StarCraft 2: Wings of Liberty Ülkemizde Neden Pahalı?

Son günlerde çığ gibi büyüyen tepkilere Aral İthalat, yeni bir yanıtla karşılık veriyor.

Neredeyse 10 yıldır beklediğimiz StarCraft II’nin 26 Temmuz’da üç şehirde toplam beş mağazada yapılacak gece açılışlarıyla satılmaya başlanacağını duyurmuştuk sizlere. Ancak bu güzel haber, bir takım tepkileri de beraberinde getirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi bu tepkiler, oyunun Türkiye satış fiyatlarına yönelikti ve birçok oyunsever StarCraft II: Wings of Liberty’nin standart paketi için 140 TL, koleksiyon paketi için 200 TL olarak belirlenmiş perakande satış fiyatının çok yüksek olduğunu düşünüyordu.

“Yurt dışından daha ucuza getirtirim, şuradan sipariş ederim bu kadar kar ederim, Torrent’ten çöreklenirim hiç para vermem, paramı saklar DirectX 16 destekli GeForce 890GTX  yerine Super Ultra GTFO modelini alırım daha iyi hem Crysis’te 0.758 fps daha yüksek veriyomuş…” gibi yorumların arasında Activision Blizzard oyunlarının Türkiye dağıtımcısı Aral Game, oyunun raflarla buluşmasını takiben yeni bir açıklama daha yaptı.

8 Nisan 2010 tarihinde Activision Blizzard tarafından yayınlanan ve bizim de tüm basın ve müşterilerimizle paylaşmış olduğumuz Starcraft 2 oyununa ait fiyatlandırma ile ilgili olarak konunun dinamiklerini ve fiyatlandırma şartlarını bilmeyen kişilerce kasıtlı veya kasıtsız olarak firmamız hakkında maalesef hiçte hak etmediğimiz olumsuz görüşler ileri sürülmektedir.

 

Bilindiği gibi Starcraft 2 oyunu da dahil olmak üzere, tüm oyunlar ve hatta her türlü ürün, çeşitli bölge ve ülkelerde vergilendirme sistemleri, perakendeci kar oranları, satış adetleri, ülke riskleri, üreticilerin pazar stratejileri, vb. sebeplerle farklı fiyatlarda satılmaktadır. Genelde aynı oyun Amerika’da farklı, Avrupa’da farklı, Uzakdoğu’da farklı, Ortadoğu’da farklı, Rusya’da farklı, Türkiye’de farklı fiyatlarla piyasalara sürülmektedir. Maalesef ülkemiz çin yapılan fiyatlandırmalarda genel olarak üretici firmalar zaten en yüksek fiyat grubu olan Avrupa fiyatlarını baz olarak almakta ve bunun üzerine ülkemize özel vergilendirme ve ekstra maliyetler devreye girmektedir. Birçok ekstra maliyeti firmamız kendi karşılamasına rağmen Starcraft 2 oyununu perakende noktalarımızda ancak ortalama tavsiye edilen 140 TL’lik fiyatla satışa sunabilmekteyiz.

 

Bu oyunla ilgili üretici firma bir sübvansiyon da yapmadığı için kendi kar marjımızdan olan sübvansiyonumuz ancak bu kadarına izin vermektedir. Ayrıca hiçbir yerde oyun yazılımına uygulanmayan ÖTV gibi ekstra vergi yüklerinin kaldırılması konusunda da ilgili kurumlardan maalesef bugüne kadar hiçbir netice alamadık. Bu zor şartlara rağmen Starcraft 2 oyununu dünya ile aynı anda tüketicilerimizin beğenisine sunmayı başardık. Bütün bu açıklamaların ışığı altında bizleri anlayışla karşılayacağınıza ve hakkımızda kasıtlı olarak çıkarılan olumsuz kampanyalara itibar göstermeyeceğinize olan inancımız tamdır.

 

Saygılarımızla

29 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Aral, Starcraft 2 için özel bir fiyat politikası uyguladı mı bilmiyorum ama Activision-Blizzard oyunlarının Türkiye’de pahalı satıldığını biliyoruz. Aral’ın fiyatlarla oynama şansı fazla yok bunu da biliyoruz. Starcraft 2’de de Activision-Blizzard normalde olduğundan biraz kazık bile yollamış olabilir kopyaları. Sonuçta Türkiye’de satılacak taş çatlasın 2-3 bin yasal kopya oyun Bobby Kotick’in bir günlük masrafını zor karşılar 😀

  Asıl anlamadığım Aral’ın neden açıklamada shopto.net’in reklamını yaptığı, bilinçaltımıza bir gönderme mi var yoksa 😛

 2. Taner Özsoy

  1 hafta sonra %100 sorunsuz RUS keylerini 30/40 TL’den almaya başlarız. Artık çoğu kişinin gözü açık. Kazıklayamazlar kolay kolay. Aral bu fiyattan satacam diye uğraşsın dursun…

 3. Tuğbay Şahin

  Ben coktan pre order la 31 paund a aldım. 2 hafta ıcındede gelmesını beklıyorum. Kım ne yapar tam bılmıyorum ama bu duruma bı care bulmamız lazım.Yoksa daha cok kan kaybeder bu sekor.Kımse kusurada bakmasın 31 paund bı yanda 140 lira dıger yanda… 

 4. Ziyaretçi

  Arkadaslar Blizzard’in Collector surumu icin belirledigi fiyat $100. Eger ozel bir indirim uygulayan yoksa bundan daha ucuza bulamazsiniz. shopto.net te de indirim filan uygulandigi yok blizzardin belirledigi fiyatlardan satiliyor urun. Bu fiyat da yaklasik 160TL e denk gelirken aral nasil 200TL olarak satiyor bu urunu anlayabilmis degilim. Eger gercekten vergiler soz konusu ise (bu vergi masalida eskimeye basladi artik) bu ulkede orjinal oyun satmaya kasmasin kimse. Yurtdisindan getirtmek yada steam gibi sistemlerden edinmek cok daha karlidir ve kullanicilari bu sistemlerden haberdar etmek gerek cunku turkiyede hala cogu kimse aral fiyatlari yuzunden orjinal oyunlari cok pahali oldugunu saniyor.

 5. hdoguc

  fiyatlar bukadar yüksek olursa büyük bi kesim korsana yönelicektir.Büyük yatırımlar büyük emekler verilerek yapılan oyunların bukadar yüksek fiyatlarla satılması çok normal ama kullanıcıyıda düşünmeleri gerekir.Asgari ücretin 575 TL olduğu bi ülkede yaşıyoruz Türkiyede kaç kişi bu oyuna bukadar para sayar zamanla görücez..

 6. x_x

  Oyunlar neden tr de pahalı arkadaşlar torrentten indiririm para vermem diyorlar işte neden pahalı olduğu açık deilmi kendisine saygı duymayan aç gözlü insanlara firmalar neden saygı duysunki az bile yapıyor …

 7. Volkan ERKILINÇ

  Sanki bu ülkede arabalar ucuz,bilgisayarlar ucuz,yazılımlar ucuz,tüketici elektroniği ucuz(ceptel,fotomakinası,plazmatv vsvs..)

  Yaw bu ülkede abuk vergiler yüzünden herşey pahalı zaten oyun neden daha ucuz olsun ki..

 8. Hebele

  140 TL ne demek ya.. en kral ps3 oyunu 120 tl yi aşmayan ülkede sen gidipte pc oyununu zaten meşhur, benden alacak saflar ya da koleksiyoncular alır dersen 140 tl ye, tabiki adam internetten indirir. Zaten sadece ismi olan bi oyun olacak demolarından başka bişeyin ii olacağını sanmıyorum 5 yıldır blizzardı tanıdıysam.. hayatta da vermem okadar para.. 20 yıl önce müzik cdlerinin orjinallerini 20-30 milyona satan kazıkçı zihniyetin mp3 le tersten gördüğü dünyalarından ders alamayan insanlar günü kurtarmaya çalışmaya insanları kazıklamaya devam ede dursunlar.. yemezler..

 9. Erasmus

  İyi Günler

  Sevgili arkadaşlar, bu oyun yurt dışındaki gibi 90 TL olsaydı, siz bu oyunu yine orjinal almayacaktınız. Artık gerçeği kabul edin. Ayrıca, Biraz beklerseniz, zaten fiyatı düşecektir.

   

 10. Selo

  @ x_x

  Tamam bana uyar ben yine torrent’ten çöreklenirim hiç para vermem.

  Bu arada bilginiz olsun diye söylüyorum bilgisayarımda 7 adet oyun var hepsi orjinal. En son aldığım oyunda Bad Company 2’dir. Steam üzerinden 75 liraya aldım.Kuruşu kuruşuna helal olsun o para. Ancak, bir oyun için 140 lira çok fazla. Burada “kendisine saygı duymayan aç gözlü” olan  biz değil, firma.

 11. Ziyaretçi

  selo haklı lan.140 ne ya 140 ne?belirteyim 60tlye key satılıyor,torrentten indirip bakacam,strateji oyunlarda multiplayer oynamayı pek sevmem (çok emek istiyor,yetenekten çok tecrübeye bakıyor,100saat veremem bir oyuna) çok beğenirsem alırım key’imi oynarım.

 12. Erasmus

  İyi Günler

  Aklıma takılan bazı sorular var? Bunların cevabını alabilirsek, sanırım konuda tam olarak aydınlanmış olacak.

  1.  Aral İthalat Türkiye’ de yıl bazında (örneğin 2009) kaç oyun satıyor?

  2. Eskilerin deyimiyle, sürümden kazanmak dediğimiz durumun gerçekleşmesi için bir oyunun  satış rakamı olarak kaç rakamını yakalaması gereklidir? Bu bizim için önemli, çünkü fiyatların düşmesi ancak bu durumda geçerli oluyor.

  Bu soruların cevaplanması için site yönetimi de yardımcı olursa, daha net bir görüşe sahip olabiliriz.

 13. Volkan ERKILINÇ

  Oyunda diyecek tek lafım yok mükkemmel…Ama çift çekirdek 2.8 ghz işlemci li 2 gb ram li bilgisayarımı kasım kasım kastı 🙂 O yüzden adam gibi ekran kartı alana kadar oynamıyacam oyunu 🙂

Bir cevap yazın