Star Wars: The Force Unleashed- Ultimate Sith Edition

İntikam

Star Wars The Force Unleashed Ultimate Sith Edition (SWTFU desek mi artık? Evet desek.) üçüncü şahıs perspektifli bir aksiyon oyunu. Star Wars fanatikleri bu oyunu hemen Jedi Academy ile karşılaştırmak isteyebilirler doğal olarak ancak öncelikle belirtmem gereken bu oyunun tamamen ayrı bir potada değerlendirilmesinin daha doğru olacağı. Özellikle anlatılan hikaye bakımından. Zaten Star Wars hayranları ilk olarak oyunun ne anlattığına bakacaklardır, öyle değil mi?

SWTFU 3

Kısa bir süreliğine de olsa Lord Vader'i yöneterek başlıyoruz oyuna.

Star Wars The Force Unleashed, temel olarak üçüncü ve dördüncü bölümlerin (Sith’in İntikamı ve Yeni Bir Umut) arasındaki olayları konu ediniyor.

Lord Vader, İmparator Palpatine’in Emir 66’yı uygulamaya sokup Büyük Jedi Avını başlatmasıyla birlikte galaksinin ücra köşelerine kaçan Jedi’ları yakalayıp yok etmekle görevlendirilir. Padmé’yı kaybetmiş olmanın verdiği acı bir yana, vücudunun neredeyse tamamını Obi Wan ile olan dövüşünde; Mustafar’ın lavlarında bırakmıştır. Bütün bu olanlardan İmparator’u da suçlamaktadır Vader ve yıllarca onu alt edip tek İmparator olmanın planlarını kurar. Beklediği fırsatı ise Wookielerin anavatanı Kashyyyk gezegeninde yakalar… Bir çırak…

SWTFU 4

Kısa bir alıştırma bölümü boyunca Darth Vader’i yöneterek başladığımız oyun, Darth Vader’ın gizli planlarını yürütmek için ihtiyaç duyduğu çırağı Kashyyyk gezegeninde bulmasıyla tam olarak başlıyor diyebiliriz. Hikayenin bundan sonraki kısmı ise Lord Vader’ın gizli çırağı Galen Marek (Starkiller) olarak kaderimizin bize biçtiği rolü yerine getirmekten ibaret.

SWTFU 6

Force Unleashed bizi oldukça basit bir menü tasarımıyla karşılıyor. Ne var ne yok şöyle bir bakındıktan sonra zorluk derecesini seçip oyuna başlıyoruz. Darth Vader olarak oynadığımız ilk bölümde oynanabilirliğe ve kontrollere alışmaya çalışıyoruz. Ayrıca ESC tuşuna bastığımızda ulaştığımız menüden diğer menü seçeneklerine ulaşabilmek için Ğ ve Ü tuşlarını kullanmamız gerektiğini keşfediyoruz. (Biraz zor da olsa.)

SWTFU’de tipik üçüncü şahıs perspektifi kamerasından takip ediyoruz karakterimizi. Oynanış ise çok komplike değil. Eğlenceli ancak bazı sorunlar barındırıyor. Bir oyun kumandası (joypad) kullanmıyorsanız, faremizin sol tuşuyla lightsaber atağı yaparken, sağ tuş ile “force grip” denen düşmanı hayava kaldırıp sağa sola fırlatma veya meşhur ümük sıkma haraketini yapıyoruz. Oyunda ilerleyip diğer “güç” özelliklerini kullanmaya başladıkça klavyedeki Shift, Q,R ve E tuşları da bu aksiyona dahil oluyor.

Klavye ve fare ile oynamak kesinlikle bir zorluk unsuru oluşturmuyor. Tam aksine düşmanımızı force grip ile sağa sola fırlatmak veya çeşitli lightsaber kombolarıyla artistik biçimlerde saf dışı bırakmak oldukça eğlenceli. Ancak oyunun konsol versiyonlarında da bulunan hedef alma sistemindeki bir dizi problem, işleri tamamen bozuyor. Öyle ki ortalıkta bir çok düşman belirdiği anda hedef almakta, dolayısıyla özel güçlerimizi kullanmakta ve yüksek hasar veren lightsaber kombolarımızı yapmakta zorluk çekiyoruz. Hele ki üst zorluk seviyelerinde bu durum oldukça sinir bozucu bir hal alabiliyor.

SWTFU 7

1 Yorum

Bir cevap yazın