Stanford Öğrencilerinden Geri Dönüştürülebilir Dizüstü Bilgisayar

Dizüstü bilgisayar, aslında yüksek oranda geri dönüştürülebilir cihazlar. Fakat ısınma ve içindeki parçaların küçük bir alana sığdırılma endişelerinden dolayı, çok karmaşık yapıya sahipler ve sökülmeleri ciddi zaman kaybına mâl oluyor.

Bloom Recyclable Laptop

Bloom Recyclable Laptop

Stanford Üniversitesinde, kolayca geri dönüştürülebilir bilgisayar tasarlamak için yapılan ME310 kod adlı dersi alan bir grup öğrenci, derslerine sıkı çalışarak Bloom Recyclable Laptop adını verdikleri dizüstü bilgisayarı üretmeyi başarmışlar. Bu cihaz o kadar çevre dostu ki, tam tamına 30 saniyede parçalarına ayrılabiliyor.

Bloom Recyclable Laptop

Bloom Recyclable Laptop

Proje üyelerinden Aaron Engel-Hall’ın söylediğine göre, cihazın sökülme sürecini hızlandırmak için, bütün dahili donanımların kolayca sökülebilen kapakların altında bulunduğu, tek malzemeli bir kasa kullanılmış. Projenin esas yararının yanı sıra, bu tasarım ekstra bir getirisi de eklenip çıkarılabilir kablosuz klavye olmuş.

Projedeki elemanlar, prototip ve 3-D modelleme aşamasında Autodesk yazılımını kullanmışlar. Autodesk çalışmadan o kadar çok etkilenmiş ki, proje elemanlarına geçen ayın Autodesk Inventor of The Month ödülünü layık görmüş.

Bir cevap yazın