SSD’lerin Ömrü Uzadı

Kingston SSDNow VHer kullanıcının gönlünde bir SSD diske sahip olma hayali yatsa da kullanım ömürlerinin bilindik disklere göre kısa olması akıllarda soru işareti yaratıyordu ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor.

Intel kısa bir süre önce Intel SSD 320 ürününün garanti süresini üç yıldan beş yıla uzattığını duyurdu. Böylece ilk kez son kullanıcıya satılan bir SSD’nin garanti süresi geleneksel sabit diskleri yakalamış oldu.

Anlaşılan işlemci devi kullanıcıları SSD’ye geçirmek konusunda kararlı. Intel’in açtığı yoldan rekabet şartları nedeniyle diğer üreticilerin geleceğini söylemek şaşırtıcı olmaz. Anlaşılan SSD endüstrisi artık kendine güvenir duruma gelmiş.

Şimdi geriye sadece fiyat ve kapasite sorunlarını çözmek kaldı. SSD’ler hala sıradan sabit disklere göre çok pahalılar, bunun sonucu olarak kapasiteleri de düşük oluyor. Fiyat ve kapasite sorunu de çözüldüğü zaman SSD’lerin önünde hiçbir güç duramaz.

7 Yorum

 1. levis

  Henüz çok büyük ebatlara ulaşamayacaktır ama daha şimdiden performans isteyenler için sistem diski olarak kullanılabilirler. Yakında geleneksel hddlerin yerini alacağı kesin.

 2. Tamer

  Şuan da ocz vertez II kullanıyorum 285MB 240MB sanırım. Ancak bu kadar hız laptop’un aşırı ısınmasına neden oluyor. Çünkü ziplenmiş dosyalar işlemciyi acayip kastıkları için eğer oynadığınız oyunun texturleri v.s. ziplenmişse işlemci çıldırıyor. Bu durumu da hesaba katmak lazım. Ancak bir kere böyle bir bilgisayar kullanmaya başlayınca da bir daha başka bilgisayar kullanamıyorsunuz.

  • Logar

   Makina hız buldum durup dururken patinaj yapıp ısınayım demez. Sonuçta oyunun veya programların yükü belli. Aynı oyunu normal diskle nasıl oynuyorsan, aynı veri miktarıyla, aynı miktar işlemci yükü olur. Sonuçta disk hızlı diye oyun da hızlanmıyor.

   Ancak şöyle olur, 10 dakikada unzip ettiğin bir dosya disk hızlı diye 5 dakikada açılıyorsa, ilk 5 dakika işlemciye binen veri yükü artarsa ısınır, ama geri kalan 5 dakikada da boş durur ve soğur sonuçta.

   Kısacası disk hızlı diye programlar üç katı veriyle çalışmaya kalkmayacaklarından, ancak anlık sıcaklık değişimlerinde fark olur, zıplayıp hoplayabilir o kadar. Bence makina temiz mi, toz toprak birikmiş mi bir kontrol et eğer sürekli bir ısınma varsa.

   • Ziyaretçi

    disk hızlı diye 10 kat daha hızlanma dahi olabilir hdd ye göre.Tabi ssd nin hızına göre değişir.

Bir cevap yazın