Star Wars: The Old Republic İnceleme

Uzun Zaman Önce, Çok Uzak Bir Galakside…

Star Wars: The Old Republic serüvenimize adım atmadan önce mücadelenin hangi tarafında yer almak istediğimizi seçmemiz gerekiyor doğal olarak. Gücün her şey demek olduğu; sadece en kuvvetlilerin ayakta durabildiği sert ve acımasız Sith İmparatorluğu mu? Yoksa farklı dünyaların, ırkların ve oluşumların çatışmalarla dolu kaotik çıkarlarını 20,000 yıllık dogmatik bir demokrasi anlayışıyla uzlaştırmaya çalışan Galaktik Cumhuriyet mi? Kritik bir tercih kuşkusuz. Ancak Star Wars evreniyle ucundan da olsa ilgiliyseniz karar vermeniz çok zor olmasa gerek. Kaldı ki bu, SWTOR deneyiminiz boyunca karşılaşacağınız en kolay seçim. Ciddiyim…

Darth Maul? Yoo, büyük büyük büyük büyük dedesi...

Her iki tarafta da farklı yeteneklere ve çok farklı oynanış tarzlarına sahip dörder sınıf bekliyor bizleri. İmparatorluk tarafına geçip bolca ışın kılıcı sallamak ve Güç’ün karanlık yanlarını keşfetmek isteyenler, Sith Warrior veya Sith Inquisitor seçebilir. Boba Fett gibi kusursuz bir ödül avcısı yaratmak için Bounty Hunter; İmparatorluk’un bütün sürpriz saldırılarının, büyük ihanetlerinin ve entrikalarının ardındaki gizli güç ile tanışmak istiyorsak da bir Imperial Agent olmayı tercih edebiliriz. Cumhuriyet saflarına katılıp ışın kılıcı savurmak ve Güç’ün aydınlık tarafıyla haşır neşir olmak isteyenleri ise, Jedi Knight ve Jedi Consular sınıfları bekliyor. Öte yandan Han Solo-vari bir Smuggler veya Cumhuriyet’in elit askeri birliği Trooper’ların bir parçası olmak da mümkün. Ayrıca 10. Seviyeye ulaştıktan sonra her bir sınıfın farklı yetenekler ve dolayısıyla farklı oynanışlar sunan iki farklı uzmanlık sınıfına ayrıldığını da belirteyim. Yani kabaca sekizer sınıf var desek, çok da yanlış olmaz.

Irk seçimi ise, diğer birçok MMO’nun aksine SWTOR’da oynanış üzerinde herhangi bir etkiye sahip değil. İnsanların yanı sıra Twi’lek, Zabrak, Miraluka, Mirialan, Rattataki, Chiss, Cyborg ve safkan Sith gibi Star Wars hayranlarının aşina olduğu türler seçilebilir durumda. Bu türlerin kimi belli sınıflara özel, kimi de seçeceğimiz tarafa. Ancak görünüşleri ile kendilerine has birer sosyal yetenekleri dışında farkları yok. Anlaşılan BioWare, oyuna fazladan bir denge sorunu katmak yerine, türleri büyük oranda kozmetik birer tercihe indirgemeyi seçmiş. Ancak hiç değilse  bu  fırsattan yararlanıp oyuna daha fazla seçilebilir tür koysalarmış ya. Nautolan, Togruta, Iktotchi, Cerean… Bu konuda neden cimri davranılmış anlamadım açıkçası.

Kaldı ki BioWare’in karakterimizin görünüşünü belirlediğimiz kısımda da pek esnek davrandığı söylenemez. Seçebileceğimiz sadece dört farklı vücut tipi var mesela. Hatta yüz oluşturma kısmı da epey kısır. Saç, sakal, yüz çizgileri, yara izi, dövme veya göz rengi gibi çeşitli ayarlar olsa da, hepsi önceden belirlenmiş üç-beş farklı seçenek sunuyor ve hiçbirinde kendimiz bir şeyler oluşturamıyoruz. Karşımızda bir Aion veya City of Heroes yok anlayacağınız. Daha çok bolca Luke Skywalker klonu var. Yine de SWTOR’un bu anlamda piyasadaki diğer MMO’lardan daha zayıf olduğu söylenemez. Hatta karakterlerimiz de hiç fena görünmüyor. Özellikle de havalı giysilere ve silahlara kavuştuğunda. Ancak konu Star Wars olunca, insan daha sofistike seçenekler ve geniş bir özgürlük bekliyor haliyle.

Safkan bir Sith olmayı seçerseniz, sosyal yetenek olarak companion'ınızı tokatlayıp gözyaşlarına boğulmasını izleyebilirsiniz. Ah kıyamamaaaam!

Yine de SWTOR, bu minik düş kırıklıklarını unutturmak konusunda daha önce hiç görmediğimiz kadar aceleci davranıyor. Karakterimizi yaratıp, Star Wars evrenine attığımız ilk adım ile birlikte, daha önce bir MMO’da görmediğimiz türden derin, yoğun, anlamlı, inandırıcı, etkileyici, sürükleyici ve şaşırtıcı bir hikaye örgüsünün içine sürükleniveriyoruz. Üstelik seçebileceğimiz her bir sınıfın kendine ait, birbirlerinden tamamen farklı birer hikayesi var. Tam sekiz farklı sınıf ve sekiz farklı hikaye örgüsü… Daha da önemlisi; bu hikayelerin her biri, BioWare’in tek kişilik oyunlarında ortaya koyduğu muhteşem işçiliğin bir benzerini sunmayı başarıyor bizlere. En önemlisinden en sıradanına kadar tamamı büyük bir özenle seslendirilmiş harika diyaloglar, etkileyici ara sahneler, çok boyutlu karakterler, zorlu ahlaki seçimler ve dahası… Benzerini bırakın bir MMO’da görmeyi, ancak ve ancak bir BioWare oyununda tadabileceğimiz hikaye odaklı, yoğun bir deneyim sunuyor SWTOR. Karşımızda sekiz farklı KOTOR duruyor desem, inanın abartmış olmam.

Biri Revan mı dedi?

9 Yorum

 1. Reqvhio

  her şey müthiş tamam oynayabilirim diyorum 9 sayfayı okuduktan sonra ama şu satır headshot yemiş gibi hissetiriyor

  ”Önemli not: Star Wars: The Old Republic, 30 günlük oyun süresinin ardından aylık ödeme gerektirmektedir.”

 2. gouranga

  Bana headshot’ı “Angora Tavşanı Seven Şoförler Derneği” attı. 😀

  Bütün incelemeyi okuduktan sonra bunu çarpıcı bulmam dünyanın en yüzeysel adamı olduğumu kanıtlamaz, suçlamayı kabul etmiyorum (:

 3. Rhaim

  Birde RIFT için bir inceleme yapsak rica etsem. Thgtr olarak yılbaşında RIFT vs Swtor anketinde RIFT kazanmıştı sanırım 2011 en iyi online oyunu olarak. Şimdiden Teşekkürler.

  • Uğur Yurtsever

   Evet, aslında her iki oyunun da birbirine göre güçlü ve zayıf yanları var ve her ikisi de oldukça farklı odak noktalarına sahip. RIFT bir MMO olarak kusursuza yakın bir çıkış yapmıştı. Ancak SWTOR, şu an birçok yönden düzeltilmesi gereken çok ciddi eksiklere ve zayıf noktalara sahip. Birebir karşılaştırmak ne derece doğru olur bilemiyorum, ama her iki oyun da gerçekten muhteşem.

   Bu arada anasayfadaki login panelini kaldırdık. Zaten e-posta adresiniz ve isminiz yorum kısmında kayıtlı kalıyor. Yani hala kolayca yorum yapabiliyorsunuz. Avatar kısmı içinse gravatar kullanıyoruz. Dilerseniz kullandığınız eposta adresiyle gravatar.com’a birkaç saniyede üye olabilir ve kendinize istediğiniz gibi bir avatar belirleyebilirsiniz. Üstelik belirlediğniz bu avatar, gravatar kullanan diğer sitelerde de sizi takip ediyor otomatik olarak.

 4. mustafa

  İnceleme çok güzel olmuş teşekkürler. Ama anlattığınız gibi bir oyun WoW kaçkınlarının pek ilgisini çekmez gibi geldi bana 😛 İnşallah uzun ömürlü olur. Star Wars evrenini inek gibi iyice sağmaları lazım valla. Bir Battlefront 3 bir de Republic Commando 2 bekliyoruz artık. 😀

 5. Gökhan Esentepe

  Öncelikle şunu belirtmek isterimki bu güne kadar okuduğum en detaylı en sağlam en içerikli en güzel inceleme olmuş uğur bey ne diyelim elinize kolunuza parmaklarınıza sağlık. yeni bir swtor oyuncusu (yaklaşık bir ay ) eski bir starwars sever olarak incelemenize teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın