplatan

  2 oyunu da oynamış biri olarak söylüyorum ki , 1. oyundaki gibi bir durum 2. oyunda yok. Wings of Liberty’nin kelimesinin anlamı da zaten terranlarla çelişiyor. Lütfen oyunu oynamadan ve bilmeden atıp tutmayın.

 8. hotmetal

  bu oyunu bitirdik, oyun sonderece basit ve son zamanların en iğrenç strateji oyunu olduğunu söylilebilirim…. 

   

  bunu söyliyen,

  command end conquer serilerini,

  ground control serilerini (ki dünyanın en iyi grafiklerine sahiptir),

  homevorld serilerini,

  dune 2000 ve sonranını oynamış…. 

   

  dawn of war serisini unutmuyalım,
  kişisel düşüncemdir….

  • ziyaratör

   ground control 2 2004 yazında çıkmış bir oyun ve sen kalkmış dünyanın en iyi grafiklerine sahip diyorsun. Yani sana göre son 6 yıldır strateji oyunları  sektöründe grafiksel anlamda bir iyileşme yok? Birde bu arkadaş sc2 ye iğrenç diyor…

   sc2 nin iki günde 1.5 milyon orjinal kopya satması da iğrenç oldugunu kanıtlıyor zaten 😀

 9. Ziyaretçi

  lafa bak son zamanların en iğrenç strateji oyunu imiş.

  Sen ilk önce yazı yazmasını öğren sonra artistlik yap

  söyliyen değil söyleyen olacak…

  bir de altına sıralamış oyunları kendini yetkin gösterme çabaları…

 10. Diablotical

  Blizzard oyunlarını oynamak,oyunlarından zevk almak ve profesyonel oynayabilmek üst düzey analitik zeka ister @hotmetal. Oyunu bitirmek oyun için yeterli olduğun anlamını vermez. Yazdığın diğer oyunları bitirmek ve/veya oynamış olmakda seni rts oyunlarda uzman yapmaz. Tahminim zekanın yettiğince bişiler yapmaya çalışıp öyle yada böyle kolay seviyede oyunu bitirip bu yazıyı ,düşük seviye zekan ile zevk alamadığın Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi strateji oyununn devamı olan bir oyunu ,kötülemiş ve yazmışsın.12 yıllık bir çalışmanın ürünü olan oyunu her sene bir seri çıkarıp rezil olan yazdığın oyunların devam oyunu değil. Yazık farklı olma yetkin olma çabaları.

 11. SlowMan

  Görevlerin bizi hızlı olmaya zorlaması dışında oyun gayet başarılı olmuş nerdeyse tüm görevlerde hızlı olmamız için bi sebep bulmuş blizz de ki abiler. Yinede oynaması keyifli.

  Tosh ın voodoo büyüsünde koptum 😀

 12. Ziyaretçi

  Slowman spoylır vermişsin xD şaka şaka.10. görevde falanım evet bazılarında bi hızlılık var da çok değil gibi.normalde oynuyorum ama hard’da olabilirmiş ama kasamam ya yorgunum zaten.hemen tip vereyim.reaperlar protossa karşı çok ezik olsada zerg’e karşı kullanışlılar,ama kontrolleri zor tabi,marinelerle birlikte kullanmak falan saçma oluyor.vur-kaç yapmak ve özellikle research point toplamak için kullanıyorum,inanılmaz rahat oluyor.rp atlamak çok büyük eşşeklik zaten.

  yazarın notu : raynor karizmana edeyim,2dk rahat ol ya.oyunu oynayan her kız mutlaka yazar bu adama,ben zor tutuyorum yazmamak için öyle diyeyin.ama tabiki kerrigan ♥ ölümüm onun elinden olsun ya.

  spoiler alert

  zeratul’un dönüşü harika oldu.ilk görevini yaptım gayet güzel.bakalım senaryo çok helecanlı oliyur daaa.

 13. i0z

  @hotmetal 

  en iyi grafikler bir oyunu iyi yapmaz.  sadece görsel yapar.

  sen bu oyunların ömürleri hakkında da bilgi ver bize. 1 yıl kaldılarmı piyasada ?

  beğenmeyebilirsin ama en azından 12 yıl boyunca dünyanın her tarafında oynanmış bir Starcraft’ tan bahsediyoruz. 12 yıl oynanan başka kaç oyun var? freecel solitaire mario tetris vb.

   

 14. Ziyaretçi

  e ama çok olmadı yani.olmadı.oyun bitti ve mutsuzum.daha iyi bir final bekliyordum.şaşırmadık yani beklenenler oldu.ayrıyetten çok döndü konu,spoylır vermeyeyim ama devrim için yola çıktık karıya kıza takıldık ne iş

 15. Ziyaretçi

  Herkes Terranların biraz güçlü olduğunu yazıyor. Ama birimleri etkin olarak kullanmayı öğrendikten sonra oyun gerçekten inanılmaz dengeli.

  terranların vikingi protossun void rayini yerken stalker’larla vikinglere karşı counter yapabilmek zealotları etkin olarak kullanabilmek upgrade ettikten sonra.

  Neyse 😛 İnceleme şahane. Bir de guide yapsanız ya. :p

 16. Ziyaretçi

  Super Bir anlatım olmus su an yerimde zor duruyorum hemen gidip almam lazım oyle bı anlatmıssın Starcraft ı cafelerde 4-5 arkadas oynadıgımız gunler geldı aklıma.Neyse aklıma takılan butun cevapları aldım sımdı gerıye oyunu almak kaldı kolay gelsın …….

 17. Ziyaretçi

  Hotmetal kısacası nOOb olduğunu herkese belli etmişsin 12 yıldan beri bu oyunu bekleyen bir insan seline Son zamanların en iğrenç RTS oyunu diyebiliyosan sana sadece yuhh diyorum Kİ bu oyunun yıllardan beri(Starcraft 1)profesional oyuncu yetiştirdiğini söylemek isterim.En sağlam Turnuvalarda yıllardan beri modası geçmeyen bir oyuna böle tanımlamak gerçekten üzdü.Birçok oyun firmasının Türkiye’yi işte sen ve senin gibi arkadaşlar yüzünden ciddeye almıyor.Daha fazla yorum yapmaya gerek yok zaten

 18. Ziyaretçi

  Arkadaşlar 3 4 gün kadar  önce yükledim bitirdim görevleri yalnız çabuk bitti.

  ilk oyunundaki gibi singleplayere bölümü yokmu harita kurup  3 lü 5 li 8 li 4 lü savaşabileceğimiz bölümü yokmu denemediğim tıklamadığım yer kalmadı bö söleseniz sadece bu görevlerden ibaretmi  ????

 19. Uğur Yurtsever

  Play Versus A.I seçeneğiyle yapay zekaya karşı oynayabilirsiniz. Ayrıca her ırk için gittikçe zorlaşan ve ustalık gerektiren özel görevler (challanges) de mevcut.

  Oyunda LAN seçeneği yok ancak arkadaşlarınızla birlikte Battle.Net üzerinden lagsız ve akıcı maçlar yapmanız da mümkün. 🙂

 20. Zealot

  @hotmetal 1- Command “end” Conquer ne kardeşim.
  2-En iyi grafiklere sahip mi kafayımı
  Yediniz Aptal Bir Çocuğun Kendisini
  Oyun Uzmanı Olarak Tanıtması Helall..
  3-Türkiye Senin Gibi Oyuncular Yüzünden
  Oyun Kervanını Yükseltemiyor Şerefsiz.

Bir cevap yazın