StarCraft 2 3D Desteğine Kavuştu

Yeni güncellemede hayati önem taşıyan birçok değişiklik de var.

StarCraft II‘nin sonradan yayınlanacak bir güncellemeyle Nvidia’nın 3D Vision teknolojisine destek vereceğini biliyorduk. Blizzard, nihayet bugün yayınladığı büyük güncellemeyle oyuna 3D desteğini ekledi. Ne yazık ki bu deneyimi şimdilik sizler için test edemiyoruz. Tabii elinizde 3D destekli bir monitör, 3D Vision teknolojisine destek veren güçlü bir GeForce ekran kartı ve stereoskopik 3D Vision gözlüğü varsa deneyimlerinizi bizimle paylaşmakta özgürsünüz.

3D desteğini bir kenara bırakırsak bu güncellemenin en önemli yanı, StarCraft II hayranlarının uzun süredir beklediği bir takım değişikliklerin de yapılmış olması. Bunlardan özellikle oyunun mekaniklerini etkileyecek olanlarını şöyle sıralayabiliriz.

Protoss

 • Zealot çıkarma süresi 33’ten 38 saniyeye çıktı.
 • Warp Gate cooldown’ı 23’ten 28’e yükseltildi.

Terran

 • Battlecruiser’ların yerdeki hedeflere verdiği zarar 10’dan 8’e düştü.
 • Bunker inşa etme süresi 30’dan 35’e çıktı.
 • Reaper eğitme süresi 40’dan 45’e yükseldi.
 • Siege Tank hasarı 50’den 35’e (+15 zırhlı) düştü.
 • Siege Tank’ın upgrade ile eklenen ekstra hasarıysa 5’ten 3’e (+2 zırhlı) düşürüldü.

Zerg:

 • Ultralisk’in Ram yeteneği kaldırıldı. Ultraliskler artık binalara normal saldırılar yapacak.
 • Ultralisk hasarıysa 15 (+25 zırhlı)’den 15 (+20 zırhlı)’ya düşürüldü.

Kısacası artık Zealot rush ve Reaper üretip düşman toplayıcılarını patlatma gibi oyunun erken bölümlerinde çok etkili olan taktikler büyük yara alıyor. Bununla birlikte Protoss’un en temel birimi olan Zealot’un eğitim süresinin yükseltilmesi, erken bir Zergling rush veya Marine rush taktiğine karşı nasıl sonuç verecek gerçekten merak ediyorum.

Bu güncellemeyle birlikte oyunun menü ve arabirimine de güzel eklemeler yapılmış, birçok hata kapatılmış ve oyunun muhteşem editörü birkaç adım daha ileri götürülmüş. Şimdiden yüzlerce muhteşem oyun moduna kavuşmuş StarCraft II için Türk oyunseverlerden farklı tarzlarda modlar bekliyoruz.

Aiur’da görüşürüz kardeşlerim. En taro Tassadar

9 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Bu sözlerden oyunu malum yollardan elde ettiğinizi anlıyorum. 😛 Zira StarCraft II, gerek çoklu oyuncu olarak, gerekse çıkacak genişleme paketleriyle gerekse de fan yapımı muhteşem modlar sayesinde muhtemelen daha bir 10 yıl daha büyük bir zevkle oynanacak. Eh Blizz de oyunu orijinal olarak satın alan müşterilerini düşünerek uzun vadeli bir güncelleme ve genişleme periyodu tasarlıyor ki son derece haklılar. 🙂

 2. levis

  Evet oyunu malum yollardan aldım çünkü lan desteği olmayan bir oyunun benim için bir anlamı yok. Ben evime kasalarını alıp gelmiş 2-3 arkadaşımla birlikte oynıyamayacağıma göre orijinal olarak almanın hiç gereği yok.

 3. Soner

  Merhaba. Bende Acer 24″ 3D Monitör ve nVidia 3D Vision gözlük var. 3D Gereksiz bişey diyen arkadaşlar hiç denemedikleri için öyle düşünebilirler. Ama bir kere deneyip kullandıktan sonra birdaha vazgeçilmez oluyor. Starcraft orjinal sahibiyim. Düne kadar 3D Vision gerçekten desteklemiyordu. 3D ile açınca bi acayip oluyodu görüntü. Bu haberi okuduğuma gerçekten çok sevindim. Bu akşam eve gider gitmez ilk işim Starcraft’ı açıp updatelerini yapmak. 3D SC2 Gerçekten çok güzel olacak 🙂

 4. Ziyaretçi

  kac yıl bu oyun icinmi bekleti insanlar oyunda gercekcilik sıfır tarhiten kalmis oyunlar gibi bide yuksek sistem istiyor neyine guvenerek yuksek sistem istiyor onu anlamis diylim igrenc bir oyun sildim

Bir cevap yazın