Star Wars: The Old Republic İnceleme

MMORPG’lerin, diğer bir deyişle devasa çevrimiçi rol yapma oyunlarının hastası olduğum söylenemez. Hatta piyasadaki birçok deneyimin tadına bakmış ve çok uzun süreler Ultima Online, Star Wars: Galaxies ve Age of Conan oynamış olsam da; genel olarak bu konuda çok katı bir takım ön yargılar beslediğimi de itiraf etmeliyim. Yanlış anlamayın. İnsanların kendilerini saatlerce aynı noktada “respawn” olup duran canavarları doğrayıp seviye atlamaya adamalarını veya düşecek iki parıltılı zırh parçasına çökebilme umuduyla memur gibi her gün belli bir saatte “raid” yapmak için toplanmalarını fazla sığ bir eğlence olarak görüyor değilim elbette. Hatta sekiz tane daha karakter açıp, benzer şeyleri tekrar, tekrar ve tekrar yapmaya da bir itirazım yok. Bu konuda snob bir bakış açısına sahip değilim yani. Lakin şu da bir gerçek ki; “devasa çevrimiçi rol yapma oyunu”, fazla iddialı bir tanımlama. Özellikle de yıllardır piyasanın kaymağını yiyen yapımların bile “rol yapma” kısmının içini dolduracak derinlikte bir hikaye örgüsüne sahip olmadığını ve yapacağımız yan görevi seçmek ya da seviye atlayınca bir takım kutucuklara tıklayıp karakterimizi geliştirmek gibi sıradan tercihlerden fazlasını sunamadığını düşünürsek.

Baldur’s Gate’den Neverwinter Nights’a, Star Wars: Knights of the Old Republic’ten Mass Effect’e kadar muhteşem hikayelerin ve unutulmaz tek kişilik deneyimlerin şampiyonu BioWare, 2008’de ilk MMORPG denemesi için bir kez daha Star Wars’un Eski Cumhuriyet’ine döneceğini duyurduğunda tarifi zor bir heyecan yaşadığımı itiraf etmeliyim. İşin ilginç yanı; bunun bir Star Wars hayranı ve hatta iflah olmaz bir “genişletilmiş evren” müdavimi olmamla da bir ilgisi yoktu. Devasa çevrimiçi rol yapma oyunlarının bugüne kadar hep geri plana attığı hikaye örgüsü ve anlamlı tercihlerle dolu rol yapma öğelerini zengin ve yenilikçi bir deneyimin gerçek parçası yapabilecek tek firma BioWare olabilirdi. Dahası BioWare ile dağıtımcısı EA de bu konuda epey iddialıydı, Her fırsatta Star Wars: The Old Republic’in MMORPG deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyacak oyun olduğu söyleniyordu. Hedef ise, World of Warcraft’ın pastasından koca bir ısırık alabilmekti tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi.

Yaklaşık dört yılın, ağızları açık bırakan bir sürü sinematik videonun ve birkaç yüz milyon dolarlık harcamanın ardından Star Wars: The Old Republic raflarla buluştu. Peki bu gerçekten daha önce hiç tatmadığımız türden, bambaşka, yenilikçi, devrimsel bir deneyim mi? Hem evet, hem hayır… Dilerseniz yavaş yavaş derinlere inmeye başlayalım.

Star Wars: The Old Republic, bizleri filmlerin 3500 yıl kadar öncesine, BioWare’in bir önceki Star Wars oyunu olan Knights of the Old Republic’te yaşananların ise yaklaşık 300 yıl sonrasına götürüyor.

Jedi’lar ve Sith’ler arasında 28 yıl süren ve çok büyük bir yıkıma sahne olan Büyük Galaktik Savaş, Sith’lerin galibiyetiyle sonuçlanmış; savaşın hemen ardından da Sith İmparatorluğu ile Galaktik Cumhuriyet arasında Coruscant Barış Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşmanın ardından Jedi’lar, Güç’ün rehberliğine yoğunlaşabilmek için Coruscant’tan Tython’a, yani Jedi Düzeni’nin kurulduğu topraklara çekilirken; Sith’ler ise kendi karanlık düzenlerinin kutsal mabedi Korriban gezegeninde Sith Akademisi’ni yeniden kurmuşlardır. Tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi bu son derece kırılgan bir barış dönemidir ve Galaksi’yi sarıp sarmalayan bu Soğuk Savaş döneminin ardında, yeni bir çatışma beklemektedir…

Bizim hikayemiz ise bu noktada başlıyor işte.

Lakin hemen öncesinde birkaç ufak seçim yapmamız gerekiyor… sohbet

9 Yorum

 1. Reqvhio

  her şey müthiş tamam oynayabilirim diyorum 9 sayfayı okuduktan sonra ama şu satır headshot yemiş gibi hissetiriyor

  ”Önemli not: Star Wars: The Old Republic, 30 günlük oyun süresinin ardından aylık ödeme gerektirmektedir.”

 2. gouranga

  Bana headshot’ı “Angora Tavşanı Seven Şoförler Derneği” attı. 😀

  Bütün incelemeyi okuduktan sonra bunu çarpıcı bulmam dünyanın en yüzeysel adamı olduğumu kanıtlamaz, suçlamayı kabul etmiyorum (:

 3. Rhaim

  Birde RIFT için bir inceleme yapsak rica etsem. Thgtr olarak yılbaşında RIFT vs Swtor anketinde RIFT kazanmıştı sanırım 2011 en iyi online oyunu olarak. Şimdiden Teşekkürler.

  • Uğur Yurtsever

   Evet, aslında her iki oyunun da birbirine göre güçlü ve zayıf yanları var ve her ikisi de oldukça farklı odak noktalarına sahip. RIFT bir MMO olarak kusursuza yakın bir çıkış yapmıştı. Ancak SWTOR, şu an birçok yönden düzeltilmesi gereken çok ciddi eksiklere ve zayıf noktalara sahip. Birebir karşılaştırmak ne derece doğru olur bilemiyorum, ama her iki oyun da gerçekten muhteşem.

   Bu arada anasayfadaki login panelini kaldırdık. Zaten e-posta adresiniz ve isminiz yorum kısmında kayıtlı kalıyor. Yani hala kolayca yorum yapabiliyorsunuz. Avatar kısmı içinse gravatar kullanıyoruz. Dilerseniz kullandığınız eposta adresiyle gravatar.com’a birkaç saniyede üye olabilir ve kendinize istediğiniz gibi bir avatar belirleyebilirsiniz. Üstelik belirlediğniz bu avatar, gravatar kullanan diğer sitelerde de sizi takip ediyor otomatik olarak.

 4. mustafa

  İnceleme çok güzel olmuş teşekkürler. Ama anlattığınız gibi bir oyun WoW kaçkınlarının pek ilgisini çekmez gibi geldi bana 😛 İnşallah uzun ömürlü olur. Star Wars evrenini inek gibi iyice sağmaları lazım valla. Bir Battlefront 3 bir de Republic Commando 2 bekliyoruz artık. 😀

 5. Gökhan Esentepe

  Öncelikle şunu belirtmek isterimki bu güne kadar okuduğum en detaylı en sağlam en içerikli en güzel inceleme olmuş uğur bey ne diyelim elinize kolunuza parmaklarınıza sağlık. yeni bir swtor oyuncusu (yaklaşık bir ay ) eski bir starwars sever olarak incelemenize teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın