StarCraft II: Heart of the Swarm’dan İlk Detaylar Yolda

Blizzard, StarCraft II üçlemesinin ikinci parçasının üzerindeki sis perdesini önümüzdeki ay kaldırıyor.

Blizzard’ı StarCraft II’nin hikayesini üçe böldüğü için eleştiriyor olabilirsiniz.Ancak şu da bir gerçek ki; Blizzard’ın StarCraft II için düşündüğü bu üçleme formülü, firmanın “yeşile” olan düşkünlüğünden çok.hikayenin her bir parçasında oyunculara farklı tatlar yaşatmak istemesinin bir sonucuydu. Zira üçlemenin Kerrigan ve Zerg imparatorluğunu konu edinecek ikinci parçası Heart of the Swarm, RPG öğelerine; Zeratul’a ve galaksiden silinmekle burun buruna kalan Protoss ırkına odaklanacak son parçası Legacy of the Void ise, farklı Protoss kabilelerini içine alacak derin diplomatik öğelere sahip olacak. Kaldı ki Blizzard’dan gelen açıklamalara bakacak olursak, her iki senaryo paketi da tam sürüm oyun yerine genişleme paketi olarak fiyatlandırılacak.

Ne var ki; geçtiğimiz Kasım ayında Texas’ta düzenlenen GDC Online’da konuşan proje direktörü Greg Canessa, StarCraft II için yayınlanacak ilk genişleme paketi olacak Heart of the Swarm’u 2012’den önce raflarda göremeyeceğimizi açıklamıştı. Fakat görünüşe bakılırsa oyunun neye benzeyeceğini öğrenmek için fazla beklememiz gerekmeyecek. Zira Blizzard, Heart of the Swarm’un tek kişilik senaryosundan bir bölümü Mayıs ayında basına göstereceklerini açıkladı.

Çoklu oyuncu modlarında ise şimdilik bir değişiklik yapılmış değil. Yani bu konuda bir şeyler duymak için henüz çok erken. Ancak bildiğimiz kadarıyla Heart of the Swarm, hakemlere daha fazla yetki getirirken Wings of Liberty’den farklı ladder‘lara sahip olacak.

Heart of the Swarm’dan gelecek detayları merakla bekliyoruz.

StarCraft II Heart of the Swarm

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

  blizz twist diye bin yıllık holivud klişesini soktu ya bu oyuna,artık senaryo menaryo vız.hep bi klişelik vardı sc de ama bu kadar da olmaz hacı.bari warcraft gibi tamamen geyiğe vurmasalar olayı.

 2. lazboy

  iyi bir oyun deyil kac yil milleti bekleti bastan savma bir oyun motoru bastan savma detaylar sallama bir oyunla insanlarin karsisina cikti bu oyun güzel diyen oyundan anlamiyor bence

 3. i0z

  @lazyboy Dünyada hangi oyun 13 yıldır turnıvalarda oynanıyor ? Sen beğenmiyor olabilirsin. Ama demekki milyonlarca insanın bi bildiği var.

  Sen kendi sevdiğin oyuna bak. neden sevmediğin oyuna yorum yapıyorsun ?

 4. Bone

  İlk genişleme paketi değil ki bu. İkinci campaign kendileri. Oyunun campaign süresi 3 ile çarpılıp, oyun adedi olarak da o yüzden 3’e bölünmüştü.

  İyi bir oyun değil demek için bunu hiç oynamamak lazım. Gameplay olarak ilk Starcraft kadar iyi. SC oyuncularının istediği de oydu. Oyun motoru oldukça sağlam, mod potansiyeli, deneyimli modderları bile şaşırtıyor. Buna rağmen “bu oyunu seven oyundan hiç anlamıyordur” demek trajik bir düşünce olmuş.

 5. Uğur Yurtsever

  Heart of the Swarm ve Legacy of the Void resmi basın bültenlerinde de genişleme paketi olarak geçiyor.Kaldı ki oyun endüstrisinde orijinal oyunu yeni bir hikaye ve yeni oynanış mekanikleri ile genişleten ve büyüten ürünlere ticari olarak “genişleme paketi” adı veriliyor. Aslına bakarsanız Heart of the Swarm, ikinci campaign de değil. Üçleme olarak tasarlanmış StarCraft II, hikayesinin ikinci bölümü. Yani ilk oyunun tasarım mantığından farklı bir durum söz konusu. Haberimizde bunu vurgulamıştık. Sanırım dikkatinizden kaçtı. 🙂

  Heart of the Swarm, tek kişilik oyun moduna olduğu kadar çoklu oyuncu modlarına da yeni içerikler getirecek.

 6. Elanorth

  Bence Blizz yine yapıcağını yapıp bizi çok şaşırtıcağa benziyor. zaten SCII nin başarısı inanılmazdı.Oyun mekaniği olsun grafikler olsun bir strateji oyununa göre çok yüksek bir noktada.ekonomi tabanlı bi strateji olmasına ramen ünitelerin kendilerine özel yetenekleri ve her ırk ın birbirinden deyişik oyun stilleriyle gerçekten fark yaratıyor.
  Sabırsızlıkla bekliyorum acaba yeni üniteler yeni senaryo nasıl gelişicek…

Bir cevap yazın