Star Wars: The Clone Wars Republic Heroes

Uzun Zaman Önce Çok Çok Uzak Bir Galakside…

Yıldız Savaşları diyince aklınıza bir anda bir çok şey doluştuğunu biliyorum. 20. yüzyılda yaratılmış en büyük bilim kurgu destanlarından biri… Filmler, kitaplar, çizgi romanlar, oyunlar, isimler, yüzler, anlamlı sözler ve çocukluğumuzu bile içine alan bir çok anı…

Sadece Yıldız Savaşları için yapılmış oyunları bile bir çırpıda saymamız oldukça zor. Aksiyondan rol yapma oyununa, stratejiden simülasyona hatta yarış oyununa kadar bir çok tarzda onlarca oyun oynadık. Çocukğumuzda X-Wing vs Tie Fighter ile simülasyon kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenirken, Gungan Frontier ile strateji oyunu “nasıl olmamalı” sorusunun yanıtını bulduk. Knights of the Old Republic ise pek çok rol yapma oyununun aksine her türden oyunseveri kendisine çekmeyi başardı. Jedi Academy ile insanların çılgınlar gibi ışın kılıcı salladığı günlerden bahsetmiyorum bile. Sözün özü Yıldız Savaşları adıyla çıkan hemen her oyun kısa bir süreliğine de olsa oyun saatlerimize ambargo koydu.

Star Wars Republic Heroes kapak

Bugün ise aslında elimde PC için çıkmış Star Wars: Force Unleashed oyununu tutuyor olmak isterdim. Ancak Lucas Arts ve Krome Studios bize Klon Savaşları (Clone Wars) zamanında geçen Republic Heroes’u layık görmüş. Bize de hemen oyunu edinip son günlerin oyun yükleme ve silme trafiğinde kafası iyice karışmış zavallı bilgisayarımıza kurmak düşüyor haliyle.

Evet bugünkü konuğumuz Star Wars: Clone Wars Republic Heroes. (bir daha bu kadar uzun ismiyle telaffuz etmem ona göre :p)

Cumhuriyetin Kahramanları

Oyunun daha ilk saniyeleri menü tasarımıyla bizi bir şeylere hazırlar gibi karşılıyor. Hemen birkaç ayar yapıp oyuna akıyoruz; ancak herhangi bir giriş videosuyla karşılaşmıyoruz. Hatta filmlerden olduğu kadar oyunlardan da anımsayacağınız uzay boşluğunda akan o meşhur yazının yerinde de yeller esiyor. Dank diye oyuna düşüveriyoruz. Ne olup bitiyor en ufak bir şey öğrenememenin yarattığı şaşkınlık daha ilk saniyede “yok artık” şeklinde bir ünleme dönüşüyor. Birazdan buna da geleceğim pek tabi; ama önce oyunun genel konusu hakkında bir iki şey söylesek pek de fena olmaz.

Star Wars Republic Heroes 1

Anakin Skywalker'in çiçeği burnunda padawanı Ahsoka.

Herhangi bir video veya anlatımla karşılaşmadığımız için hikaye hakkında bir şeyler anlamak için oyun başında birkaç saat geçirmemiz gerekiyor. İlk bir saat sonunda Kont Dooku ve General Grievous’un suikastçılarıyla yönettiği Ticaret Federasyonu’nun droidlerine karşı yürüttüğümüz bir mücadelenin içinde olduğumuzu anlamak zor olmuyor.

Açılış sahnesiyle beraber, Anakin ile padawanı (öğrencisi) Ahsoka Tano’yu droidlere karşı yürütülen operasyonun başında görünce, oyunun TV için hazırlanan animasyon serisi Clone Wars’un bir ve ikinci sezonlarının arasında geçtiğini anlıyoruz. Yani adam akıllı bir hikaye adına bulabileceğimiz pek bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Zaten olan biteni de karakterler arasında geçen son derece sıkıcı konuşmalardan anlıyoruz.

Bir cevap yazın